Muž má za sebou polročnú epizódu s kokaínom a podvádzaním. Mám ho vziať naspäť?

Zodpovedané
23. máj 2023

Dobrý deň,

muž má za sebou polročnú epizódu s kokaínom a podvádzaním. Odišiel už pred pár mesiacmi. Máme dve malé deti. Ja som ešte na rodičovskej dovolenke.

Teraz sa chce vrátiť, sľubuje všetko možné. Mne veľmi ublížilo ako nás vypol a vykašľal sa na nás. Plus ma aj podviedol. Sú tu však dve strany. Mal problémy sám so sebou a ušiel v podstate od nás. Ale na druhej strane sme ostali v byte, ktorý patrí jemu a finančne sa o nás naďalej staral nadštandardne.

Čo s takým človekom?

Je to pre mňa risk mu znova veriť. Má chodiť na terapie, ponúka mi možnosť ho mať pod úplnou kontrolou. Ponúka mi prístup k mobilu, účtom. Je tam však to ALE. Naozaj sa k nám vtedy pekne nesprával a mám strach, že sa to stane znova.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte strach, to je pochopiteľné. Už ste zažili sklamanie a druhýkrát by ste to absolvovať nechceli. Partner Vám však sľubuje absolútnu oddanosť a kontrolu nad sebou, čo je určite lákavé. A lákavé je to aj z dôvodu, že ešte stále potrebujete financie od partnera a žijete v jeho byte.

V tomto prípade určite neodporúčam nič nerobiť a čakať, čo sa stane. Skôr sa od Vás čaká rozhodnutie, resp. Vaše stanovisko. Čaká sa na to, či vezmete k sebe partnera alebo nie.

Skúsme teda najskôr rozobrať odpoveď áno. Ak poviete áno, zrejme to budete mať naozaj premyslené do detailov. Pretože pochybujem, že by ste išli do takého rizika bezhlavo. Vy ste to už zažili, viete ako sa menil Váš partner zo starajúceho sa na egoistu. Bolo mu úplne jedno, ako sa máte vy a aj vaše deti. Bolo to zlé obdobie ale už viete presne ako vyzerá. Takže keby bol s Vami a opäť začal so starým spôsobom života, okamžite by ste o tom vedeli a mohli to riešiť. Zároveň by ste obdobie, ktoré by ste ho mali pod kontrolu mali využiť na odloženie si určitej sumy peňazí pre prípad, keby ste sa chceli osamostatniť.

Hovorí sa, že každý si zaslúži druhú šancu. Dobre, ale aj pri tvrdých drogách? Takže v tomto prípade radšej dvakrát meraj a raz rež. Zistite si všetko, čo potrebujete. Porozprávajte sa s jeho rodinou a priateľmi. Zároveň si vzájomne venujte s partnerom maximálne úprimný rozhovor, kde Vám on zverí všetky strachy, ktoré má z predchádzajúceho života a vy jemu obavy z toho, že ho máte prijať späť. Pretože Vašim spoločníkom by sa stali na dlho nedôvera, kontrola, sledovanie a iné praktiky.

Keď sa rozhodnete pre nie, tak v prvom rade Vám to nemôže nikto vyčítať, pretože potrebujete chrániť seba aj svoje deti. A v druhom rade nie ste povinná neustále zachraňovať človeka, ktorý má byť oporou Vám.

Napíšte si pre a proti a dôkladne tento zoznam preštudujte. Následne skúste precítiť, čo Vám hovorí Vaša intuícia. Tá sa často nemýli. Len sme si už odvykli používať ju, samozrejme v spojení so zdravým rozumom a informáciami, ktoré máme. Takže je to na Vás, takúto vec nemôže nikto rozhodnúť namiesto Vás a myslím si, že by si málokto aj trúfol. Vy však uvažujete nad všetkými variantami, neodmietli ste zatiaľ ani jeho návrat. Z toho mi teda vychádza, že ste naozaj silná žena. Preto sa aj určite rozhodnete správne.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online