Má bývalá priateľka právo žiadať výživné na úhradu nákladov spojených s bývaním?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

moja bývalá priateľka je so mnou tehotná. Začala výstavbu rodinného domu ešte predtým ako sme sa spoznali. Dom je nadštandard s dosť veľkým pozemkom a dvoma hypotékami + ďalším úverom.

Má právo žiadať výživné na bývanie?

Náklady na bývanie budú v tom dome pre jednu osobu s dieťaťom vysoké (hypo + úver, energie).

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zákon výživné na úhradu nákladov spojených s bývaním nepozná.

Pozná však príspevok na úhradu nákladov nevydatej matke a úhradu nákladov spojenú s tehotenstvom a pôrodom, ktoré môže matka po Vás ako po otcovi dieťaťa požadovať.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz