Potrebujem vždy súhlas otca na vycestovanie s deťmi?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

deti mám súdom zverené ja. Nemáme stanovené žiadne dni kedy si ich má brávať on.

Ako je to so súhlasom, keď chcem vycestovať za hranice?

Mali sme víkend v Prahe. Mal to aj písomne, že tam ideme. Súhlas som si nepýtala. Neskôr mi oznámil, že ma za to môže súdne napadnúť. Vraj som mu "uniesla" deti a nedal mi povolenie na cestu za hranice.

S deťmi mu nebránim stretávať sa. Stretávajú sa ako on chce. V návrhu uviedol, že on ich nechce.

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon neustanovuje, že v prípade krátkodobých ciest do zahraničia (dovolenky) potrebujete súhlas druhého rodiča.

O únos by sa jednalo v prípade, že s deťmi vycestujete na dlhšiu dobu a v zahraničí plánujete žiť. Súčasne máte však povinnosť otca len informovať (doporučujem SMS/email) o tom, že deti budú konkrétnu dobu v zahraničí na dovolenke.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz