Ako vysvetliť mužovi, že tvrdá výchova je na škodu?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 6 rokov, máme tri deti. Od narodenia prvej dcéry som študovala knižky o výchove, lebo som sa pristihla pri správaní, ktoré mám naučené zo svojho detstva. Veľmi mi knihy pomohli. Viem riešiť konflikty medzi deťmi a aj všeobecne lepšie viem reagovať na čokoľvek pri deťoch. Viac sa do ich konania viem vcítiť ako by som to robila bez kníh. Bola som totiž vychovávaná tvrdo, preto na sebe musím pracovať, aby som sa tak isto nesprávala k deťom ako moji rodičia ku mne.

Lenže aj manžel mal tvrdú výchovu. Otec puntičkár zaťažený na čistote, mama ho zase bila za najmenšie výkyvy od normálu. Vtedy to určite bral ako krivdu. Určite bol nepochopený, potreboval cítiť lásku, počuť iné slová ako výčitky a pod. No teraz si pochvaľuje, že ho to polepšilo. A tak isto sa správa k deťom. Najstaršia má teraz 4,5 roka a je veľmi samostatná, zodpovedná na svoj vek. No manžel sa veľmi hnevá, že pri jedení sú okolo nej omrvinky. Vadí mu, že sa na záhrade rada hrá na varenie, lebo pritom mieša vodu s pieskom a chodník je špinavý. Keď mu vravím, že veď je to dieťa a chodník umyje prvý dážď, jeho hlava to nechce prijať. Vytáča ho všetko, čo spôsobuje bordel.

Viem, že to má zo svojej minulosti. Tých nevyriešených tráum má viac. A nechce s tým nič robiť. Má pocit, že to je tak správne. Má pocit, že krikom, bitím detí po hlavách a nadávaním im, že sú prasatá, hlupáci a gengľaví, ich naučí byť poriadnými. Naozaj v to verí. Ja mu vysvetľujem, že deti sa učia príkladom, že deťom treba vysvetľovať ako to robím ja a oni prirodzene budú robiť tak isto, že im treba hovoriť ako to majú robiť a nie im rovno nadávať. On si fakt myslí, že keď im povie, že sú prasatá, tak nabudúce už nebude na zemi ani omrvinka. Nechápe, že to takto nefunguje.

Ja sa mu snažím ísť príkladom ako s deťmi rozprávať, ako im viac rozumieť. Ale manžel stále len vidí, že to na nich nepomáha, lebo aj tak robia bordel.

Ale deti ho majú radi, aj ja ho ľúbim. On sa s nimi vie aj pekne šaliť doma, má ich rád. Len mi ich je veľmi ľúto, keď sa k nim správa úplne zle.

Ako mu vysvetliť, že jeho správanie nepomáha, ale naopak je na škodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

tvrdá výchova je určite dobrá, keď sa jedná o resocializačné centrá a podobné zariadenia, ktoré slúžia pre klientov, ktorí ešte nie sú dospelí a majú poruchy správania. Celkom dobre si to viem predstaviť aj v rôznych zariadeniach, kde sa majú dospievajúci naučiť disciplíne.

Vôbec si to však neviem predstaviť pri deťoch, z ktorých najstaršie má 4,5 roka. Maximálne tvrdé konanie primerané ich veku je pre mňa napríklad pravidlo o upratovaní hračiek a v rámci výchovy môžete tvrdo a nekompromisne trvať na jeho dodržiavaní. Ale vyžadovať od 4,5-ročného dieťaťa, aby pri jedle nenatrúsilo je už vyššia forma tvrdej výchovy. Používať pri tom výrazy, ktoré ste uviedli a označovať nimi svoje deti, to nerobí každý. Tu by som chcela podotknúť, takto sa môže podpísať tvrdá výchova na dieťati, ktoré sa v dospelosti správa ako Váš manžel. Vyžaduje poslušnosť a plnenie povinností. Keď to tak nie je, trestá.

Takýto druh výchovy môže v dospelosti spôsobiť rôzne traumy, nedostatok sebavedomia, utiahnutosť, neschopnosť sa presadiť a neschopnosť povedať nie. Okrem toho, ak by malo takto vychovávané dieťa niekedy problém, takmer určite by neoslovilo svojho rodiča, pretože reakcia rodiča by bola viac ako istá. Treba si naozaj zvážiť, akú výchovu použiť u svojho dieťaťa, lebo tým formujete osobnosť dieťaťa a je možné, že ho naučíte jesť bez omrviniek okolo neho, ale zároveň z neho vychováte submisívneho človeka, do ktorého si každý rád kopne, lebo sa nevie brániť, nevie argumentovať, presadiť si svoje, trvať na svojom. Vie len poslúchať. Ale ak Váš manžel má potrebu takto vychovávať, mohol by počkať, kým deti mierne podrastú. Podľa môjho názoru sú na takýto druh výchovy ešte malé.

Druhá vec, používanie nadávok a výrazov, ktorými sú označované tieto deti v nich môže vyvolať rôzne reakcie - od apatie až po agresivitu. Nie som odborník na detskú psychológiu, ale stretávam sa s dospelými, u ktorých robí tvrdá výchova rôzne problémy a zatiaľ nikto z nich nebol spokojný s tým, ako bol vychovávaný. Skôr sa všetci sťažujú na nedostatok lásky v detstve. A to možno bude aj problém Vášho manžela. Zažil si to sám, preto si asi aj vie predstaviť, ako sa cítil ako tvrdo vychovávané dieťa. Všetko čo zažijeme v detstve sa ukáže na našom súčasnom správaní a konaní. Tak nech sa manžel pokúsi spomenúť si na pocity, ktoré mával v detstve.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online