Môže mamka dediť po smrti druha rodinný dom, ak on nebol nikdy ženatý a nemá deti?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

moja mamka má partnera, s ktorým žije ako druh a družka cca 20 rokov.

Môže mamka dediť po smrti druha rodinný dom, ak on nebol nikdy ženatý a nemá deti?

Má iba jednu sestru.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nededia poručiteľovi potomkovia, dedia v druhej skupine manžel, rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť .

Nakoľko Vaša mamka žije s partnerom dlhšie ako 1 rok, bude dedičom ona. Sestra partnera je až v tzv. 3. dedičskej skupine a dedila by v prípade, že by partner Vašej mamky nikoho iného nemal.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz