Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  hope252
  9. apr 2019    Čítané 312x

  Nadmerné premýšľanie je vytváranie problémov tam ,kde nie sú.

  Dokážeš sa trápiť hodiny,možno aj dni nad tým,aké chyby si urobil?Trápiš sa nad tým, čo si druhý o tebe pomyslia?Ak sa aj pre niečo rozhodneš, stále premýšľaš či si sa rozhodol správne?

  Je nadmerné premýšľanie-dumanie,nekontrolovateľné obavy.nemôžeš to vypnúť. Bráni ti to pokojne spávať, nemôžeš sa sústrediť ani na bežné aktivity počas dňa.

  Poznáme 3 formy :

  1. Myslíš si, že si urobil niekde chybu.Stále si to v hlave prehrávaš. Zasekol si sa v kruhu sebaobvinovania a kritiky.Stále si hovoríš, čo si mohol urobiť lepšie.

  2.Tráviš neskutočne veľa času nad tým,ako sa rozhodneš. Robíš si prieskum,čítaš recenzie ale aj napriek tomu sa nevieš rozhodnúť.Si pod veľkým tlakom, lebo je pre teba dôležité urobiť perfektné rozhodnutie, pretože máš pocit, že tvoje rozhodnutie môže spôsobiť katastrofické následky.

  3.Nekontrolovaný strach z neznáma-Cítiš sa bezmocný pri riešení problému. V hlave ti víria obavy.Možno sa trápiš nad tým, aké to bude v novej práci, či sa dostaneš z choroby,alebo prečo sa veci dejú práve tebe a či to niekedy bude lepšie.Základ tohto strachovania sa je robenie katastrofických scenárov. To znamené , že do úvahy berieš len najhorší možný scenár,najhorší možný výsledok a úplne podceňuješ šancu iného výsledku alebo scenára.

  Toto nadmerné premýšľanie nijakým spôsobom nepomáha k riešeniu problémov.Premýšľaš , ale si úplne bezmocný, aby si nie čo podnikol alebo sa rozhodol.Posilňuje to naše vnímanie samých seba v negatívnom svetle-že nič nedosiahneš,nie si dosť dobrý, nie si dobrý človek a pod.

  Niekedy sa trápiš nad tým, čo je problémom druhých ľudí. To,čo nemáš pod kontrolou.Ak sa zameriavaš stále nad tým, čo zlé sa môže stať, nepomôže ti to. Len to zhorši tvoju úzkosť.

  Niekedy to má korene aj v perfekcionizme.Máš nastavené nereálne ciele.Nedovolíš si urobiť chybu.Buď si víťaz, alebo si porazený. Ak sa ti niečo nepodarí na prvý krát, tak to znamená , že na to nemáš. Neuvedomuješ si to, že z chýb sa učí a nabudúce ti to pôjde lepšie.

  Čo robiť?

  -Spíš si všetky svoje obavy na papier

  -Prestaň sa kritizovať,pomohlo ti to už niekedy?

  -Prestaň sa porovnávať s druhými- stále tu je niekto kto je od teba lepší,krajší,múdrejší,úspešnejší,rýchlejšie mu zabrala liečba ako tebe a pod. Každý ž nás je unikát.

  -Ak sa ti veci nepodaria na prvý krát, neznamená to, že si pohorel. Je tu stále nový deň a ten ponúka nové príležitosti.

  -Zrelaxuj nielen svoje telo ale aj myseľ

  https://www.facebook.com/KBTKoucing/

  hope252
  14. jan 2019    Čítané 106x

  Sila rozhodnutia

  Byť porazení v živote je naša voľba.

  V inom zmysle slova si môžeme vybrať či budeme úspešný alebo nie.

  Stále máš k dispozícii možnosti na voľbu. Ak aj sú okolnosti  ťažké je na tebe ako sa k nim postavíš.

  Viktor Frankl  opisuje vo svojej knihe „Hľadanie zmyslu života“ to ako si zachoval ľudskosť a sebarešpekt uprostred barbarského Auschwitzu. Ak toto je voľba v koncentračnom tábore tak istotne aj v 21 storočí.

  Nezáleží na situácií, zapamätaj si, stále máš na výber.

  Mať na výber je oslobodzujúce a posilňujúce. Odplata za tú voľnosť je zodpovednosť.Ak si vyberieš musíš rátať s následkami. Nikto za teba nerozhodol, len ty sám.

  Pozitíva rozhodovania sú , že začneme mať kontrolu nad svojím životom . Keď dovolíme okolnostiam aby sa uberali náhodne nemáme žiadnu kontrolu nad tým kde skončíme a môžeme len dúfam , že osud bude ku nám milostivý.

  Sme spokojný, že sme strojcami vlastného štastia,osudu,budúcnosti.

  Ak sa naučíme robiť rozhodnutia stávame sa flexibilnejšími a sme schopnejší  preniesť sa nad nemilú situáciu.

  Život sa stáva viac orientovaný na budúcnosť a nie na minulosť. Sme sústredení na to čo leží pred nami a nie obzerať sa stále na to čo sa stalo a čo nás ranilo.

  Rozhodovanie chce určitú dávku odvahy.Naše rozhodnutia môžu za to kde teraz sme.

  hope252
  10. jan 2019    Čítané 125x

  Čím je poháňaná naša závislosť?

  Závislosť na jedle, na sociálnych sieťach, na ľudskom uznaní, na toxickom vzťahu. Závislosť je poháňaná skrytou poruchou. Veľkú úlohu zohráva psychika.

  Hlavnou charakteristikou závislosti je nedostatok alebo málo ľahkosti a spokojnosti v živote. Tvoj problém nespočíva v tom , že ješ viac ako by si mala, alebo tráviš na na sociálnych sieťach toľko času , že zanedbávaš povinnosti, len si tým niečo kompenzuješ.Je to iba odozva na tvoj vnútorny pocit, stav v ktorom si.Zvolila si si liek na svoj problém- jedlo,stále zdieľanie fotiek a počet like-ov .

  Ak ti na začiatku stačila jedna , dve kocky čokolády dnes si musíš dať celu tabuľku. Stále chceš viac a viac.

  Kde to všetko začalo? Kedy sa z nevinnej zábavky stala chronická choroba? Ak chceš poznať odpoveď na túto otázku musíš porozumieť kde má tvoja závislosť korene. To kde si sa narodila,prostredie v ktorom si vyrastala, výber jedla v detstve,rodinné okolnosti do ktorých si sa narodila.

  Tvoj vzťah k závislosti ovplyvňuje spôsob akým vnímaš život. Mala som klienta ktorý mi tvrdil , že nedokáže žiť bez klobásy 🙂

  Stali sme sa závislými na jedle,sociálnych sieťach ,alkohole,drogach,toxickych vzťahoch.Podvedomý zámer je pravidelne zlepšiť úzkosť a bolesť. Je to len automatická odpoveď na tvoje pocity.

  Závislí ľudia sa neboja menej, boja sa viac. Ich bolesť nie je miernejšia, je väčšia. Nemôžeš sa "prejesť" aby si získlala sebavedomie, zakryla pocity, ani ti k tomu neprispeje like pod fotkou. Nemôžeš si kúpiť šťaštie v nezdravom,toxickom vzťahu. Nedosiahneš zdravé sebavedomie praktizovaním niečoho čo podporuje ,že sa začneš nedávidieť.

  Ak nedôverujš sama v seba  svet sa môže stať desivé miesto. 

  Chceš sa vydať na cestu objavenia sebadôvery so mnou? 

  Chceš zistiť čo ti bráni aby si dosiahla a naplnila sny a plany ktoré máš?

  hope252
  12. dec 2018    Čítané 1253x

  Všetko sa začína myšlienkou

  Všetko sa začína myšlienkou, to ako sa cítiš,to ako reaguješ na udalosti sa začína myšliekou. Je len na tebe aké obrazy a aké myšlienky sa ti budú prehrávať v hlave.

  Čo si o sebe myslíš znamená omnoho viac ako to čo si o tebe myslia druhí ľudia.

