Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
addison
2. aug 2017
42 

Tipy ako sa neprehriať

V horúcich dňoch hľadáme množstvo tipov ako sa neprehriať a nespôsobiť si zdravotné problémy. Prečítajte si tie naše a potešte nás do komentárov aj svojimi.

  • Ľadové obklady/sprcha. Obaja sú skvelými pomocníkmi v horúcom lete. Ľadové kocky alebo prúd studenej vody pustite na zápästia či lakťové jamky. Účinok budú mať všade, kde prúdi krv pri povrchu, napríklad aj na krku alebo v zákolenných jamkách.
  • Voda v spreji. V predaji je množstvo vôd v rozprašovači, ktoré náš môžu schladiť. Alebo si môžeme spraviť vlastnú. Do malého rozprašovača (napríklad z použitej voňavky) dáme minerálku a vložíme do chladničky. Pred odchodom si ju len „šupneme“ do kabelky.
  • Ventilátor a klimatizácia osviežujú ľudí v horúcich krajinách. Ventilátory už v súčasnosti zoženieme aj malé, ktoré sa zmestia do kapsy. Využiť sa dajú aj stolové ventilátory napojiteľné cez USB, s ktorými sa schladíte počas práce na počítači. Možností je mnoho. Klimatizáciu nemajú zatiaľ všetci, hoci jej využívanie stúpa. Teplota by však nemala byť priveľmi rozdielna od vonkajšieho prostredia, aby nenastal pri zmene prostredí šok. Odporúčajú sa rozdiely do 4-5°C.

  • Tekutiny sú nevyhnutnou súčasťou každého dňa a to nie len v lete. 60% ľudského tela dospelého človeka tvorí voda, u detí je to dokonca viac. Preto sú na dehydratáciu náchylnejšie. V lete sú vhodné minerálne vody. Pozor si dajte na rozdiel medzi pramenitými vodami a minerálkami. Nie je to to isté. Minerálne vody obsahujú viac elektrolytov, ktoré vám takpovediac udržia vodu v krvi. Ak budete piť čistú vodu z vodovodu, tak vami len prejde. Dobrými tekutinami sú aj džúsy alebo letný čaj. Ak pijete príliš studenú vodu, schladenie je len dočasné. Organizmus začne produkovať teplo a vodu zohreje. Pri teplých nápojoch musí vyložiť energiu na schladenie. Výsledkom oboch je, že vám je teplo. Skvelým tipom na tekutiny je aj citronáda. Ľahko si ju pripravíte aj doma: zmiešate vodu, pár kociek ľadu, vytlačený citrón a niekoľko jeho plátkov a pár lístkov mäty. Môžete ju dosladiť troškou medu.
  • Oblečenie na leto by malo byt priedušné, teplo zbytočne nedržať a malo by dobre sať pot. Tieto vlastnosti máva bavlna a ľanová tkanina. Na trhu už je slušný výber, preto by nemal byť problém vyhnúť sa nepríjemným umelým materiálom.
  • Poznaj varovné príznaky! Ak začínate pociťovať príznaky ako je nevoľnosť, smäd, búšenie srdca, úzkosť či bolesti hlavy, môžete mať prehriatie, úpal alebo úžeh. Schlaďte sa čo najskôr, či už vyššie uvedenými tipmi alebo prejdite na chladné miesto. Schladiť vedia v prípade akútnej potreby aj parky a lesy, teda miesta s množstvom stromov. Ak ťažkosti pretrvávajú alebo sa zhoršujú, radšej vyhľadajte lekársku pomoc a neriskujte. Najmä ak sa jedná o dieťa.

  • Pozor na prehriatie v aute. V správach nás v lete strašia informáciami o prípadoch úmrtia detí v aute. Tie majú horšiu termoreguláciu a vyšší objem vody v tele. Preto ich prehriatie a dehydratácia postihne skôr ako dospelých. Teplota v aute sa v slnečných dňoch môže vyšplhať aj na 50 či 60°C. Pozor dajte aj na domácich miláčikov.
  • Vyhnite sa kritickému času pobytu na slnku. Jedná sa o časy medzi 11 a 16 hodinou, kedy je Slnko najvyššie a najprudšie. Pohybujte sa v tieni, s pokrývkami hlavy, tela a slnečnými okuliarmi. Nezabúdajte na ochranu očí. 

Foto:

www.pexels.com

#zdravie_choroby