Z čoho môže 10-mesačné dieťa v noci chytiť hysterický plač?

Zodpovedané
17. júl 2022

Dobrý deň,

môj syn má skoro 10 mesiacov a 4 noci po sebe sa nám stala taká vec, že začal okolo 23:30 hystericky plakať. Zvíjal sa, plakal ako keby zo spánku.

Prvú noc som si myslela, že ho bolí bruško. Hneď som ho vybalila a zistila som, že cca od 20:00 nemal pocikanú plienku. Cez deň ich máva minimálne 6, aj keď je dlhšie bez plienky, tak ciká. Nechala som ho teda aj vtedy nahého bez plienočky a potom sa ukľudnil, prúdom sa vycikal, chvíľku sa zahral a spinkal ďalej.

Zrovna na tú noc som mu dala inú značku plienky, tak som si povedala, že sa do nej nevedel vycikať, preto ten plač. Vrátila som sa k overeným plienkam, ale dialo sa to isté aj ďalšie 3 noci. Niekedy pocikaný bol. Vždy po tom plači sa upokojil, smial sa, skrátka akoby sa nič nestalo. Plač je naozaj hrozivý. Vyzerá to akoby sa zvíjal od bolesti. Cez deň ciká aj kaká normálne, aj správanie je úplne normálne. Nič také iné ani nové nemal na jedlo, nemal ani narušenú "dennú rutinu".

Vyzerá to ozaj hrozivo. Prvú noc som si myslela, že pôjdeme hneď na pohotovosť, ale potom sa upokojil. To isté aj zvyšné noci. Prvú noc som mu dala aj Nurofen, že možno zúbky, ale ostatné noci som skúsila bez Nurofenu a v pokoji spinkal do rána.

O čo by mohlo ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som si istá, či vám viem odpovedať. Takéto plače môžu byť spôsobené s rastom zúbkov, iným nekomfortom alebo bolesťou, zľaknutím - separačnou úzkosťou.

Takéto plače bývajú aj vtedy, ak má dieťa počas dňa príliš veľa stimulov a je teda prestimulované, prípadne pozerá veľa TV a má veľa modrého svetla.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo