cervenynos
12. jún 2019
388 

Všetko, čo ste chceli vedieť o darovaní krvi

14. júna je Svetový deň darcov krvi. Vedeli ste, že jediným darovaním krvi môžete zachrániť až 3 ľudské životy? Hoci počet prvodarcov na Slovensku stúpa, stále sú obdobia, kedy je krvi pre pacientov nedostatok.

Darovanie krvi je pritom pomerne jednoduchý a rýchly proces – samotný odber trvá približne 10 minút. 

Kto môže darovať krv?
Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, ktorý ma hmotnosť aspoň 50 kg. Ak ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do 65 rokov, v tomto prípade je však nutný súhlas lekára. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv nemôžu darovať ženy počas menštruácie a gravidity. Krv nemôžu darovať ani ľudia, ktorí prekonali vážne infekčné choroby, boli posledný rok operovaní, tetovaní či liečení akupunktúrou. Tu nájdete bližšie informácie o dôvodoch vyradenia z darovania.

Môžem pred darovaním krvi jesť?
Pred darovaním krvi je možné sa ľahko najesť. Večer či ráno pred odberom je dovolené jesť sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky. Tučným jedlám by sa mal darca v tomto čase vyhnúť. Nemožno jesť syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny. Darca by sa mal vyhnúť aj fajčeniu a pitiu alkoholických nápojov. Dôležité je, aby darca pred odberom prijímal dostatok tekutín (vodu, ovocné šťavy, minerálku, čaj alebo kávu).

Ako dlho trvá darovanie krvi?
Celý proces odberu krvi, ako aj občerstvenia po ňom trvá maximálne 2 hodiny. Samotný odber krvi zaberie približne 10 minút. Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami, podrobiť sa vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Po vyšetrení sa darca presunie do odberového boxu, kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi sa odoberie 400 až 450 ml krvi. Po odbere sa odporúča ostať ležať minimálne 10 minút. Ďalších 24 až 48 hodín sa odporúča vyvážená strava, zvýšený počet tekutín a odpočinok.

Je potrebné si na darovanie krvi brať dovolenku?
Zo zákona vyplýva, že darca krvi má od zamestnávateľa nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi. Pracovné voľno sa ráta nielen za čas odberu, ale aj za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere. Podľa charakteru a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu k odberu.

Čo sa stane s mojou krvou po darovaní?
Predtým, ako je krv použitá na transfúziu pre pacienta, je nutné krv vyšetriť. Zisťuje sa prítomnosť antigénu infekčnej žltačky typu B, protilátok proti HIV a proti infekčnej žltačke typu C, zrealizovať testy na syfilis, ako aj pečeňové testy. Ak je výsledok vyšetrenia krvi vyhovujúci, krv sa rozdelí na jednotlivé zložky. Červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík, sú podávané transfúziou pacientom počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, pomáha pacientom, ktorí trpia poruchami zrážania krvi. Krvné doštičky zastavujú krvácanie a pomáhajú onkologickým pacientom a pacientom po transplantácii. Krv vydrží uskladnená 35 dní (červené krvinky) až 24 mesiacov (zmrazená plazma).

Ktoré krvné skupiny sú najviac potrebné?
Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach rôzne zastúpené. Približná distribúcia krvných skupín na Slovensku je nasledovná: 0 Rh+ (27,2%), 0 Rh- (4,8%), A Rh+ (35,7%), A Rh- (6,3%), B Rh+ (15,3%), B Rh- (2,7%), AB Rh+ (6,8%), AB Rh- (1,2%). Najmenej zastúpené sú teda krvné skupiny typu AB. Treba však podotknúť, že každá krvná skupina je veľmi dôležitá a môže sa u pacientov vyskytnúť núdza ktorejkoľvek z nich. 

Kde môžem darovať krv?
Tu nájdete zoznam pracovísk Národnej transfúznej služby SR. 

Zdroje:
http://darujkrv.redcross.sk
http://primár.sme.sk
https://ntssr.sk

  Ako je to s dojčením prosím?Sú tam nejaké obmedzenia?
  Vďaka
  12. jún 2019
  @miriskaz Žena nemôže darovať krv pokiaľ dojčí. Darovať môže 6 mesiacov po ukončení dojčenia. Je to kvôli tomu, aby sa telo dostatočne zregenerovalo po náročnom období tehotenstva a dojčenia. (som zdr. laborantka NTS)
  12. jún 2019
  @mizub dobre vediet, dakujem 🙂
  12. jún 2019
  Kto raz zacne, ten uz nevie prestat.Ten skvely pocit po darovani je na nezaplatenie.O chvilu ma caka diamantova plaketa😍
  12. jún 2019
  @mizub tiez som chcela darovat, lenze mi dali stopku lebo uzivam euthyrox 125 ... ze moze sa darovat max do davky 75
  12. jún 2019
  Môže sa darovať krv keď som prekonala v tehu toxoplazmozu? Je tomu uz 4.5 rokov.
  12. jún 2019
  @nika82 nikdy sa ma nepytali na vydku davky euthiroxu a tiez ho beriem
  12. jún 2019
  @ataner81 mna ano, bol unas mobilny odber
  12. jún 2019
  No s tou operaciou to je pol roka, nie? Aj v dotazniku je napisane,, poslednych 6 mesiacov,,. Mne napriklad vzali krv 8 mesiacov po cisarskom (nedojcila som)
  12. jún 2019
  @ataner81 Veru 🙂 Je to fajn pocit, naposledy bol so mnou aj syn, už o 10 rokov môže darovať i on.
  12. jún 2019
  Užívam lieky ,môžem darovať krv ? Raz mi bola darovana ,chcela by ju vrátiť .
  12. jún 2019
  @adulikka Tu môžte napísať otázku priamo lekárom z daného odberového centra. Mailom Vám odpíšu. Nezverejňujú každú otázku, ktorá im je tam podaná, len tie, ktoré sú v súlade s GDPR. http://www.ntssr.sk/otazky-a-odpovede
  12. jún 2019
  @dadaa1234 áno minimum je 6 mesiacov, avšak ak bola náročnejšia operácia, tak je možné vyradiť darcu až na 12 mesiacov. To či bola náročná posúdi lekár v odberovom centre.
  12. jún 2019
  @kekepehata Na toto ja odpovedať neviem. Napíšte otázku sem: http://www.ntssr.sk/otazky-a-odpovede alebo si zavolajte do najbližšieho odberového centra. Lekári Vám to povedia presne 🙂
  12. jún 2019
  @nika82 Ohľadne liekov ja neviem, to majú smernice lekári. Ja viem poradiť len v tých základných podmienkach. Lekári vedia viac a ak sú ohľadne darovania nejaké otázky, tak stačí položiť otázku buď na stránku: http://www.ntssr.sk/otazky-a-odpovede alebo zavolať priamo do najbližšieho odberového centra.
  12. jún 2019
  @mizub uz som tam napisala
  12. jún 2019
  @mizub
  Hm,skoda ja uz dojcim vlastne 5rok.
  Malo by sa to rozlisovat podla veku dietata,maly ma uz 2roky.Je rozdiel dojcit podla mna dojcit pat mesacne dieta a dojcit po roku.
  12. jún 2019
  @mizub a ani som sa nepodakovala za info.Takze dik
  12. jún 2019
  @miriskaz Nie je zač 🙂 Samozrejme, že potom klesá intenzita dojčenia, avšak pre telo je to vždy záťaž, hoci nám osobne sa to tak nemusí zdať. Jednoducho je organizmus oslabený tým, že musí tvoriť mlieko. Ak by ste ešte darovali krv do toho, tak by to mohlo byť preň veľký nápor. Predsa si len vezmite, že naraz dáte preč cca 1/5 objemu svojej krvi - to je dosť veľký nápor na organizmus, preto potrebuje byť v úplnej kondícii a nerobiť nič navyše (tvorba mlieka hoci len v menšom množstve je pre telo energetický výdaj navyše, nie je to preň "oddych")...
  13. jún 2019
  @mizub hm,mate pravdu.☺
  Takto som sa nad tym nezamyslela,aj ked to je vlastne logicke.
  Po dojceni,urcite darujem.Zatial sa budem tesit.😳
  13. jún 2019
  Chcela som ineho smajla.😂
  13. jún 2019