dominika_c
31. mar 2024
665 

Ej, tie zuby!

Detské zúbky nám vedia narobiť vrásky na čele. Najprv nadšene čakáme na povestný prvý zúbok, potom sa zase nevieme dočkať dňa, kedy vykukne ten posledný. Pretože prebdené noci a náladičky našich ratolestí počas rastu zúbkov nie sú práve prechádzka ružovou záhradou, však? Nuž, a sotva sa stihneme spamätať, oslavujeme prvý vypadnutý zub. Aj som si veru neraz povedala, že by mohli vydržať o niečo dlhšie, keď už nás stáli toľko trápenia, no nie? Každopádne, i keď mliečne zúbky v ústach nepobudnú dlhú dobu, treba sa o ne dôkladne starať. Ako? U nás to vyzeralo nejako takto.

Kým vykukne prvý zúbok

Prerezávanie zúbkov je individuálne. Kým pri niektorých bábätkách to ide bezproblémovo, iné to prežívajú oveľa horšie. Ak sa zrazu z vášho spokojného anjelika stane nespokojné či uplakané bábätko, nezúfajte. Snažte sa mu pomôcť, ako sa len dá, a myslite na to, že je to iba obdobie. Fráza, ktorá ma na ceste materstvom udržiava pri zmysloch pomerne často :D Ja som sa vždy snažila vcítiť do toho, čo to malé stvorenie musí zažívať. Veľa som ho nosila v nosiči, mojkala, dojčila častejšie, dávala mu rôzne kúsadlá a iné pomôcky na uľavenie od bolesti.

Silikónová stohovacia 4-dielna hračka babylove

Silikónová stohovacia 4-dielna hračka značky babylove je vhodná ako hračka na uchopovanie, skladanie alebo pri prerezávaní zúbkov ako hryzadlo. Táto 4-dielna súprava podporuje motorický vývoj bábätiek a trénuje koordináciu oko-ruka. Je vyrobená zo starostlivo testovaných materiálov, bez obsahu bisfenolu A. Silikónová stohovacia 4-dielna hračka značky babylove zaistí úplnú spokojnosť detí aj rodičov!

Ak však bolo treba, siahla som aj po upokojujúcom géle na ďasienka. Našťastie to bola vždy otázka pár dní, takže stačilo vyššie spomenuté, plus zvýšiť príjem kofeínu (u mňa, samozrejme) a zvládli sme to obaja bez ujmy na zdraví. 😀

Približne od pol roka som krpcovi dávala tieto #babylove silikónové kefky do ruky na hranie. Protišmykové, ergonomicky tvarované rukoväte sú ako stvorené pre malé rúčky. Hral sa s nimi, okusoval ich a ja som mu nimi potom prešla v ústach a pomasírovala ďasná. A to aj napriek tomu, že ešte nemal zúbky. Hlavičky týchto kefiek majú silikónové výbežky či štetinky, ktoré slúžia na masírovanie. Okrem masáže má však používanie silikónových kefiek aj ďalší dôvod. Prispeje totiž k tomu, že si dieťa na kefku zvykne a keď to bude potrebné, pustí vás do úst a nebude mať problém s čistením. Keď potom vykukne prvý zub, jemná silikónová kefka ho opatrne vyčistí.

Súprava na učenie čistenia zubov babylove

Starostlivosť o detské zúbky je mimoriadne dôležitá už od prvých dňoch! Súprava na učenie čistenia zubov od značky babylove obsahuje 2 kefky pre čistenie a starostlivosť. Kefka so špeciálnymi mäkkými gumenými lamelami masíruje sánku a podnebie a ak sa ukáže prvý zub, jemná gumená kefka opatrne vyčistí prvé zúbky a medzizubný priestor. Protišmykové, ergonomicky tvarované rukoväte zaistia optimálny úchop aj pre malé detské ručičky. Súprava na učenie čistenia zubov od babylove je vyrobená z vysoko kvalitných a prísne kontrolovaných materiálov.

Jednozväzková či šablička? Zapojte oboje!

Pri malých deťoch, ktoré majú ešte len jeden či pár zúbkov, je výbornou voľbou jednozväzková kefka, ktorou sa vám ich podarí vyčistiť dôkladnejšie.

A čo medzizubná niť? Tú sa odporúča používať aj pri deťoch, keďže zubný kaz vzniká najviac v medzizubných priestoroch. Navyše, v prípade mliečneho zuba sa kaz šíri rýchlejšie. Tieto detské šabličky sú ideálnou voľbou, a to nielen dizajnom, ale aj vlastnosťami. A kedy zaradiť šabličku do pravidelnej rutiny? Hneď, keď sa zúbky dotýkajú. A je jedno, či má dieťa ešte len rok.

Aby čistenie zúbkov nebol boj 

Dieťa je tvor náladový. A preto vie aj čistenie zúbkov občas prebiehať za prítomnosti protestov. Veľkým spúšťačom nespokojnosti vie byť napríklad únava, preto sa snažíme čistiť zúbky v čase, kým nie je dieťa veľmi unavené. To sa, samozrejme, nepodarí vždy. No zúbky sa vyčistiť musia, a to aj vtedy, ak je čistenie sprevádzané mrnčaním a protestom. Zubožrúta predsa necheme, všakže? Okrem toho, stále hovorím, že radšej zažiť nervičky pri čistení, ako potom plač pri bolesti či vŕtaní.

U nás sa najviac osvedčilo čistenie v ľahu. Lepšie tak vidím a dostanem sa na všetky miesta. Dôležité je zaistiť, že dieťatku bude pohodlne a ak je to potrebné, pokojne mu k umývaniu pustite nejakú rozprávku. Hlavne nezabúdajte, že nestačí, ak si deti vyčistia zúbky samy. U nás je to tak, že najprv si "vyčistí" zúbky sám a potom mu ich dôkladne dočistím ja.

Mliečne zúbky si zaslúžia poctivú starostlivosť. A to aj mliečne. Zúbky treba čistiť 2x denne, ideálne s 12-hodinovým odstupom, a povlak zotierame jemným stieravým alebo krúživým pohybom. Kefku vždy zvoľte zodpovedajúcu veku a s mäkkými štetinami. Zubnú pastu taktiež voľte primeranú k veku. Nezabúdajte, že drobcovi sa snažíme vytvoriť návyk a nie mu čistenie zúbkov znechutiť. Zúbky čistíme hneď, ako vykukne prvý zub, pričom nečakáme, kým sa ukáže celý. Čistíme aj vtedy, keď trčí iba kúsok.

A ako často meniť kefky? Samozrejme, po každej chorobe či vtedy, keď je opotrebovaná. Ak sa vám podarí vydržať takú dobu bez chorôb (tešte sa a ďakujte všetkým nadpozemským silím! :D) a nemáte doma malého ničiteľa ako ja, vymeňte ju po 2-3 mesiacoch. No, nám sa do tohto bodu nepodarilo dostať nikdy. 😀 Vždy totiž platí, že je buď chorý, alebo kefku do mesiaca zdevastuje. 😀

Kedy prvýkrát navštíviť zubára?

Zubárovi s deťmi zájdeme hneď s prvým zúbkom, nečakáme na plný chrup či, nedajbože, nejaký problém. Deti si potrebujú zvyknúť a cítiť sa bezpečne. Preto absolvujeme zubné ošetrenie čo najskôr a necháme dieťa, aby sa s celým procesom a prostredím zoznámilo. Prvé prehliadky u zubára sú dôležité a majú najmä edukatívny zmysel. Okrem toho, že si dieťa zvyká, rodičom je vysvetlené, ako sa správne o zúbky starať. Tak, teóriu by sme mali. Potom je tu však prax a realita. A nie vždy sa to zhoduje. Ako u nás.

K zubárke sme išli prvýkrát okolo roka. Odvtedy chodíme pravidelne 2x do roka. A výsledok? Mladý pán si silno razí cestu svojho názoru a plač začína čoraz bližšie ku vchodu :D Vysvetľujeme, rozprávame sa, hráme sa na zubára, čítame knižky ako Terka či Barborka u zubára, no v momente, ako vojdeme do čakárne, sú všetky preventívne opatrenia a prípravy fuč. Pani zubárka i sestrička sú milé, trpezlivé, snažia sa pustiť rozprávku, zabaviť. Ale ak máte malého tvrdohlavca, môžete sa aj na hlavu postaviť. A tak teda 2x ročne absolvujem detskú preventívnu prehliadku za doprovodu operného spevu a modlím sa, nech v čakárni nestretnem nikoho známeho. O to viac však dbám o prevenciu, lebo pri predstave ošetrenia zubného kazu ma zalieva pot. 😀 Takže, nezúfajte, ak niekedy niečo nejde ako po masle či podľa vašich očakávaní. Nie ste v tom sami. Tak teda, zdravým zúbkom zdar.

Vždy sa poraďte s profesionálom, ktorý vám najlepšie poradí a zodpovie prípadné otázky. Všetky informácie v texte sú iba našou skúsenosťou.

Veľmi pekne a vecne napísaný článok 🙂

11. apr 2024

Začni písať komentár...

Odošli