Dá sa ošetriť kaz pod ďasnom?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

mám problém s dolnou šestkou. Pri čistení zubnou niťou, keď idem odspodu ďasna po zube, tak ma to občas zabolí. Zabolí to úplne naspodu pri ďasne.

Dnes som si trochu "odklopila" ďasno nechtom a dotkla som sa toho zuba v mieste, kde ho zakrýva ďasno. Zabolelo to. Mám v tom mieste takú mäkšiu sklovinu a je žltá.

Skúšala som to aj pri iných zuboch, ale tam je sklovina v poriadku a nebolí.

Je možné, že je to kaz?

Za posledné 2 roky mi robili na preventívkach RTG snímky a zubárka by mi určite povedala, že keby tam bol kaz. Na poslednej preventívke som jej hovorila, aby mi ten zub lepšie pozrela. Povedala, že je v poriadku. No ja som ešte netušila, že problém je asi pod ďasnom.

Je možné, že mám pod ďasnom kaz, keď ho RTG nikdy neodhalil a zubárka si nič nevšimla?

V prípade, že by ten kaz naozaj bol pod ďasnom, tak dá sa to nejako ešte ošetriť a zachrániť?

Bojím sa, že ak je to kaz, tak že sa dostane až ku koreňu. Jeden mŕtvy zub už mám. A celkovo je to dosť finančne náročné. Lenže zubárka stále tvrdí, že tam nič nevidí. Ten zub je aj veľmi rozvŕtaný a mám v ňom plombu možno už aj 14 rokov - amalgam.

Dá sa "postaviť" výplň ak by mi zostala povedzme len jedna tenká strana zuba?

Mám pocit, že je to zasiahnuté od líca a že strana od jazyka je v poriadku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z toho, čo popisujete, by som zvážila 2 možnosti a ani jedna kazom nie je. Kaz by sa na detailnej vnútro-ústnej záhryzovej snímke určite zobrazil a vaša zubná lekárka by vás naň upozornila.

Prvou možnosťou je, že amalgámová výplň siaha do medzizubného priestoru a v tomto mieste neúplne tesní, pričom pohyb medzizubnou niťou vyvolá citlivosť. V takom prípade by mohlo ísť o prítomnosť mikrošpáry medzi výplňou a zubom a riešením by bola výmena výplne.

Druhou a pravdepodobnejšou možnosťou je, že v mieste citlivosti nie je ochranná vrstva skloviny (buď nikdy nebola, alebo ste si ju dlhodobým pravidelným čistením medzizubnou niťou s použitím pílkového pohybu narušili), čomu by zodpovedal aj popis žltej farby - prítomnosť nekrytej zuboviny.

Ide v podstate o citlivý zubný kŕčok, ale orientovaný do medzizubného priestoru. Tu by mohla pomôcť úprava používania medzizubnej nite (menej často a výlučne len stieravý pohyb) a remineralizácia s pomocou pasty/gélu/laku na citlivé zubné krčky, napríklad Elmex gelée, ktorý kúpite v lekárni.
Ak by ste začali reagovať aj napríklad na studenú vodu (väčší krčkový defekt), efektívnejšie by mohlo byť aplikovanie ochranného laku vašou zubnou lekárkou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská