Mohla som predchádzajúcim budením z denných spánkov narušiť dieťaťu schopnosť spájať si cykly?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

17-mesačná dcéra prešla asi pred mesiacom na 1 spánok, pričom to bolo skoro z týždňa na týždeň. Skúsila som jej vynechať doobedný spánok a ona zrazu vydržala byť v pohode aj 5 hodín hore.

Od narodenia však mala problém spájať si cykly. Je veľmi kontaktná a spávala najskôr väčšinu spánkov v nosiči, prípadne mne na rukách. Postupne už zvládla aj preloženie do postele, ale to som vždy musela ležať pri nej, lebo hneď ako som odišla sa zobudila. Popri tom som jej vždy musela pomôcť prepojiť si cykly, lebo behom jednoho spánku sa zobudila aj 3x-tak fungujeme dodnes.

Pri dvoch spánkoch som jej nechávala prvý 30 minút a druhý spala cca 1,5 hodiny (tam už vydržala spať aj bez douspávania) lebo som mala pocit, že jej to tak vyhovuje, aj noci boli relatívne v pohode. Pri tomto jednom spánku mám znovu pocit, že si ťažko spája cykly (behom hodiny a pol sa zobudí aj 3x) a ja pri nej zase ležím celý spánok, aby spala aspon 1,5 - 2 hodiny, inak je schopná vstať aj po 45 minútach, čo mi príde veľmi málo na denný spánok.

V noci spí cca 10 - 11 hodín (2-3x je hore na kojenie, s tým som ale ok).

Mohla som jej predchádzajúcim budením z denných spánkov narušiť schopnosť spájať si cykly?

Nie je budenie z neuro hľadiska škodlivé?

Odporúčania ohľadom spánku som čerpala od rôznych poradkýň, nakoľko ma jej spánok už niekedy privádzal do zúfalstva, keďže nebola extra spavé dieťa.

Je možné, že sa jej časom ešte predĺži ten obedný spánok aj sám bez douspávania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako dieťa rastie, tak klesá aj jeho spánková potreba počas dňa. Spánok nie je lineárny a mení sa tak, ako sa meni aj dieťa prvé roky. Niektoré detičky by radi spinkali viac počas dňa, ale následne im to zasahuje do nočného spánku alebo večierky. Preto sa niektoré detičky musia budiť z denných spánkov.

Je normálne, že vaša dcérka má zrazu inu spánkovú potrebu. V tomto mesiaci môže prechádzať ďalším vývojovým míľnikom, a preto je aj spánok kratší respektíve potrebuje pomoc s douspaním. Taktiež sa v tomto období vyskytuje separačná úzkosť.

Niektorým detičkám naozaj stačí aj hodinka denného spánku. Preto ju sledujte a ak máte pocit, že vstala s dobrou náladou, nemusíte ju douspávať. Ak potrebuje, dopomôžte jej.

Môže to byť obdobie a po mesiaci si začne opäť spájať cykly aj bez vás.

U nás to tiež dcérka raz vie a raz "nevie".

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo