Manžel mi vyčíta, že sa nestretávame s jeho rodičmi. Ako ho mám pochopiť?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som pochopiť viac môjho muža vo vzťahu k rodičom, lebo ma to dosť deptá a zraňuje. Manžel mi dosť často vyčíta, že sa nestretávame s jeho rodičmi. Ale pritom jeho rodičia nie sú ochotní prísť k nám na návštevu. Neozvú sa bez iniciatívy manžela, nestretnú sa. Keby im manžel nedal vedieť o sebe a vnúčatách, tak nemajú žiadny záujem.

Pri každej návšteve mi príde, že sa len tvária akože majú záujem o manžela a vnúčatá. Keby sa nestalo niečo vážne, alebo keby sa on neozve, tak o nás nevedia celý rok. Tieto vzťahy sú už dlhodobé, pár rokov.

Ja s mojou rodinou vychádzam, vieme si zavolať denne, písať, komunikujeme. Viem, že manželovi prekáža, že on nemá také vzťahy a snaží sa mať také vzťahy aj on s rodičmi.

Len mne to príde veľmi také, že dáva iniciatívu za seba len on. Je to ako keby sa neustále za každú cenu vnucoval rodičom. Vadí mi, že posiela fotky deti bez môjho vedomia. Príde mi to ako keby nám bral naše súkromie, keď oni sú skôr odmlčaní a nevidím záujem z ich strany. Keď rieši súkromné veci našich tínedžerov, napr. že dcéra išla vyberať spodné prádlo. Deti majú 12 a 14 rokov.

Dlhodobo ma trápilo aké sú vzťahy so svokrovcami. Jedného dňa som si však povedala, že nebudem vynakladať úsilie tam, kde má nechcú, kde som "ako piate kolo na voze". Veľmi to s nich cítim, snažila som sa veľa raz tieto vzťahy upraviť, ale moja svokra je svojská a má zvláštnu povahu. Buď sa urazí, alebo mi povie odbíjavú odpoveď.

Ale čo má viac zraňuje, že manžel to dáva za vinu mne, že nekomunikujeme, nestretávame sa. No ja som si časom uvedomila, že nechcem tráviť čas s ľuďmi, ktorí mi ubližujú alebo ubližujú mojím deťom. Totiž keď sme bývali často so svokrovcami, veľa razy deti ignorovali, alebo sa zaujímali len o jedno dieťa a mňa to neskutočne vnútorné bolelo.

Tiež si to uvedomoval syn, ktorého ignorovali a dotklo sa ho to. Časom možno zabudol ale ja to mám stále pred očami. Manžel je raz na mojej strane a potom na jej. Keď sa mi nepáči, že rozpráva o našom súkromnom živote a živote deti, začne na mňa útočiť. Vraj je to moja vina aké sú vzťahy.

S manželom sme spolu už 13 rokov, žijeme sami, ale už nevládzem žiť s takýmito výčitkami. Zabíja ma to vnútorne, ubližuje mi to. No najviac ma ťaží to, že manžel vidí ako sa jeho rodičia hrajú na "super babku a dedka", keď je s nimi. Keď sú od seba, starí rodičia na deti zabudnú.

Manžel už má dosť rokov nato, aby sa vedel správať a mňa si tiež zastať. Resp. stáť na mojej strane, vždy je to len do času kým nekomunikuje s rodičmi.

Ako vysvetliť mužovi, že deti sú vo veku, kedy ich učím vážiť si seba?

Ako mu vysvetliť, že naše deti majú svoje intímne situácie, ktoré nechceme zdieľať s jeho rodičmi?

Dcéru naposledy zarazilo, že jej otec hovoril svokrovcom o " jej veciach". Neželá si to ani ona a neviem ako to vysvetliť manželovi, keď to vždy vyvrbí do hádky.

Ďakujem

Dobrý deň,

keby existovali len ideálne vzťahy, asi by sme sa veľmi nudili. Prišli sme na svet a priniesli si sebou city aj pocity a odvtedy sa dá život označiť za kolotoč a húsenkovú dráhu v jednom. Raz ste hore, raz dole ale ani za svet to nezastane na tom ideálnom mieste, kde je nám dobre a kde by sme už nemuseli nič riešiť. Naopak, ak máme problém, tak nám pridá. Ak sa tešíme, že sa konečne blížime k riešeniu dlhovlečúcej sa záležitosti, tak nám pošle hneď ďalšiu, ešte zložitejšiu. Tak, poetický úvod máme za sebou, poďme sa pozrieť na ten Váš problém.

Vy máte výborné vzťahy s rodinou a Váš manžel nie. Predpokladáte, že aj on by chcel niečo podobné, a preto kontaktuje svojich rodičov a vyžaduje si ich pozornosť, aj keď Vám sa zdá, že oni o to nestoja. Neviem, či to tak naozaj je. Ale aj keby to bola pravda, tak skúste pouvažovať, ktoré deti najviac milujú svojich rodičov a neustále sa ich zastávajú. Nie, nie sú to deti z úplných rodín, sú to deti z detských domovov. A čím viac tieto deti rodičia odmietajú, tým viac si želajú ich lásku a majú ich radšej. Manželovi rodičia môžu byť takí, ako ste ich popísali, ale tým viac sa za nimi Váš manžel ťahá a tým viac sa snaží zapojiť ich do rodiny.

Vy tomu nerozumiete a je to pochopiteľné. Vyrastali ste v rodine so zdravými vzťahmi. Tým pádom je u Vás vyvinuté zdravé sebavedomie a je pre Vás ľahko odhadnuteľné, kde o Vás stoja a kde nie. Manžel však zrejme také šťastie nemal a pokiaľ chcel mať pozornosť rodičov, musel si ju vynucovať. Tým pádom nevie posúdiť, čo je zdravá rodičovská láska a čo je vynútený záujem, prípadne úplný nezáujem. A keďže vždy treba nájsť vinníka, logicky tým označuje Vás, lebo nikto iný tam už nie je.

Ak sme skutočne trafili klinec po hlavičke a problém s rodičmi je vlastne ich dlhodobý nezáujem o syna, tak u neho terajšími krokmi nepochodíte. Žiadne vysvetľovanie a ukazovanie situácií, poukazovanie na ich správanie tu nepomôže. V prvom rade by Vám neveril. Tvrdil by Vám, že sú to len Vaše výmysly, aby ste sa s nimi nemuseli stretávať a v druhom rade, keby ste tu tlačili na pílu a dookola poukazovali na to, ako o neho nemajú záujem, mohli by ste mu tým veľmi ublížiť.

Preto by bolo z Vašej strany dobré zaujať k jeho rodičom neutrálny postoj a viac si všímať manžela ako ich. Ak to totiž naozaj tak je, tak potrebuje veľa lásky z Vašej strany a od svojich detí. Možno potom prestane s vyžadovaním si pozornosti tam, kde podľa Vás o to nestoja. Skúste ho pochopiť a pomôcť, nie kritizovať a vyčítať. A potom uvidíte, či sme mali pravdu.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online