Mám dobrú postavu a manžel je veľmi žiarlivý. Manipuluje ma?

Zodpovedané
15. apr 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu skoro 12 rokov, z toho 5 rokov manželia. Máme 3 deti.

Vždy bol žiarlivý, ale vždy sme to nejako vyriešili. Už keď sme spolu chodili, tak sme veľakrát riešili moje oblečenie. A to som sa neobliekala výstredne. Neznesie ani to, keď sa na mňa pozerajú cudzí chlapi.

Výstrihy nenosím, ani som nikdy nenosila, žiadne krátke šatôčky. Nosím normálne bežné veci, ale mám dobrú postavu. On to berie tak ako to berie.

Mne to však príde, že to všetko vychádza z jeho vnútra. On sám sa sebe nepáči, sám sebe nestačí, chcel by byť vyšší, chcel by pribrať... Nie je žiarlivý z tej stránky, že by mi nedôveroval, ale nedôveruje cudzím. Že by si ku mne niekto náhodou niečo dovolil.

Nič mi nikdy nezakázal, ani neprikázal v tomto smere, len mi to proste dá vedieť. Kúpila som si bundu po pás. Boli sme v meste a už si môj zadok vraj niekto obzeral. A hneď, že prečo som si nekúpila dlhšiu bundu. Prečo musím pútať pozornosť. Vždy sa k tomu vyjadrí a nakoniec povie: "Nos si čo chceš.".

Takto to je vždy. Nikdy nebol agresívny. Už sme to toľkokrát riešili za tie roky a bez zmeny.

Ako mám reagovať?

Ide o manipuláciu či toxicitu?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, manipuluje s Vami. Manipulácia je totiž základnou činnosťou žiarlivca. Nastavuje a mení životy tých najbližších tak, aby najmä on nemal problém a ani zlý pocit. Robí to rôznymi spôsobmi, najskôr len poukazuje na rôzne skutočnosti. Napríklad, že máte krátku bundu. Upozorňuje na to, že provokujete. Inak by sa predsa chlapi po Vás nepozerali. Ďalej Vás žiada, aby ste za každú cenu nepútali pozornosť, lebo on predsa s Vami nemôže byť nepretržite a stále Vás chrániť. Lebo svet je nebezpečný a ľudia, hlavne však chlapi Vám môžu a často aj chcú ublížiť. Keď namietate, že sa nepamätáte na to, žeby sa o to niekto len pokúsil, tak Vás upozorní, že je to len preto, že na Vás dáva pozor.

V poradni sme už riešili žiarlivosť. Malá ukážka toho, čo bol dôvod žiarlivosti:

Žiarlivec si svojimi pomýlenými predstavami tvorí situácie a vzťahy, ktoré nie sú reálne. On si však myslí, že to pravda je.Niekedy mu stačí len malá poznámka kolegu, či kamaráta, že má peknú ženu a už to u neho spúšťa negatívne správanie. Meškáte päť minút? Urobí Vám peklo a vykričí, že Vám stačí aj päť minút na to, aby ste sa mohli venovať inému chlapovi.

V tomto prípade žiarlivec obviňoval svoju manželku z toho, že ho podvádza a nedal si to vyhovoriť žiadnym spôsobom, aj keby mala svedkov, že nič také sa nestalo.

U Vás je však ešte sofistikovanejšia verzia - žiarlenie pre Vaše dobro. Všetko, čo robí je len kvôli tomu, aby Vás chránil. Tým pádom má aj vysvetlenie pre seba a okolie, prečo to robí. Akýkoľvek je však dôvod, je nesmierne obmedzujúci. iMožno ešte zo začiatku máte pocit, že potrebujete komunikovať a vysvetľovať. Keď sa však situácia opakuje, začnete radšej plniť jeho požiadavky kvôli tomu, aby ste mali od neho pokoj. Presne tu môže nastať situácia, kedy preberiete pravidlá žiarlivca a začnete sa správať podľa jeho želania. Porozprávajte sa o tom s niekým, kto Vám je blízky a poproste ho, nech Vás upozorní na zmeny vo Vašom správaní, ak by sa tak náhodou dialo.

Určite by ste však mali trvať na tom, aby s tým Váš manžel niečo robil. Pretože väčšinou sa stav zvykne zhoršovať a tým stúpa aj naliehanie a agresivita žiarlivca. Dnes Vám povie na koniec debaty „nos si čo chceš“, ale o pár rokov už nebudete rozhodovať o sebe vôbec.

Uvedomte si, že toto je len jeho problém, a preto s tým musí robiť niečo on. Určite skúste pohľadať terapeuta, ktorý sa zaoberá problematikou žiarlivosti, pretože s týmto si asi sama neporadíte. Pomôže Vám a nájde s Vami ďalšie možnosti.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online