Znamená pozitívny výsledok na okultné krvácanie niečo vážne?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

moja 83-ročná stará mama bola nedávno na preventívnej prehliadke. Všetky hodnoty krvných výsledkov mala v norme, no mala zistenú krv v stolici. Na kolonoskopiu odmieta ísť pre zlú skúsenosť s týmto vyšetrením v minulosti. Veľa rokov má hemoroidy a pokrútené črevá, odmietli jej dať vtedy anestézu, takže odchádzala z vyšetrenia so strašnými bolesťami. Sono brucha mala v poriadku.

Stará mama má často hnačky, nechutí jej jesť a výrazne schudla. "'Samodiagnostikovala" si rakovinu a myslí preto veľmi pesimisticky. Ja ju však veľmi dobre poznám, nechutenstvo a hnačky pripisujem skôr jej dlhodobému nepriaznivému psychickému stavu zo straty manžela. K psychiatrovi však stará mama ísť odmieta a nútiť ju nemôžem, lebo mentálne je, chvalabohu, v poriadku a dokáže sa o seba postarať. Pozitívny výsledok z jej stolice ma ale trápi a bojím sa o ňu, keďže starý otec (jej manžel) umrel na rakovinu hrubého čreva. Myslím si a dúfam, že krv v stolici vyplýva skôr z hemoroidov, príp., že by mohla mať polypy.

Ak by mala rakovinu, bolo by to vidno na výsledkoch z krvi?

Ďakujem

Dobrý deň,

krv v stolici môže byť aj z hemoroidov, ale aj napr. z nádorového ochorenia, preto, ak niekomu vyjde pozitívny test na okultné krvácanie, tak je potrebné doplniť kolonoskopiu. Dnes sa toto vyšetrenie dá urobiť aj v celkovej anestéze, preto treba zvážiť aj túto cestu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková