gilian
5. sep 2016
87 

AKO SI ZNÍŽIŤ STRES A STRACH Z BUDÚCNOSTI

Určite ste už niekedy boli v situácii, ktorú ste chceli dostať pod svoju kontrolu a snažili ste sa z celej sily, aby ste dosiahli, čo ste mali naplánované. Takáto kontrola je niekedy potrebná: niekedy si život vyžaduje, aby ste si dupli nohou a nepopustili.

No, v mnohých prípadoch sa držíme tejto kontroly až príliš upäto. Nechceme popustiť ani za svet...

Aby sme si boli plne vedomí kde sme, a ako žijeme, musíme sa sústrediť na prítomnosť. Ľudia, ktorí potrebujú mať všetko pod kontrolou, sa vždy sústreďujú len na budúcnosť. Celý čas trávia plánovaním do budúcnosti namiesto toho, aby žili v prítomnosti.

Ak sa snažíte kontrolovať všetko okolo vás už dlhú dobu, vybudovali ste si z toho silný zvyk. Potreba riadiť sa stala impulzom. Cesta k stabilite, zníženému stresu a zvýšenému šťastiu vedie ale cez to, že sa budete snažiť zbaviť sa tohto impulzu. Váš stres zmizne, ako šibnutím čarovného prútika, ak nepohľahnete inštinktu veci okolo seba riadiť, ale sa namiesto toho zhlboka nadýchnete a vydýchnete a necháte im voľný priebeh.

Z osobnej skúsenosti viem, že ľudia, ktorí majú potrebu mať všetko pod kontrolou, sú veľmi netrpezliví. Nástoja na tom, aby sa ich potreby uspokojili hneď a zaraz. Bez omeškania. Tvrdia, že ich potreby sú dôležitejšie, než potreby tých druhých. Poviem vám humorný príklad. Jedno leto som išla v okolí Banskej Bystrice "na vodu", t.j. nazbierať minerálku do fliaš domov na pitie. Zišli sme sa tam pekná hŕstka ľudí (bola sobota). Zrazu sa tam objavila mladá dáma, ktorá nerešpektovala to, že sme tam my ostatní a začala sa tlačiť k prameňu. Keď videla, že sa na ňu všetci pozeráme v nemom úžase, ona nám všetkým oznámila: "Nemôžem čakať. Ponáhľam sa."...Zatiaľčo sme sa my zasmiali nad jej "asertívnosťou", ona musela byť v dosť veľkom strese, pretože v podstate išla proti "pravidlám", ktoré každý z nás rešpektoval, lebo sa rozhodla, že prevezme kontrolu nad situáciou.

Znížte si úroveň vášho stresu akceptovaním, že veci sa uskutočnia, vyriešia, objasnia v ich vlastnom čase. Ak necháte veci, nech pracujú svojím vlastným tempom, veľa krát dosiahnete oveľa viac, ako keď sa silou mocou snažíte o to, aby ste dosiahli to svoje v tom čase, v ktorom vy chcete. Zníži sa vám stres a prestanete sa cítiť, že nemáte na nič čas, alebo že, "Bože môj, nič sa nehýbe, čo budem robiť?"

Naučte sa tiež byť flexibilní. Ak sa vám v niečom stále nedarí, zrejme je to signál z duchovného sveta, aby ste prehodnotili svoje ciele a zamysleli sa nad tým, či sú tieto ciele pre vás tie správne. Odstúpte od situácie, dajte jej čas na dozretie a vráťte sa k nej neskôr, keď budete kľudnejší.

Americkí Indiáni majú jednu tradíciu, ktorá sa používa do dnes. Ak sa v kmeni vyskytne nejaký vážny problém, zíde sa celá Rada a snažia sa spoločne nájsť riešenie. Ak sa na ničom nevedia dohodnúť, náčelník povie: "Necháme tento problém tak. Vrátime sa k nemu na budúci mesiac." A takto dajú problému šancu, aby sa vyriešil sám, alebo aby sa našlo riešenie.

Takže nabudúce, keď sa budete cítiť, že neviete kam z konopí, alebo že vám príležitosti unikajú pomedzi prsty, zastavte sa, predýchajte to a odstúpte od situácie.

5. sep 2016

Uzasny clanok, presne o mojich pocitoch.

5. sep 2016
gilian
autor

@hipsterka ďakujem pekne! Som rada, že s vami rezonuje 🙂

5. sep 2016

Začni písať komentár...

Odošli