Ako zvládnuť vzťah, do ktorého nám zasahuje zlomyseľná svokra?

Zodpovedané
15. mar 2023

Dobrý deň,

s priateľom žijeme spolu už 5 rokov a máme spolu ročnú dcéru. Priateľ už otca nemá, má len matku (moju svokru). Odkedy spolu žijeme, tak sa stále hádame kvôli nej. A odkedy je na svete naša dcérka, tak je to ešte horšie. Neustále nás otravuje. Píše nám, vyvoláva, robí mi vo všetkom napriek, nedá nám ani dýchať.

Ja a aj priateľ sa za ňu hanbíme aj výzorovo (hygiena), ale aj kvôli jej povahe. Robí jej to radosť, keď vie, že sa neustále kvôli nej hádame. Každého za chrbtom ohovára, dokonca aj svojho syna a aj mňa.

Obmedzili sme s ňou všetky kontakty na 5 mesiacov a žili sme v pohode normálny život bez hádok. Teraz znovu a je to rovnako. Ja už nevládzem a ani neviem ako ďalej.

Priateľovi celé roky hovorím, že nech si otvorí oči a nech vidí, že je to zlomyseľná žena. On si to nechce priznať. Neustále ju obraňuje, nestojí pri mne. Ona ma môže hocijako uraziť a nikdy si ma nezastane. Som s nervami v koncoch.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že svokra si vzala do hlavy to, že najlepšie by Vás bolo rozdeliť a zdá sa, že sa jej to aj darí. Ona robí všetko preto, aby Vás naštvala a vy ste s nervami v koncoch. Hľadáte pomoc u partnera, ten Vám však s týmto nepomáha, ani veľmi nemôže. Je to jeho matka, má k nej citovú väzbu, či sa Vám to páči a či nie. Sama však vidíte, že Vaše rozčuľovanie nemá zmysel.

Skúste úplne zmeniť postoj a správanie k nej. Keď viem, že ju teší, keď ma naštve, každú jej reakciu najskôr zvážim, upokojím sa, napočítam najskôr do desať. Kľudne aj do sto, ak je to treba. Potom pouvažujem, akú moju reakciu čaká. A potom zareagujem úplne inak ako čaká.

Myslíte, že ju bude baviť robiť niečo, z čoho nebude mať nič?

Príde s hlúposťou? Povedzte jej, že je to výborný nápad.

Komentuje Vaše rozhodnutia a názory? Povedzte jej že si veľmi vážite, že Vám chce pomôcť.

Prinesie Vám strašnú vec a tvári sa, že priniesla skvelý darček? Usmejte sa, pochváľte ju, aj tú strašnú vec. Pri najbližšom vynášaní smeti ju vyhodíte. Uvidíte dokedy ju to bude baviť, lebo ťažko sa robí dusno tam, kde na to nikto nereaguje.

Takže kľud, pokoj a pohoda a poďme na to. Nebude predsa Váš život riadiť svokra. Ak si ona myslí, že je rafinovaná, tak vy buďte dvakrát viac.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online