Nezaložené trvalé päťky a štvorka u 9 ročného syna. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

minulý týždeň sme boli s 9 ročným synom na zubnej pohotovosti. Naša zubárka mala dovolenku a syna pobolieval zub, líce, až mu to do ucha vystreľovalo. Skončilo to extrakciou dolnej mliečnej päťky. Doktor robil aj RTG snímok a upozornil nás, že syn nemá založené dolné päťky na oboch stranách a na jednej strane dolu ani štvorku.

Teraz má na jednej strane dieru medzi zubami po extrakcii a trvalý zub mu tam už nevyrastie. Na druhej päťke má tiež kaz, ale mliečny zub tam zatiaľ ešte je. Budúci týždeň sa pokúsim spojiť už s našou zubárkou, keď sa vráti z dovolenky.

Čo môžme očakávať?

Zuby sa mu asi teraz rozostúpia a na strojček je ešte asi skoro, keď má polovicu chrupu ešte mliečnu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na fixný strojček je ešte skoro, ale určite odporúčam začať už teraz stav riešiť a liečbu plánovať s čeľustným ortopédom. Ten najlepšie posúdi vývoj čeľustí, postavenie zárodkov trvalých zubov a tiež s vami preberie možnosti, ako chýbajúce zuby nahradiť.

Občas sa stáva, že dospelému pacientovi pretrváva mliečny zub, pretože v prípade, že jeho trvalý nástupca nie je založený, koreň mliečneho zubu sa nerozpustí. Naďalej však platí, že mliečny zub má iné zloženie tvrdých zubných tkanív ako trvalý zub a tak rýchlejšie podlieha kazu.

Medzeru možno udržať pre plánované umiestnenie implantátu v dospelosti, prípadne na tomto mieste neskôr zhotoviť iné protetické riešenie. Je možný aj posun zubov, ale tam je nutné zachovanie správnej artikulácie (umiestnenia zubov v záhryze) oboch čeľustí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská