Dá sa napadnúť darovacia zmluva v tomto prípade?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň,

môj stále žijúci otec daroval sestre dom aj dva pozemky. Na LV je už zapísaná sestra a otec má ťarchu doživotné užívanie.

Je šanca po otcovej smrti, keďže otec má ešte s mamou iný dom, obaja 1/2 podielu, že by sa spomínaná darovacia zmluva dala napadnúť?

Myslím si, že brat sa bude chcieť dať vyplatiť z toho podielu, ktorý zdedí za druhý dom.

Dá sa napadnúť darovacia zmluva, alebo je možné, že ten dar bude započítaný do vyrovnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade dedičstva sa každému dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal. To znamená, že ostatní dediči nie sú ukrátení a môže nastať situácia, že obdarovaný bude musieť vyplatiť ostatných dedičov. Dar sa teda započíta do dedičstva.

Darovacia zmluva by sa dala napadnúť iba v prípade, že by ste dokázali, že otec podpísal zmluvu pod nátlakom. Resp., že trpí takým ochorením, ktoré ho zbavuje/obmedzuje na právne úkony.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz