Čo je otec povinný zabezpečiť deťom?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň.

sme 1,5 roka rozvedení. Ex mi platí výživné 150 eur na jedno dieťa. Máme ich dve.

Keď idú deti k nemu, tak im balím veľkú cestovnú tašku oblečenia a náhradné prezúvky. Dnes sme sa dostali do konfliktu, lebo som im nezabalila plavky. Začal po mne kričať, či mám problém dať im plavky. Že on mi platí výživné + mám prídavky. Oboznámila som ho, že on je rovnako povinný im zabezpečiť náhradné oblečenie, ktoré budú mať u neho. Vraj nie, lebo žijem z jeho peňazí a čo im do života dávam ja.

Je pravda, že ak platí výživné, on im to zabezpečiť nemusí?

Čo im zabalím im ani nevyperie. Pošle mi to mokré, špinavé zabalené v taške. Vraj on nie je povinný.

Mám sa obrátiť na kuratelu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či Vám kuratela v tomto smere pomôže a poradí. Uvedené neustanovuje žiadny zákon.

Jedine v rozsudkoch býva uvedené, že ste ako matka povinná deti na styk s otcom riadne pripraviť. To, či má deťom kupovať aj on oblečenie, tak to je na dohode rodičov. V zásade platí, že uvedené by malo byť kryté práve výživným.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz