Používame cookies. Viac informácií tu. OK
adazdca
28. máj 2019
34 

Slniečkový vitamín

                                                    Slniečkový Vitamín.

Už prívlastok slniečkový určite každému pomôže uhádnuť, o akom vitamíne bude reč. Áno, správne, je to vitamín D. U nás má tento vitamín odnedávna aj nový názov,  a to: žirafkový vitamín.

Žirafkový preto, lebo sme mali možnosť testovať tento vitamín od firmy Oilesen, ktorá má v logu žirafku. Konkrétne sme testovali vitamín D - kvapky a Vitamín D - ústny sprej s pomarančovou príchuťou.

Viete, aká je vlastne funkcia vitamínu D a čo sa stane pri jeho nedostatku?

Vitamín D ovplyvňuje celé vaše telo. Jeho nedostatok spôsobuje únavu a depresiu a syndróm nepokojných nôh. Je to aj prevencia pred osteoporózou. Zvyšuje nám imunitu. Podporuje vstrebávanie vápnika v tele a udržuje jeho rovnováhu v pomere k fosforu, to všetko pre zdravie a pevnosť vašich kostí a zubov. Obmedzuje zhubné množenie buniek v prípadoch rakoviny prostaty, kože, hrubého čreva a prsníka. Znižuje aj riziko vysokého krvného tlaku. Jeho nedostatok tiež znamená pokles tvorby inzulínu a riziko glukózovej poruchy a cukrovky prvého typu. Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože ako je psoriáza, stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky.

Dopĺňanie vitamínu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Adekvátny príjem vitamínu D v detstve a puberte sa tiež podieľa na správnom vývoji organizmu. Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Jeho nedostatok spôsobuje únavu a depresie.

Poďme teraz k samotnému testovaniu. Viac ako 2 týždne sme užívali tento vitamín Oilesen. Veľmi lákavá forma v podobe ústneho spreju zaujala môjho syna. Avšak musím skonštatovať, že tento produkt má aj konzervačné látky: benzoan sodný a aj emulgátor – Polysorbát 80, takže tento produkt by som deťom neodporúčala, aj keď syna veľmi lákala hlavne možnosť striekať „pomarančovú vodičku“ priamo do úst.

Naopak D vitamín Oilesen v podobe olejových kvapiek má omnoho lepšie zloženie, a to len extra panenský olivový olej a cholekalciferol /vitamín D/. Takže táto forma vitamínu D je určite vhodnejšia pre deti kvôli čistému zloženiu bez konzervačných látok a emulgátorov.

Ako môžeme telu vlastne dodať vitamín D?

  1. Môžete ho dostať do tela stravou. Najlepším zdrojom vitamínu D je najmä rybí olej a tučnejšie ryby – losos, haring, kapor, zubáč. Okrem toho aj vaječné žĺtky, huby, droždie, kakao, kokos či mlieko a mliečne produkty. Z rastlín ho obsahuje lucerna siata a avokádo. Déčkom sú umelo obohatené aj niektoré potraviny, napríklad cereálie, rastlinné tuky a mliečne výrobky. Denne by ste mali prijať asi 5 až 10 mikrogramov tohto vitamínu, čo zodpovedá minimálne 200 g ryby alebo trom vajíčkam, v zime však treba zvýšiť príjem tohto vitamínu až trojnásobne.
  2. Najdôležitejšie formy tohto vitamínu sú D3, ktorý vzniká v koži účinkom slnečného UV žiarenia. V našom strednom zemepisnom pásme potrebujete na získanie adekvátnej dennej dávky v letných mesiacoch asi 20 minút pobytu na slnku, pričom slnko musí byť aspoň 45˚ nad horizontom. Najlepšie medzi 11. a 14. hodinou asi 3x týždenne. Od novembra do februára však v našom miernom pásme nie je dostatok takého slnečného žiarenia, ktoré by poskytlo potrebné množstvo tohto vitamínu. Nutná dĺžka pobytu na slnku závisí tiež od množstva farbiva, ktorý máte v koži: „tmavší“ ľudia tvoria vitamín D v pokožke pomalšie, preto by mali byť dlhšie na slnku ako „bledí“. Dlhší pobyt je nutný, ak máte na sebe natretý opaľovací krém s vysokým faktorom.

Môžete ho užívať vo forme výživového doplnku s vitamínom D. Za deň je potrebná dávka od 200 UI do 4000 UI/deň /medzinárodné jednotky/, to je 5 – 100 ug. Prevencia krivice sa začína už prvou návštevou v detskej poradni, kedy dieťa už od ukončeného druhého týždňa života užíva vitamín D vo forme kvapiek.

A čo dodať na záver?

V zimných mesiacoch určite budeme pokračovať v užívaní D-vitamínu a doporučujem olejové kvapky od firmy Oilesen skúsiť aj iným. Treba dodržiavať pravdaže dávkovanie uvedené výrobcom, nakoľko je dôležité, aby sa človek nepredávkoval.

#test_oilesen a #recenzia