Rozvádzame sa a nemám z čoho vyplatiť manžela. Môže mi súd nariadiť predaj bytu?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

s manželom sa rozvádzame a máme byt na úver. Úver treba platiť ešte 20 rokov. Ja som ostala v byte s dvoma deťmi, on sa odsťahoval. Prvá verzia bola, že mi byt nechá. Ale teraz chce, aby sa byt predal a rozdelili peniaze. Resp. aby som ho vyplatila. Ja chcem ostať v tomto byte. Platila by som všetko - úver aj nájom. Ale nemám ho z čoho vyplatiť. A nechcem ho ani predať. Chcem tu ostať s deťmi.

Môže súd rozhodnúť, aby som ho vyplatila?

Môže mi súd nariadiť predaj bytu?

Byt má trhovú hodnotu cca 80 000 - 100 000 eur. Jedná sa o malé mesto. Zostatkový úver je 30 000 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade bude treba vyriešiť rozdelenie bezpodielového spoluvlastníctva, ktoré zanikne dňom rozvodu. To je trochu komplexnejšia téma.

V rámci rozdelenia BSM sa síce predpokladá, že podiely manželov sú rovnaké, no zohľadňuje sa:
1. Kto z manželov sa v akej miere pričinil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí (starostlivosť o domácnosť a deti sa tiež započítava). Ak ste z Vášho príjmu uhrádzali splátky úveru a aj náklady na chod domácnosti, bude zrejme Váš podiel pri vyporiadaní väčší než polovica.
2. A zároveň sa zohľadňujú potreby maloletých detí. T.j. súd by bez ďaľšieho nemal nariadiť predaj bytu, ak v ňom žijú maloleté deti.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk