Vysvetlíte mi záver z PET/CT?

Zodpovedané
19. okt 2019

Dobrý deň,

bola som na PET/CT v Nitre s inou diagnózou, ale pri popise, čo sa týka skeletu je niečo, čomu nerozumiem. Mám bolesti chrbta a je tam napísané - porucha statodynamiky chrbtice, blokované postavenie, skolióza. Sklerotická ložisková lézia os ilium 1.dx veľkosti 7 x 5 mm stac. nález - benigného charakteru.

Môžte mi to prosím vysvetliť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa výsledku z PET CT, ktorý ste uviedli, sa dá povedať, že máte skoliózu chrbtice, teda chrbtica nemá fyziologický tvar, čo môže byť príčinou bolesti chrbta.

Blokové postavenie stavcov znamená to, že stavce sú mierne posunuté a tak následne tlačia na medzistavcové platničky a okolité štruktúry, čo môže spôsobiť bolesti.

Sklerotická lézia v oblasti panvy je zmenené tkanivo kosti, kedy je kosť tuhá a zároveň krehká. Zvyčajne sa objavuje vo väčšom rozsahu u pacientov s onkologickým ochorením. Vtedy však nález na kosti vyzerá inak ako je to vo Vašom prípade, pretože u Vás ide o nezhubný proces, čiže nie je to nič vážne.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková