Manžel mi nepomáha s domácnosťou, lebo zarába. Má náš vzťah budúcnosť?

Zodpovedané
8. máj 2023

Dobrý deň,

s partnerom sme spolu už 15 rokov, máme spoločne dve deti (1 a 4 roky). On má z predchádzajúceho vzťahu 20-ročné dieťa. Som na rodičovskej a náš vzťah ide dolu vodou. Ja som unavená z kolotoča v domácnosti, keďže mi vôbec nepomáha. On pracuje a zarába. Podľa neho, ja som doma a mám sa ja starať o deti a domácnosť. Má názor, že o nič iné sa nestarám, že ostatné zabezpečuje on. Teda hlavne po finančnej stránke.

Odkedy máme deti, tak som minimalizovala kontakt s kamarátkami. Predtým sme chodili každý piatok von. On chodí každý piatok za kamarátom. Stretáva sa aj so svojim starším dieťaťom a z toho tiež vznikajú hádky.

Má náš vzťah ešte význam?

Ďakujem

Dobrý deň,

v celej Vašej situácii vidím síce nedorozumenie a nepochopenie, ale vôbec tu nevidím dôvod na rozchod. Predstavte si totiž situáciu, že by ste sa rozhodli, že už nechcete byť v takomto vzťahu a požiadali by ste o rozvod. Čo sa týka Vás, neubudlo by Vám z povinností, iba by ste prišli o zdroj príjmu. Preto vôbec neuvažujte o tom, či má Váš vzťah ešte zmysel. Samozrejme, že má. Tak poďme niečo robiť pre jeho záchranu.

Nechápem, že prečo si rušíte návyky a kontakty, ktoré ste mali vybudované. Určite Vám dobre padlo aspoň raz do týždňa ísť von s kamarátkou a vyrozprávať sa. Veď aj Váš manžel v tom pokračuje a chodí za kamarátom a aj za dieťaťom z bývalého manželstva. A nerozumiem, prečo by kvôli tomu mali vznikať hádky. Je len dobré, že manžel udržuje dobrý vzťah a stretávanie s dieťaťom z bývalého vzťahu. Tu totiž pekne vidíte, ako by sa správal k vašim spoločným deťom, keby sa čokoľvek stalo. Preto podporujte u neho tento návyk čo najdlhšie.

Tiež si zapamätajte, že priamou konfrontáciou u mužov nič nezískate. A to ani vtedy, keď na muža otvorene vznesiete požiadavky na pomoc v domácnosti. Samozrejme, že sa ohradí. On predsa pracuje a zarába, kým vy ste na „materskej dovolenke“. Väčšinou však prepočuje výraz „materská“ a počuje len „dovolenka“. Teda on ťažko pracuje a zarába, kým vy ste na dovolenke. Každá skúsená žena však vie, že nemá absolútne zmysel hádať sa o tom so svojim mužom.

Preto ak chcete niečo pomôcť v domácnosti, musíte ísť na neho inak. Najlepšie s bezradným výrazom poprosiť o pomoc, lebo táto vec je skutočne nad Vaše sily. Ak si myslíte, že by ste sa tým ponižovali, tak sa nemusíte báť. V tomto prípade sa iba využíva to, že v každom mužovi je od prírody záchranárky syndróm, ktorý velí, že bezradnej žene musí pomôcť.

Nepristupujte teda pri komunikácii s ním k tomu, aby Vám pomohol s výčitkou: „Ty mi nikdy nepomôžeš“. A ani otázkou: „Prečo mi nikdy nepomôžeš“. Vždy pristupujte s prosbou: „Prosím, mohol by si mi pomôcť, toto už bez teba nezvládnem“. Skúste to a budete prekvapená ako to funguje.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online