Pri akej kývavosti je ešte dobré riešenie dlahovanie zubov?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kývavosti zubov.

Pri akej kývavosti je ešte dobré riešenie dlahovanie zubov?

Zubárka mi povedala, že vyskúšame a ja sa bojím, že to nebude dobré.

Keď bude pri dlahovaní treba vŕtať zub zo strany jazyka, tak môže kývajúci sa zub vypadnúť?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

častými príčinami uvoľnenia zubov u dospelých sú ochorenia ďasien a závesného aparátu zuba, kedy sa od zubu odpoja mäkké tkanivá a poklesne výška kosti hrebeňa čeľusti, pričom koreň zubu už nie je týmito tkanivami pevne držaný v kostnom lôžku.

Tieto ochorenia sú známe ako parodontopatie a najčastejšie sa vyvíjajú postupne pri pretrvávaní tvrdých zubných povlakov (zubného kameňa). Inou príčinou uvoľnenia zubov z kostných lôžok môže byť silný náraz pri úraze, u žien tiež vplyv výrazných hormonálnych zmien v tehotenstve a osteoporóza. Pri silnom uvoľnení kývavosť zhoršujú aj bežné denné aktivity ako je jedenie, a tiež v noci zatínanie zubov a škrípanie.

Dlahovanie spevní uvoľnené zuby ich uchytením na pevné zuby, čím sa obmedzí ich pohyb pri pohyboch sánky a tkanivá držiace uvoľnené zuby majú väčšiu šancu obnoviť sa. Vŕtanie drážok zub natoľko neoslabí. Vraví sa, že lekár lieči a príroda uzdravuje, preto tomu treba dať čas a byť trpezlivá, výsledok potom posúdi vaša zubná lekárka.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská