andrea_spp
    15. jan 2021    Čítané 1893x

    Ktorý sporák mám používať, plynový alebo elektrický? Ktorý je najviac ekologický?

    Ktorý sporák mám používať, plynový alebo elektrický? Ktorý variant je najviac ekologický? A prečo je plyn vhodný aj v domácnostiach, kde sú deti, mamičky, tehotné a ľudia s ťažkosťami dýchacích ciest? 

    Do diskusie o tom, ktorá varná doska - plynová, elektrická alebo indukčná – je najlepšia, prispievajú názormi a skúsenosťami rôzni kuchári. Našťastie, variant, ktorý je najšetrnejší k životnému prostrediu, sa dá ľahko identifikovať. 

    Dovolím si využiť poznatky z knihy: Žijeme zodpovedne? , ktorá bola vydaná vydavateľstvom Forbes minulý rok aj na Slovensku. 

    Plynové dosky poskytujú teplo prakticky okamžite. Využívanie fosílnych palív sa však na prvý pohľad môže zdať menej ekologické.

    Elektrické varné dosky môžu byť poháňané energiou z obnoviteľných zdrojov, na rozohriatie vyžadujú však viac času, no sú energeticky účinné takmer ako plyn. Aj čo sa týka výhrevnosti. Na Slovensku je v distribučnej sústave len len 17% elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. 

    Za najviac ekologické sa podľa viacerých zdrojov uvádzajú indukčné varné dosky, pretože elektrinu využívajú najviac efektívne. Netreba však pritom zabúdať, že indukčné varné dosky používajú na výrobu tepla elektromagnetické pole, čo znamená, že sa na nich nedajú použiť medené ani hliníkové panvice. Budete potrebovať panvice z magnetického kovu, akým je liatina alebo nehrdzavejúca oceľ. 

    andrea_spp
    15. jan 2021    Čítané 1782x

    5 jednoduchých rád, ako v domácnosti ušetriť veľa peňazí...a nielen to.

    Hovorí sa, že by sme sa mali tešiť z maličkostí. A čo keby tieto maličkosti vedeli aj pozitívne meniť svet? A čo keby sme si povedali, že to môžeme už urobiť dnes? 

    Krátky úvod:

     V roku 2020 SPP uviedol na trh unikátny produkt „Uhlíková stopka“, v rámci ktorého umožňuje svojim zákazníkom získať personalizovaný prepočet a prehľad o tom, akú uhlíkovú stopu vytvárajú a tiež návod, o koľko ju môže efektívne znížiť, ak zmenia svoje spotrebné správanie. Energetický produkt tak v sebe spája nielen ekologický a vzdelávací moment, ale aj finančný. Pomocou týchto rád viete ušetriť veľmi veľa financií. A radšej si tieto ušetrené peniaze užívať na SPPoločné zážitky so svojimi blízkymi.  

    1. Rozhodujete sa, či je lepšia umývačka riadu alebo ručné umývanie? 

    Ak sa rozhodnete využívať umývačku riadu namiesto ručného umývania, dokážete šetriť nielen náklady za elektrickú energiu, ale aj spotrebu pitnej vody. Nahradením ručného umývania umývačkou riadu dokážete za rok ušetriť približne 47 eur na spotrebe vody. Spotreba vody oproti ručnému umývaniu tak môže byť nižšia až o viac ako 50 %. Vhodným využívaním umývačky riadu dokážete usporiť aj dodatočné finančné prostriedky. Myslite na to, že najviac efektívne je umývanie riadu v prípade, ak je umývačka plná, dôležité je preto okrem energetického štítka zvážiť spotrebiteľské správanie vašej domácnosti. Správnym rozhodovaním šetríte pitnou vodou, navyše tak pomáhate aj životnému prostrediu.

    2. Varenie naše každodenné

    andrea_spp
    Správa bola zmenená    14. jan 2021    

    Prečo je výhodné mať Dve energie pod jednou strechou? 🏡

    🌞 Dve energie = jeden dodávateľ, polovica starostí.
    🌞 Ušetrite niekoľko desiatok EUR ročne.
    🌞 Vážime si váš čas. Všetky papierovačky vybavíme za vás.

    SPPoločne budujeme krajšie Slovensko. SPP je najväčší výkupca zelenej energie, teda energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku a všetku takto nakúpenú energiu umiestňujeme na slovenský trh. 🌳
    A čím dlhšie s nami budete, tým menej zaplatíte. Vypočítajte si úsporu bezplatne na kalkulačke, vyplňte formulár a začnite šetriť na energiách už dnes. https://www.spp.sk/sk/domacnosti/elektrina/
    Ušetrené peniaze radšej využite na SPPoločné zážitky s rodinou. ⛰

    Milé dámy, už ste čítali môj príspevok o stromoch, kde nájdete aj odpoveď na otázku, či je dobré stromy sadiť alebo nie? Nájdete ho tu a poteším sa vašim názorom 🙂 https://www.modrykonik.sk/blog/andrea_spp/article/sadit-ci-nesadit-podme-spolocne-rozlus-k09g8t/ 🍀

    Inak, myslíte si, že niekde tam vonku rastie aj "ten váš" strom? 🌳 Počas prvej vlny lockdownu som bola trošku v šoku, čo teraz budem s deťmi sama doma robiť a ako to celé zvládneme. No viac, ako kedykoľvek predtým, sme objavili čaro prírody a silu stromov. S deťmi sme objavili najstarší strom v Dúbravke. (pozn. autora Ellka pri ňom na fotke pózuje 😎). Chodili sme tam každý deň, pozorovali jeho život, tešili sa, dodával nám silu zvládnuť aj ďalšie dni, dokonca sme ho aj začali sem tam objímať a bolo to krásne 🙂

    Ten "môj" strom je však u mojich starých rodičov v Tekove. Je famózny. Vždy keď tam prídem, len tam tak stojím (na fotke síce sedím😀) oproti nemu a neviem sa vynadívať. Podeľte sa so mnou, akú úlohu majú stromy vo vašom živote. Čím nás ľudí môžu inšpirovať?

    PS: Čítali ste knihu Tajný život stromov od Petra Wohllebena?

    Zobraz celú správu
    (2 fotky)

    Stačia maličkosti a meniť svet môžeme už dnes 🙂

    Čo robíte vy pre prírodu a pre naše životné prostredie? Snažíte sa znižovať svoju uhlíkovú stopu? Recyklujete?

    😉 Moje ekologickejšie pranie a čistenie vyzerá ako na fotke
    PRO TIP:namiesto aviváže používam ocot, odvtedy nemám kožné problémy.
    😉 Doma máme recyklačné nádoby, preto je to pre deti úplne prirodzené.

    Teším sa na vaše foto.

    (2 fotky)
    andrea_spp
    12. jan 2021    Čítané 933x

    Sadiť, či nesadiť. Poďme spoločne rozlúsknuť túto hamletovskú otázku.

    Výziev na objavovanie čarovných slovenských zákutí je viac než dosť. My vás však nebudeme lákať k ceste za nepoznanými krásami Slovenska. Chceme vám ukázať ako SPP priložil ruku k dielu a pomáha obnoviť lesy, ktoré sú hodné obdivu, stáročia píšu svoju históriu a predstavujú pľúca našej malej veľkej krajiny. Tiež si však povieme, ako je to s pojmom monokultúra a teda, kedy stromy vhodné sadiť je a kedy naopak vôbec. 

    Ako iste viete, už niekoľko mesiacov zákazníkom ponúkame náš produkt Uhlíková stopka. Jeho kúpou získavajú nielen rady, ako šetriť energie a tým aj svoje peniaze, ale aj presné prepoč­ty, ako môžu znižovať svoju osobnú uhlíkovú stopu *. A či si to chceme priznať alebo nie, vytvára ju každý z nás, každý deň, aj keď si to vôbec nemusíme uvedomovať. Súčasťou produktu je aj záväzok našej spoločnosti vyvážiť pro­stredníctvom výsadby nových stromov, uhlíkovú stopu, spojenú so spotrebou energií tých zákazníkov, ktorí si tento produkt kúpili. 

    Keď pri vytváraní nového produktu prišli kolegovia, či im pomôžeme sadiť stromy, povedali sme si, „ a prečo nie?“. Skvelý nápad! Ako to však už so skve­lými nápadmi býva, cesta od nápadu k jeho realizácii je niekedy strmšia ako slovenské hory a má rovnako veľa zákutí ako lesné chodníčky. 

    Aké stromy vysadíme? My ich vysadí­me? Osobne? Kde ich vysadíme? „Stop“, povedali sme si. Stop živelnosti, bez praktických skúseností. A tak sme začali hľadať, kto vie o slovenských lesoch, ich zložení a stave viac, ako my. Možno si teraz poviete, že ktokoľvek. Ani to však nie je pravda. Odštartovali sme telefo­náty a osobné stretnutia s ochranármi ( My sme Les), s ich sympatizantmi, s akademikmi, s organizáciami a firmami, ktoré stromy už sadili a mali s tým skúsenosti. Inak takto sa k nám dostala aj kolegyňka Maťka, o tom však o trošku neskôr.

    Skončili sme však na káve u tých najkom­petentnejších, v Tatranskom národnom parku (TANAPe). Presnejšie povedané, na Správe TANAPu, priamo u riaditeľa a hlavného lesného odbor­níka a botanika. A boli sme nadšení.

    Strážcovia našich najväčších lesov nám vysvetlili, v čom spočíva podstata zmyslu­plnej výsadby stromov, kde má význam, kde nie, že nesmieme zabúdať na prirod­zenú obnovu lesov, poznať účel hos­podárskych lesov, aký je cieľ existencie ochranných lesov a tzv. bezzásahových oblastí. A to ani zďaleka nebolo všetko. Prešli sme si stupne ochrany, dozvedeli sa kto pestuje kvalitné sadenice stromov, ako fungujú urbariáty a množstvo ďalších dôležitých detailov.