Deti zverené do starostlivosti otca a výživné od matky

kurka8787
30. jan 2012

ahojte....žijem s partnerom už 8 rokov,máme dve spoločné dcéry.On je rozvedený a z predchádzajúceho manželstva má dve deti 9,14 ročné.Už 6 rokov bývajú s nami v spoločnej domácnosti,nakoľko ich matka odišli za prácou do Čiech.Neskôr sa vydala a teraz pracuje a žije v Čechách.Čaká už svoje druhé dieťa so svojím terajším manželom.Má platiť výživné na deti vo výške 48 eur na obidve deti,ale platí ako sa jej zachce.Stále sa vyhovára,že ona nemá z čoho platiť,že má veľa dlhov,ktoré musí splácať.Podotýkam,že aj ona aj jej terajší manžel sú obidvaja zamestnaní.Partner by chcel podať žiadosť o zvýšenie výživného,ale hlavný problém je v tom,že nevie jej adresu trvalého pobytu iba to,že kde je zamestnaná.Samozrejme,že má rovnaké práva a povinnosti ako môj partner,ktoré si neplní,ale on musí....Chcela by som poprosiť o radu,ako postupovať pri takomto probléme.Ďakujem

viki2912
30. jan 2012

skuste sa poradit s ludmi na socialke,snad budu vediet poradit.

liz_lemon
30. jan 2012

@kurka8787 treba sa obratit na sud so ziadostou o zvysenie vyzivneho, uviest tam adresu zamestnavatela, sud ju vypatra

kurka8787
autor
30. jan 2012

ďakujem,len som chcela,či ju budú vedieť vypátrať....

sisaha
30. jan 2012

@kurka8787 ano, bude ju vediet vypatrat.. dokonca jej moze predvolanku poslat k zamestnavatelovi, tam je dokonca vacsia istota, ze to bude prevzate 😉

nibiru
30. jan 2012

@kurka8787 kludne podat aj trasne oznamenie oni si ju najdu moja mama na mojho bio nemala nic len ze zije v cechach neskor nam dosla s policie odpoved aj s adresou,zamestnavatelom vsetkym.

pokej
18. sep 2013

Dobry den, ja by som sa vas chcela opytat. mam 8 rocneho syna ktoreho mam vo svojej starostlivosti ale syn chce ist ku ocovi lebo som vraj zla, tak som mu vyhovela nechcem ho tu drzat a silu, s byvalim si to dame aj na papieri na socialke ze je pri nom ale chcela by som vediet ako je to s vyzivnym ked som na materskej s dcerou ktoru mam s terajsim manzelom.ci sa vyska vyzivneho rata len s mojej materskej alebo sa pocita aj prijem manzela? dakujem za odpovede a pomoc

jajka71
18. sep 2013

tak, ak che podat ziadost o zvysenie vyzivneho, najprv musi riesit nezaplatenie vyzivneho, aby si to zbytocne nekomplikoval, na to treba podat tresne oznamenie na matku svojich deti a potom kontaktovat exekutora, ktory to bude vymahat, alebo podat tresne oznamenie a/alebo zalobu za neplatenie vyzivneho a taktiez ziadost o zvysenie vyzivneho /na sude povedia, ci sa tieto konania daju zlucit, ale v zasade by sa mali dat/,
kuratela na socialke bude posudzovat, kolko potrebuju deti na naplnenie ich zakladnych i pridruzenych potrieb a v akej miere ma participovat ich matka /v zasade 50:50/, na to, ze ma dalsiu rodinu sud prihliada, ale v zasade neberie taky zavazny zretel, nakolko si novu rodinu mohol zalozit aj otec deti /nielen matka/,
dalej sa bude skumat, preco matka vyzivne neplati a ci jej prijmy a vydaje su dostatocne na platenie danneho vyzivneho, v praxi som sa stretla s tym, ze doslo k protinavrhu a doslo v konecnom dosledku k znizeniu vyzivneho od druheho rodica (ktory stanovene vyzivne aj nadalej neplati)

jajka71
18. sep 2013

predchadzajuci koment bol k prvej recnicke,
pokej, k tvojej otazke, mala by si kontaktovat kuratelu, tam ti to vysvetlia, v zasade by sa mal ratat len prijem matky, sud by teoreticky mal prihliadat na prijem tvojho manzela len v tom pripade, keby si tvoj manzel tvojeho syna osvojil, no v tomto nie som tak uplne doma,
ak chces dat syna len tak svojmu byvalemu manzelovi a dohodli ste sa, ze to date na papier, tak to nieje take jednoduche, to nestaci, toto bude musiet riesit sud, ako navrh na zverenie dietata do starostlivosti otca a tam sa bude riesit vyzivne, teda podla mna, ostatne otazky odpovedia na kuratele🙂

maminuska
20. sep 2013

@jajka71 komplikované je to , že ona žije v CZ, takže slovenský exekutor jej na nič nemôže siahnuť pokiaľ má účet v CZ.

jajka71
20. sep 2013

a co tak centrum pre medzinarodno pravnu ochranu deti, to mas v blave🙂 tam ti povedia co a ako, vsetko sa da, len treba najst paky, ked ma prijem, neni problem