Z akého dôvodu tretí výsledok moču vyšiel, že je moč sterilný?

Zodpovedané
28. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Prvý odber moču obsahoval baktérie a zvýšené hodnoty erytrocytov. Ďalší odber rovnaké výsledky. Tretí odber mal putovať na kultiváciu, ale nestalo sa. Výsledok: moč sterilný.

Ako je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

u žien dochádza častejšie k falošne pozitívnym výsledkom kvôli tomu, že moč sa kontaminuje baktériami, ktoré sa nachádzajú prirodzene na koži v blízkosti vyústenia močovej rúry.

Preto by sa mal každý pacient pred odberom moču osprchovať a až potom by sa mal odobrať moč na takéto vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková