Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
dankaa78
14. jún 2016
79 

Na čo nezabudnúť pred cestou do zahraničia 🙂

   Ak sa chystáte do zahraničia autom, pripravte sa zodpovedne, aby vás nič neprekvapilo🙂

Ešte skôr ako sa „nalodíte“ do auta, nezabudnite vopred na kontrolu technického stavu svojho vozidla, doplnenie povinnej výbavy podľa krajín, ktorými prechádzate, poistenie liečebných nákladov, aj havarijné poistenie a v neposlednom rade na asistenčné služby Žltých anjelov.

Ústredný automotoklub Českej republiky prináša dobré rady pre motoristov, zhrnul ich prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.

Mení sa tento rok niečo v zahraničí?

Áno. Prvou zmenou je zmena colných predpisov, ktorá začala platiť 1. mája. Tam je zásadnou zmenou to, že keď si požičiate vozidlo mimo EÚ s tamojším evidenčným číslom, nemôžete s týmto vozidlom cestovať do EÚ. Ďalšou zmenou je zavedenie nízkoemisnej zóny v Paríži. Tá začne platiť od 1. júla a do tejto zóny nebudú môcť vojsť vozidlá s emisnou triedou Euro 2 a nižšie, a to od pondelka do piatku od 8 do 20 hodín. Pokuta za vjazd napriek zákazu je stanovená od 35 do 78 Eur, ale vyberať sa začne až od 1. septembra. Vo Francúzsku tiež novo platí zákaz používania slúchadiel pri riadení dopravného prostriedku, či už je to na bicykli, alebo na motocykli, či osobnom aute.

Podstatná zmena je v Taliansku, platí zákaz fajčenia vo vozidle prevážajúcom deti do 12 rokov, alebo tehotné ženy. Pokuta za tento priestupok je vysoká od 500 až po 5000 Eur. Treba upozorniť na fakt, že Taliansko je to jedna z najdrahších krajín z pohľadu cien pohonných látok a mýta. Jeden liter Naturalu vás vyjde v priemere zhruba o 35 centov drahšie ako u nás a až o 43 ako v Rakúsku a priemerná cena mýta za 100 najazdených km je 7 Eur. Dôrazne varujem pred dovozom pohonných látok do Talianska! Môžete tam totiž doviezť len 10 litrov v homologovanom kanistre. No ak toto pravidlo porušíte, hrozí vám sankcia vyše 7700 Eur a trest odňatia slobody. Ak idete do Talianska s bicyklami a máte ich na ťažnom zariadení, alebo na držiaku za karavanom, musíte mať za nimi upevnenú výstražnú dosku s rozmermi 50 x 50 cm. Zoženiete ju na väčšine čerpacích staníc po ceste do Talianska, alebo v Taliansku. Za jej absenciu vám ale hrozí pokuta až 335 Eur.

    V Rakúsku si dajte pozor na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, vytvorenie prejazdu pre vozidlá zdravotnej služby v kolóne a reflexnú vestu – po novom už len pre vodiča. Nielen za tieto priestupky vám hrozí vysoká pokuta 2180 Euro. Ešte vyššia sankcia je za zlý technický stav vozidla, tam polícia priamo odoberá registračnú značku, teda evidenčné číslo a ukladá pokutu až do výšky 5000 Eur. Rovnaká pokuta vám ale hrozí aj za zle upevnený náklad, či nepripútané dieťa v detskej sedačke. Dajte si pozor tiež na to, že v Rakúsku sú zakázané onboard kamery.

Aktuálna otázka: je povinný alkoholtester vo Francúzsku?

Alkohol tester je síce v povinnej výbave, ale pokuta za absenciu sa neudeľuje. Je však možné, že vás za toto môže policajt pri cestnej kontrole „popoťahovať“.

Na čo sa budú policajti zameriavať v zahraničí?

Od spolupracovníkov zahraničných klubov viem, že sa tamojší policajti budú sústreďovať na striktné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Napríklad sa zameajú na dodržiavanie rýchlostných limitov, jazdu pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok, bezpečnú vzdialenosť, technický stav vozidla, alebo zlé parkovanie.

Ako je to s rozdielmi v povinnej výbavy v zahraničí?

Často si vodič myslí, že mu stačí povinná výbava, aká je v Slovenskej republike a argumentujú to buď Viedenským, alebo Ženevským dohovorom. Problém je však ten, že tieto dohovory sa zmieňujú len o technickej výbave vozidla, nie o povinnej výbave. Teda do každého štátu si musíme vybaviť vozidlo inak. Napríklad reflexné vesty pre každého sú povinné v Taliansku, Francúzsku, Slovinsku, Maďarsku, po novom aj v Poľsku a za istých okolností (keď na diaľnici, či ceste vystupujú pre poruchu auta všetci cestujúci) aj u nás a v Česku. Hasiaci prístroj zasa vyžadujú v Poľsku, na Ukrajine alebo v Grécku.

Menili sa tento rok v zahraničí poplatky za použitie diaľnice?

Mierne zvýšenie ceny je v Rakúsku a zmena výberu mýta je v Taliansku. Tam sa tamojšia správa rozhodla, že nasadí viac bezobslužných mýtnych platobných terminálov. Bohužiaľ tento krok odnášajú vodiči. V kolóne som napríklad z tohto dôvodu stratil 3 hodiny pred poslednou mýtnicou na diaľnici pred Brennerským priesmykom v smere do Čiech.

Aká hrozí pokuta za absenciu diaľničnej známky v cudzine?

Ak nemáte diaľničnú známku v Rakúsku, hrozí vodičovi osobného vozidla pokuta 120 Euro a vodičovi motocykla 65 Euro. Vo Švajčiarsku je za absenciu diaľničnej známky pokuta 200 švajčiarskych frankov. V Slovinsku sú pokuty ešte vyššie. Tam zaplatíte 300 až 800 Eur, ale ak zaplatíte na mieste, alebo do 8 dní, je čiastka znížená až o 50%. Také isté pokuty potom hrozia aj za to, že máte nalepenú starú, neplatnú diaľničnú známku. Pozor na to a radšej ju po platnosti ihneď odstráňte. Suvenír vás môže vyjsť draho.

Porovnávali ste nákupný košík v niekoľkých krajinách. Čo ste zistili?

Pre porovnanie sme navštívili Poľsko, Slovensko, Rakúsko, Taliansko a Chorvátsko. Zistili sme, že najdrahšie potraviny nakúpite v Taliansku, ihneď v závese je Chorvátsko, potom sú v poradí Maďarsko, Slovensko, Česko a Poľsko. Pre porovnanie sme si vybrali bežné potraviny ako je chlieb, olej, PET fľaša vody, cestoviny Penne, špagety, nátierkové maslo, mlieko, zmrzlinový kornút, cherry paradajky, ochutený jogurt, balenú salámu, pivo vo fľaši, biele víno a chýbať nemohla ani čokoláda Milka.

Ceny potravín nie je jediné, čo ste porovnali. Čo to bolo ešte?

Pre ďalší bod sme si zvolili ceny pohonných látok v zahraničí od roku 2013 po súčasnosť. Tu sme krajiny rozšírili oproti potravinám o Nemecko a Francúzsko. Ako to vyzerá v jednotlivých krajinách, sa môžete pozrieť sami v tabuľke.

#dobre_vediet

#tip

#prakticke

#citroen

zdroj : http://podkapotou.zoznam.sk/cl/1000618/1554205/Na-co-by-ste-nemali-zabudnut-pred-cestou-do-zahranicia

    Začni písať komentár...

    Odošli