Člen rodiny je manipulátor. Ako mám žiť s výčitkami v srdci?

Zodpovedané
1. sep 2023

Dobrý deň,

jeden člen našej rodiny je pravdepodobne manipulátor. Chce, aby bolo všetko po ňom. Keď tak nie je, tak má výbušné správanie, vydiera, uráža a kričí. A to vravím aj o banálnych veciach. Neviem, či k tomuto človeku niečo cítim. Veľmi mi ublížil slovami.

Vždy, keď sa od neho odstrihnem, tak ma sužuje svedomie. Cítim sa vinná a trápi ma, že ak sa mu niečo stane, budem si to vyčítať celý život. Lenže ja pri ňom nie som šťastná. Cítim sa pri ňom ako obeť parazita, ktorá je postupne vyciciavaná. Takže na jednej strane vo mne bojuje svedomie a na druhej pocit nešťastia, keď som pri tejto osobe.

Celé tie roky som bola ticho, nereagovala v zlom na tohto člena rodiny, no dnes som vybuchla a veľmi škaredo mu povedala. Neudržala som sa a mrzí ma to. Avšak mrzí ma to skôr z toho dôvodu, že som sa znížila na jeho úroveň. On toto robí, keď sa nahnevá. Ja taká nie som a byť nechcem. Nenávidím hádky a riešim veci normálnym rozhovorom. Dnes už toho bolo na mňa veľa. Všetkým táto osoba povedala, čo som jej ja povedala v amoku a všetci ma nenávidia. Keď to ja vysvetlím, nikto manechápe.

Mám pocit, že každého v rodine zmanipuloval a všetci ho poslúchajú. Ja túžim mať svoj život, svoje rozhodnutia a názory. Už som veľa rokov dospelá.

Ako žiť s výčitkami v srdci?

Je to môj rodič a vždy bude.

Ďakujem

Dobrý deň,

mám pocit, že Váš problém ste napísali a poslali do poradne v jeden večer, kedy ste už toho mali naozaj dosť a potrebovali ste zo seba dostať všetky ti negatívne veci. A všetky tie negatívne veci spôsobuje jeden z Vašich rodičov. Ste už síce dospelá, ale nálady tohto človeka Vás hlboko ovplyvňujú a občas, keď sa konštelácie hviezd dajú do tej správnej polohy sa zdravo nahneváte. Následne uvoľníte ten tlak, ktorý je vo Vás a poviete - vykričíte dotyčnému veci, ktoré Vás ťažia. Ak by skončili v tejto chvíli, bolo by to situácia, ktorú prežíva občas skoro každý z nás.

Vy však pokračujete ďalej. Začnú sa vo Vás zhromažďovať pochybnosti, či ste sa vôbec mali ozvať a nakoniec výčitky, prečo ste to urobila. Mám pocit, že takto idete sama proti sebe. Je predsa normálne nahnevať sa, keď Vám niekto strpčuje život. Je normálne sa aj ozvať a brániť si svoje. Nie je v poriadku však vyčítať sama sebe to, že ste sa ozvali a povedali to, čo máte na srdci. Tvrdíte o ňom, že je manipulátor, že zmanipuluje každého vo Vašom okolí. Nakoniec všetci vyčítajú Vám, že ako sa správate a čo všetko robíte proti nemu. Mne sa však zdá, že sa mu podarilo zmanipulovať čiastočne aj Vás. Vždy, keď sa odstrihnete, tak Vás trápia výčitky svedomia a aj to, že čo ak sa mu niečo stane a podobné možnosti, ktoré sa síce môžu a nemusia stať. Vy ich však beriete ako hotovú vec.

Váš príbuzný to má zariadené veľmi dobre. Každá myšlienka nasmerovaná proti nemu buď skončí ako vzbura nevďačného decka u neho a on Vám to vráti aj s úrokmi vo forme hádky, prípadne ohovárania v okolí. A to, čo nestihne spracovať, tak sa od neho odrazí a vráti k Vám vo forme výčitiek, že ako mu ubližujete, ako si to nezaslúži a ako sa mu môže niečo stať a za to budete zodpovedná vy. Lebo keby ste boli ticho a nevyvolávali tie svoje súkromné vzbury, všetko by bolo v poriadku.

Je to však naozaj tak? Myslím, že nikto nemá právo jednať s Vami ako to robí Váš príbuzný. Keď vyžaduje rešpekt a úctu, musí ju aj sám dávať. Len vtedy je vo vzťahu rovnováha. A ak k Vám pristupuje s negatívnymi myšlienkami, vrátia sa mu späť negatívne. Preto sa konečne prestaňte obviňovať.

Podľa môjho názoru ste vo Vašej rodine jediná odvážna, ktorá má prepáčte mi ten výraz, ale tu sa naozaj hodí „gule“ a postaví sa proti manipulátorovi. Na to by ste mali byť naozaj hrdá, nie trápiť sa výčitkami. A ak sa to už nebude dať zniesť, kto povedal, že musíte byť tam, kde momentálne ste. Vy ste už dospelá, tak si život môžete zariadiť podľa seba.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online