Nájdem návod na zmenu správania môjho partnera?

Zodpovedané
6. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť a zistiť, či náhodou nie som len príliš citlivá a či sú moje pocity naozaj oprávnené.

Muž má 40 a sme spolu už 20 rokov. Máme 3-ročné dieťa. Partner sa ku mne správa ako k cudziemu človeku. Odmieta sex. Keď aj niečo, tak iniciácia je len z mojej strany. Je veľmi sebecký, myslí pri tom len na seba, mňa sa ani nedotkne. Nesnaží sa o môj pôžitok, akt vykonáva len mechanicky ako robot.

Venuje sa len synovi, mazná sa s ním, hrá, rozpráva. Ako otec je super. Ale mňa nepohladí, neobjíme, pekného slovka nepovie. Keď aj máme na seba čas, sedí radšej s mobilom v ruke. Teraz sme na dovolenke a vkuse ma len buzeruje. Kritizuje všetko, čo urobím. Pýta sa nevrlo, kde som čo dala, kde je zbalené to a ono... Išla som s kočíkom unavená po ceste, už na mňa "vyletel, že chodím ako sprostá a nie ako normálny človek, lebo som išla po zlej strane cesty. Keď mu poviem, že sa ku mne správa bezohľadne, tak vraj táram. Ako 39-ročná mám len jednu rolu a poslanie - byť matkou jeho dieťaťa.

Ako to všetko zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nezáleží na tom, či sú to len Vaše pocity, alebo či sa tak skutočne deje, trápi Vás to rovnako. Žiť s človekom, ktorý Vás len kritizuje a nič čo urobíte nie je dobré, keď Vám je vykrikovaná každá Vaša činnosť je ťažké. A keď náhodou máte sex, teda niečo čo zbližuje partnerov, alebo aspoň teoreticky by to tak mohlo byť, tak si ho musíte vynútiť. Sex sa potom zmení na mechanický akt, kedy sa Vás partner ani nedotkne. A ak sa to náhodou stane, máte pocit, ako by mal na Vás dostať alergickú reakciu, prípadne rovno anafylaktický šok.

Predpokladám, že to tak nebolo vždy. Zrejme by ste sa nesťažovali na jeho správanie až teraz a neodpúšťali mu celých dvadsať rokov. Ako je však možné, že ste nepostrehli, pri akej príležitosti sa začalo jeho správanie meniť a on sa stal vo vzťahu k Vám takýto ľahostajne agresívny?

Už vtedy na začiatku zmeny jeho správania bolo potrebné zakročiť a dať mu vedieť, že nemienite znášať jeho neustálu kritiku a výpady proti Vám. Už vtedy ste mu mali dať najavo, že ak sa jeho správanie nezmení, tak sa jednoducho zamyslíte nad tým, či Vám toto partnerstvo skutočne dáva to, čo od neho očakávate. No a ak by sa ani potom nič nezmenilo, mali by ste plné právo od neho odísť.

Dnes je už situácia odlišná. Nie ste sama a máte zodpovednosť voči synovi, ku ktorému sa ale partner správa ukážkovo. To by Vám malo ale hneď „docvaknúť“, že to nie je spôsobené tým, že je citovo chladný, prípadne, že nevie prejaviť svoje city. On to však smerom nerobí len smerom k Vám. Tak teda ako to zariadiť, aby sa zmenil. Veď aj v nadpise, ktorý je stanovený pri tomto Vašom probléme je napísané „Ako nájsť návod na zmenu správania partnera“.

Asi Vás veľmi sklamem, keď Vám teraz na Vašu otázku odpíšem nasledovné. On sa meniť nemusí, zmenu musíte urobiť vy. Skúste sa vrátiť do minulosti, kedy sa začala kritika Vašej osoby a kedy sa jeho vzťah k Vám začal meniť. A ak sa to začalo diať, aká bola Vaša reakcia? Predpokladám, že sa Vás také správanie dotklo, ale viac ste s tým neurobila nič. Alebo áno, cúvli ste a on urobil krok k Vám, teda pustili ste ho ďalej. A takto to išlo pri každej kritike a pri každom slovnom napadnutí. Vždy ste urobili krok vzad a jeho ste čoraz viac púšťala do svojej zóny, kde nemal čo robiť. Samej seba ste sa nezastali a dovolili ste partnerovi čoraz viac. Až sa to dostalo do takého stavu, v akom to máme dnes.

Čo Vám teda ostáva? Môžete to nechať tak a neriešiť to. Roky budú plynúť, partner na Vás bude útočiť ďalej až jedného dňa Vás dostane na samé dno, obviní Vás z toho, že vy môžete za to, že vzťah zlyhal. A bude žiarivým príkladom pre vášho syna, ktorý si zrejme od neho preberie spôsoby správania k ženám. Nepáči sa Vám toto riešenie? Ani sa Vám nečudujem. Tak sa konečne postavte za seba, nadýchnite sa a začnite to riešiť. Nepoznám Vaše zázemie, či máte kam ísť, ale povedať mu všetko, čo Vás trápi ohľadom jeho správania, zbaliť si pár veci a načas odísť by mu asi prospelo. Pretože si dovoľuje čoraz viac a ak to nezastavíte vy, tak to neurobí nik iný. Ak neviete ako, vyhľadajte pomoc – terapeuta, ktorý to s Vami preberie.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online