  Celý život sa snažíme aby nás mali ľudia radi, aby nás chválili, aby nás ocenili. A prečo? Zdvihne ti to sebavedomie? Nikto ťa v živote nesúdi tak ako sa súdiš ty sama vo svojej mysli. Každý je zahľadený sám do seba. A ak predsa máš takého človeka vo svojom živote, tak vedz, že ten človek je nešťastný. Ľudia, ktorí druhých kritizujú nie sú hlavne spokojní sami so sebou. Štastný človek ťa pochváli, povzdbudí. 

  Tvoje myšlienky kontrolujú tvoje pocity, tvoje pocity ovplyvňujú tvoje reakcie.

  Začni dnes.

  Začni si hovoriť aká si skvelá, šikovná.

  Nekritizuj sa, ale chváľ samú seba. 

  hope252
  19. júl 2018    Čítané 265x

  Depresia , smútok,nešťastie- ako ovplyvňujú sociálne siete psychické zdravie

  Je vôbec možné aby sociálne média mohli zapríčinit depresiu ? Trávenie času na sociálnych sietach môže byť predsa tak zábavne 🙂

  Určite ste sa aspoň raz v živote pristihli pri tom, ako si prehliadate facebook alebo instagram a popri tom myslite ,že život  druhých je omnoho zaujimavejší ako ten váš. Je vedecky dokázane, že takéto porovnavanie môže byt spúšťacom depresie. A čo také komentáre alebo „like“ ktore dostaneme. Cítime sa viac obdivovaný, viac akceptovany? Naše mysle sa stali „ haknutymi“ týmito platformami, máme ich všade.Je vedecky dokázane že použivaním týchto sociálnych médií a nasledným pocitom štastia  sa vyplavuje hormon dopamín ktorý nás robí štastnými. Pokial máme nedostatok dopamínu cítime stres, nervozitu, úzkost,depresiu.

  Nieje žiadnym prekvapením že  depresiu jednoduchšie  získame keď sa porovnávame s inými na sociálnych sietach než v reálnom živote. Veľa krát je to len pozlátko, nereálny svet ktorý si vytvoríme aby sme ohúrili druhých.  Obrázok krásne naservírovaného jedla matky deťom. Ale v skutočnosti je tam kopec neumytého riadu, vreštajucich detí ktoré sa dožadujú pozornosti.

  Veľa krát sa na sociálnych sietach skrývame, hráme sa na niečo čo niesme. Je to vidiet aj tu na MK. Ak si nejaka mamička popýta radu, nájde sa viac takých ktoré chcu ozaj pomôct alebo takých čo si hladkajú ego a spustia spršku kritiky?

  Zastávam názor ak nemaš čo povedať, tak radšej nehovor nič ako by si tomu druhému mal ublížziť. Len tým ukazuješ že si vlastne aj ty zranený a potrebuješ pomoc.

  hope252
  17. jan 2018    Čítané 179x

  Začni si vážiť samú seba.

  "Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopností šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa".-Albert Einstein

  Ak sa pozriem na svoj život pár rokov dozadu všimnem si , že som veľa času strávila premýšlaním čo všetko mi nejde namiesto toho aby som bla vďačná za to čo mám a v čom vynikám. Dlhé roky som si myslela, že niesom dosť dobrá a perfekcionizmus bol mojím najväčším nepriateľom.Považovala som sa za peknú no nie za krásnu, za múdru no nie inteligentnú.Myslela som si, že som priemerná a nie výnimočná.

  Ak by som poznala svoju skutočnú cenu vtedy.... Prestala by som si vyčítať a kárať samú seba za veci ktoré mi nevyšli.Vedela by som, že perfekcionizmus je len v mojej hlave, vlastne neexistuje.Prestala by som sa porovnávať s inými, uberá to len sile a nemá to žiadne opodstatnenie.

  Osobne verím , že možeš dosiahnuť všetko čo si zaumieniš. Všetko je to o prístupe.

  O tom čomu veríme , pretože to v čo veríme je výsledkom toho ako zmýšlame.Ak zmýšlame o sebe negatívne výsledok nebude pozitívny a radostný život.

  Povedz si, že dnes je čas na zmenu, trochu sa rešpektovať a mať rád. 

  ♥