S priateľom máme hypotéku a rozchádzame sa. Ako postupovať?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. S priateľom sme si vzali hypotéku. Hypotéku som brala ja v SLSP, ale on má 50% podiel. Zakladala som ešte jednu moju nehnuteľnosť, aby to vyšlo na sumu, ktorú som chcela. Priateľ je zapísaný aj na LV, ale všetko platím ja. Teraz sme sa rozišli.

Aká je možnosť dostať ho z LV, aby bol byt len môj?

Byt nechcem predať. Priateľa nemám z čoho vyplatiť, keďže nič nedal. Potrebovala som len jeho príjem na papier.

Pomohlo by spísať nejakú dohodu, alebo riešiť to s bankou?

Vopred ďakujem za radu

Dobrý deň,

najlepšie by bolo riešiť to dohodou o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva a požiadať banku o refinancovanie úveru s tým, že dlžníkom by ste boli už len Vy.

Pokiaľ ide o hodnotu jeho podielu, tak treba prihliadať na tieto skutočnosti:

1. Kto platil vopred nejaké peniaze, ak hypotéka nepokrývala celú kúpnu cenu.
2. Kto platil hypotéku.
3. Aký je zostatok hypotéky.

Ak je trhová cena napr. 100.000,- eur a Vy ste dali 20.000,- eur vopred (on nič) a len vy ste splácali hypotéku 80.000,- eur, tak má nárok na nulu.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu