dominika_c
26. máj 2022
1050 

Rozhovor s lekárkou: Ako chrániť dieťa pred slnkom?

Jar, ktorá miestami pripomína leto, prišla v plnej sile. Príroda sa prebúdza a slnečné lúče nás hladia po tvári. Čoraz viac času trávime vonku, v prírode, na prechádzke či na detskom ihrisku. Stúpajúce teploty nás nútia zhadzovať vrstvy oblečenia a užívať si slniečko. Je tu však jedno veľké ALE

Nesmieme totiž zabúdať na to, že hoci je slnko nepochybne zdrojom energie, vitamínu D a dobrej nálady, dokáže byť aj zlým pánom. Preto treba myslieť na dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením. Pri deťoch, ktoré majú pokožku citlivejšiu, dvojnásobne. 

Jedna babka vraví jedno, iná teta druhé a kamarátka tretie. Do toho si prečítate niečo na internete a myslíte si, že máte všetko v malíčku. Ak však ide o zdravie, obzvlášť tých najkrehkejších, platí, že zdroje vašich vedomostí by mali byť v prvom rade dôveryhodné. A práve ochrana detskej pokožky pred slnkom je oblasť, v ktorej sa oplatí dať na rady odborníkov. Preto som sa rozhodla vyspovedať kožnú lekárku a dermatovenerologičku MUDr. Michaelu Duchoňová, PhD z kožnej ambulancie pre deti a dospelých SKIN CARE. Poradí vám, ako správne chrániť detskú pokožku pred slnkom, po akom opaľovacom kréme siahnuť, ako aj to, čo v starostlivosti o kožu určite nepodceniť.

Od akého ročného obdobia či mesiaca v roku je potrebné detičky natierať?

Hneď na začiatok treba pripomenúť, že dieťa do jedného roka by nemalo byť na priamom slnku vôbec, stačia odrazené lúče. Pokiaľ má dieťatko veľmi svetlú a citlivú pokožku, prvý ochranný krém by sme mohli aplikovať už v jarných mesiacoch v apríli-máji. Závisí to od UV indexu, a teda intenzity slnka a miesta, kde sa nachádzame - či na dovolenke pri mori, doma, alebo na horách. Pozor, ak je vysoký UV index, spáliť sa dá paradoxne aj vo vysokých horách pri nízkej teplote, napríklad na jarnej lyžovačke. Nezabúdajme na to! Chráňme detičky, kým sú pri nás a máme na to dosah.

Ako je to s tvorbou vitamínu D? Koľko slnka je potrebného?

Pobyt na čerstvom vzduchu a slnku je pre deti veľmi potrebný a prospešný, aj z dôvodu tvorby vitamínu D, avšak všetko "s mierou". Na dostatočnú tvorbu vitamínu D stačí krátke 10-minútové vystavenie slnku na odkryté chrbty rúk denne. Určite sa pre to nemusíme cielene opaľovať. Nezabúdame však ani na jeho dostatočný príjem v strave.

Ako chrániť dieťatko pred nežiaducimi účinkami UV žiarenia zo slnka? 

Deti by sme mali od útleho veku chrániť pred spálením pokožky, pretože "koža si pamätá". Významne im tak môžeme znížiť riziko vzniku rôznych foriem kožnej rakoviny v neskoršom veku. Najdôležitejšie je nenechať dieťatko prehriať a spáliť sa. 

Pobyt na slnku má veľa pozitív a prínosov, ale pri nadmernom vystavení slnku aj isté riziká z UV žiarenia, ktoré sú v priamej spojitosti s neskoršími komplikáciami. Deti by mali byť na čerstvom vzduchu čo najviac, ale s pobytom na priamom slnku rozumne - ideálne ráno a večer. V lete sa vyhýbať času medzi 11:00 a 15:00. Pri pobyte na silnom a priamom slnku nezabúdajme na správne, vzdušné oblečenie svetlých farieb, klobúk (ochrana pred úpalom), ochrana očí kvalitnými okuliarmi s UV faktorom a v neposlednom rade na nekrytých častiach tela ochranným opaľovacím krémom s SPF 50+ - hlavne u detí.

Je potrebné po aplikácii krému nejakú dobu počkať, kým dieťa pôjde na slnko alebo sa pôjde kúpať?

To závisí od typu ochranného opaľovacieho krému, či sa jedná o minerálny filter - ten je po miernej stabilizácii zasušením na koži funkčný ihneď, a to tým, že urobí bariéru na povrchu a fotóny odráža. U najmenších detí, alergikov a atopikov sa odporúčajú práve tieto krémy s čisto minerálnymi filtrami. V dnešnej dobe sú na trhu preparáty, ktoré už nezanechávajú ani belavé stopy na pokožke a ľahko sa aplikujú. Pri ostatných kombinovaných a chemických filtroch by sme mali krém aplikovať približne 15-20 minút pred pobytom na slnku, aby sa stihli pokožke prispôsobiť. Krémy s kombinovanými a chemickými filtrami sú účinnejšie pri ochrane buniek kože pred UV poškodením a majú príjemnejšie textúry, dlhšiu vodoodolnosť a podobne.

Krém a pokrývka hlavy sú samozrejmosťou. Je však v našich končinách potrebné aj UV oblečenie, alebo sa odporúča skôr pri mori?

V našich podmienkach nie je UV oblečenie nevyhnutné, ale v exotických krajinách alebo pri dlhšom pobyte pri vode, vodných športoch a na priamom slnku je vítané, najmä u malých detí. Nemusíme ich toľko natierať - povedzme si, ktoré dieťa sa natiera dobrovoľne, všakže? 🙂 Zároveň bezpečne vieme, že sa hlavne vo vode na priamom slnku nespália, pretože slnečné žiarenie prechádza aj pod hladinu vody, a to až do hĺbky približne 40 cm. Nevyhnutnosťou pre maličké deti sú buď sunscreen SPF 50+, alebo plavky s UV SPF 50+ ochranou a dlhým rukávom, stojačikom na krku + klobúčik a okuliare, alebo skrátiť pobyt na priamom slnku na 20 minút a potom oddych v chládku. Bežné biele bavlnené tričko poskytuje ochranu len približne SPF12 a škodlivé UVA žiarenie ním prechádza, podobne ako cez sklo v aute či v kancelárii.

Je nutné pre deti SPF 50+, alebo stačí aj nižší faktor? A ako je to s natieraním aj v tieni - je potrebné?

Áno, pri deťoch siahať po SPF 50+. Pre deti by sa ani nemali na trhu nachádzať nižšie faktory. Dôležité je vybrať si správny a bezpečný ochranný krém, kde je záruka UV filtrov. Produkt by mal mať UVB aj UVA filter a mal by rešpektovať detskú pokožku. Majme na pamäti, že nikdy nedodržíme odporúčané množstvo krému 2 g na 1 cm2, aby sme zachovali ochranu SPF 50+, ktorá je uvedená na obale krému. Častokrát je to v realite len štvrtina a menej krému. Pri SPF 20 v praxi získame len veľmi slabú ochranu pred UV poškodením buniek, redukciou krému SPF 50+ získame lepší výsledok. Vedecké štúdie nižší faktor ako SPF 15 ani nepovažujú za ochranný faktor. Dobrý opaľovací krém má na obale uvedenú hodnotu UVB filtra v podobe čísla: 20, 30, 50+ a zložka krému proti UVA žiareniu má mať uvedený znak UVA na obale. Pokiaľ je UVA v krúžku, ochrana je dostatočná. Považuje sa aj za účinnú prevenciu proti vzniku rakoviny kože. V tieni nie je nevyhnutné natierať, no odrazené lúče sa dostanú aj tam,musíme s tým rátať.

Prečo je vlastne spálenie kože slnkom také nebezpečné?

Jednak tam vzniká akútna popálenina prvého až druhého stupňa so začervenaním, pálením, bolestivosťou a následným ošupovaním poškodenej epidermy (skorá fáza, spôsobená UVB zložkou žiarenia). Druhá UVA zložka žiarenia (zodpovedná aj za starnutie) sa dostáva do jadra buniek, kde zasahuje do DNA a poškodzuje ju. Samozrejme, organizmus a imunitný systém majú reparačné procesy, no aj tie majú svoje limity a nie sú neomylné. Ak sa im nepodarí poškodenie opraviť, bunka sa stáva malígnou, funguje bez kontroly a vzniká rakovina kože, ktorá má svoje dôsledky. Nebezpečné sú melanocytové hniezda, tzv. znamienka, z ktorých poškodením vzniká malígny melanóm, deti nie sú výnimkou. Ale aj na miestach bez znamienok na koži chronicky vystavenej UV žiareniu vzniká nemelanómová rakovina kože - bazocelulárny alebo spinocelulárny karcinóm, už aj v strednom veku 30-40 rokov. Rakovina kože sa môže prejaviť aj u detí a mladých dospelých. Súvis s UV poškodením bol dokázaný, preto sa v dnešnej modernej dobe dbá na prevenciu - používanie opaľovacích krémov a preventívna kontrola znamienok raz ročne. Táto prevencia je naozaj účinná, predchádzame ňou ťažkým UV poškodeniam kože a ak niečo vznikne, vďaka dermatoskopickým kontrolám v kožnej ambulancii ich vieme včas zachytiť a v skoršom štádiu liečiť.

Od akého veku dieťatka by sme ho mali natierať opaľovacími prípravkami?

Veková hranica nie je daná, avšak, ako sme už spomínali, deti do jedného roku by na priamom slnku nemali byť vôbec. Ale popravde, čo si budeme nahovárať, niektoré 10-mesačné deti na jednom mieste neudržíme - tak ich radšej natrieť, ako ich nechať spáliť. Oproti dospelej pokožke detská pokožka nemá ešte dobre vyvinuté ochranné a reparačné procesy, preto jej musíme pomôcť my. Je aj dokázané, že na koži často vystavenej slnku vznikajú aj početnejšie pigmentácie a znamienka.

V tieni nie je nevyhnutné deti natierať, aj keď sa tam dostanú odrazené lúče. U najmenších detí je bezpečný a vhodný minerálny filter.

Natierať deti aj v kočíku? Sú síce chránené strieškou, ale vždy nejaká tá noha či ruka vykuknú.

Časti vytŕčajúce z kočíka určite natrieť. Pozor na prekrývanie striešky dieťatka v kočíku plienkami a podobne, hrozí prehriatie! Zabezpečte dostatočný prúd vzduchu a nenechávajte kočík tmavých farieb na priamom slnku, keďže sa rýchlo zohreje na vysokú teplotu. Ideálne je preferovať chládok. Pri kúpaní použiť klobúčik, plavky s SPF 50+ a nenechať maličké dieťatko na slnku dlhšie ako 20 až 30 minút.

Majú mamičky siahnuť po krémoch určených pre deti, alebo môžu byť aj pre dospelých, ak sú s faktorom 50? Je tam reálne nejaký rozdiel?

Áno, je tam rozdiel, a to v obsahu zloženia, "dospelácke" krémy obsahujú viaceré chemické filtre, ktoré môžu pokožku u citlivých detí podráždiť, ale aj nemusia. Pre deti určtite preferovať produkty označené "pre deti". Ak však nemáme k dispozícii krém pre deti, lepší ako žiadny a dieťa nechať spláliť je hocijaký, aj "dospelácky" suncreen.

A čo také opaľovanie v tehotenstve? Je vhodné? Ak áno, chrániť sa vyšším faktorom, zakryť si bruško a podobne?

Pri opaľovaní v tehotenstve je potrebné dávať pozor na tvorbu pigmentových fľakov na tvári, ktoré môžu spôsobiť hormonálne zmeny a UV žiarenie. Tento druh hyperpigmentácie, melasma, sa prejavuje tmavými škvrnami na pokožke a je len veľmi ťažko liečiteľná. Preto je potrebné aplikovať denne, minimálne na tvár, SPF 50+, a na ostatné miesta na tele podľa situácie a UV indexu. Tehotenské bruško by nemalo byť z dôvodu rizika prehriatia na priamom slnku vôbec.

Naučte nás čítať skratky na obaloch - čo by malo byť uvedené na vhodnom opaľovacom prípravku pre detičky?

Slnečné žiarenie sa skladá z rôznych vlnových dĺžok a typov žiarení, no najväčšie vplyvy na pokožku majú UV žiarenie: UVB (povrchovejšie, tá časť, ktorá "opaľuje") a UVA žiarenie (preniká hlboko, zodpovedné za UV poškodenie a starnutie kože). Správny a dobrý opaľovací prípravok by mal obsahovať UVB aj UVA označenie. Ak je UVA v krúžku, prípravok spĺňa najvyššie prísne kritériá ochrany. UVB je ideálne SPF 50+. Výber výšky SPF faktora závisí aj od kožného fototypu. Ľudia so svetlou pokožkou náchylní k spáleniu a jedinci s početnými materskými znamienkami by sa mali chrániť s SPF 50+. Osobám tmavšieho fototypu (čiže tým, ktoré vedia, že sa nespália len tak ľahko) stačia nižšie hodnoty. Čím je pokožka tmavšia, tým obsahuje viac difúzneho pigmentu, ktorý prirodzene kožu pred UV žiarením chráni. Černosi majú, napríklad, vlastné SPF. 

V rámci prevencie ste okrem používania opaľovacích krémov spomenuli aj preventívnu kontrolu znamienok. Ako nič nepodceniť?

Pigmentové, materské znamienka v detskom veku pribúdajú, a to najmä v puberte, kedy sa aj výrazne menia. Preto je nesmierne dôležité ich dermatoskopicky kontrolovať v kožnej ambulancii. Je odporúčané preventívne ich vyšetriť raz ročne, pričom k tomu nepotrebujete ani výmenný lístok. Prvá návšteva so znamienkami sa odporúča približne vo veku 4-5 rokov. Závisí to od toho, aké znamienka má vaše dieťatko. Ak sa jedná o vrodený névus, odosiela vás pediater už v prvom mesiaci života. Inak štandardne až neskôr, od veľkosti znamienok cca 2-3 mm. Dermatoskopické vyšetrenie znamienok nebolí, je to rýchle a presné, takže ho deti zvládajú dobre.

Ak máte akékoľvek pochybnosti pri nehojacich sa zmenách na koži či znamienkach, obráťte sa na lekára. Vždy lepšia jedna "zbytočná" návšteva ako zanedbané ochorenie - v prípade rakoviny kože to platí dvojnásobne.

Detičky je naozaj potrebné dostatočne chrániť a nič pri tom nezanedbať. Verím, že ste v tomto článku nenašli iba užitočné informácie, ale aj odpovede na otázky spojené s ochranou pred slnkom. Chráňte deti pred slnkom, dbajte na prevenciu a vždy siahnite po vhodnom opaľovacom kréme s SPF 50+ určenom pre deti. Takéto opaľovacie prípravky nájdete aj v ponuke sortimentu #babylove v dm drogerie markt. Je len na vás a vašich preferenciách, či siahnete po opaľovacom prípravku Sensitive SPF 50+ v spreji, alebo v kréme.

Na záver by som sa veľmi rada poďakovala pani doktorke za jej čas a za zodpovedanie otázok.

perfektny clanok👍 prave som sa nad tym zamyslala par dni dozadu.

29. máj 2022
dominika_c
autorAMBASÁDORKA

@modraslamka som veľmi rada, že sa článok páči a že padol vhod 😘

5. jún 2022

Začni písať komentár...

Odošli