Z akej sumy bytu musím vyplatiť manžela po rozvode?

Zodpovedané
18. apr 2022

Dobrý deň,

pred pár mesiacmi sme sa rozviedli a nevieme sa dohodnúť ohľadom hypotéky a bytu. Ja by som najradšej manžela vyplatila, ale na polku ceny bytu pravdepodobne nemám. Byt sme brali pre 6 rokmi na hypotéku a úver bol 100 000 eur. Splácame každý mesiac po cca 700 eur.

Byt má dnes podľa znalca hodnotu 140 000 eur.

Z akej sumy musím manžela vyplatiť?

Z polky dnešnej tržnej ceny alebo z polky zaplatenej sumy banke?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúci stav pre vyporiadanie spoločného majetku po rozvode manželstva je stav ku dňu právoplatnosti rozsudku o rozvode. Manžela by ste teda mala vyplatiť z polovice tržnej aktuálnej ceny a od tejto ceny odpočítať zvyšok hypotéky, nakoľko v nej zostanete ako výlučný dlžník.

Odporúčam v prípade, že sa neviete s manželom dohodnúť, vyhľadať služby mediátora, nakoľko súdne konanie je zbytočne časovo a finančne náročné. Dohodu o vyporiadaní majetku však musíte stihnúť uzatvoriť do 3 rokov od rozvodu manželstva.

V prípade záujmu o mediáciu, právne poradenstvo alebo zastúpenie ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz