Používame cookies. Viac informácií tu. OK
itmama15
11. apr 2019
600 

Deň č. 76 - 77 Čo nenaučíš, to nevie...

Pri mojom synovi si nejak extra nepamätám, žeby som ho špeciálne učila príkazy ako dones knižku, polož na stôl, daj do koša... On to nejak sám z komunikácie a bežného života jednoducho pochopil. Čo nepochopil bola navigácia.... Božinku, keď som od neho niečo chcela položené na stolíku vedľa šálky, tak hladal tri hodiny, točil sa okolo seba a človek by umrel, kým by mu to on podal... Slepý je aj teraz pri hľadaní pyžama alebo papučiek, ale to je asi chlapskou povahou, môžu to mať rovno pod nosom, aj tak sa Vás budú vypytovať, kde to majú...Pri mojej malej, som si ale uvedomila, že to akosi ani nemala odkiaľ vedieť. Povedala som vôbec niekedy slovo koš? Alebo videla vôbec, čo znamená "do koša"? Tento týždeň som si však uvedomila, že mojej malej rakete to stačí asi iba ukázať... 

Skúsila som to teda na jednoduchom príkaze: "Odnes plienku do koša" alebo skrátenú verziu "Do koša" a dala som jej plienku do rúk....Nie, na prvýkrát to nepochopila, to by som padla na zadok. Išla som teda k tomu košu s ňou a spoločne sme plienku odhodili. Poobede som to skúsila znovu a teraz už utekala do koša o 106.

Dnes ma to napadlo s magnetkou, s ktorou pobehovala po dome. Povedala som jej, nech ju ide dať na chladničku. Jasné, že zas nepochopila, čo som to od nej chcela. Síce išla kdesi s ňou, len nie k chladničke. Tak som ju zase osobne priviedla k chladničke a pripla magnetku na ňu. Budem tú moju raketu jednoducho učiť asi všetko cez zážitok, keďže má tu svoju čudnú "zážitkovú" pamäť. 

Tieto dni to ide mojej rakete. Dnes sme boli za špeciálnou pedagogičkou a áno mala aj jedy, ale presvedčila som pedagogičku nech to skúsime ABA štýlom t.j. nech si škrieka koľko chce, budeme to tolerovať a trvať natom, že to dorobí aj napriek jedom. Anie pripevnená na stoličke, ale na koberi formou hry. Išlo to!! A  aj keď boli jedy, všetko sa to pomaličky slimačími krokmi zlepšuje. Dostali sme veľkú pochvalu, že porozumenie a výber predmetov cez vizuálnu stránku má zmáknutú na 1*. Treba však stále makať na očnom kontakte, pozornosti a správaní. Ja viem, čo čakáte od dvojročného decka, akú pozornsoť. Ale práve tá pozornosť je u nej veľmi oslabená. Minule sme s logopedičkou merali jej funkčnú hru a trvala presne 30 sekúnd. Mne to prišlo ako z filmu 50x a stále po prvé, kde tam predstavovali 10-sekundového pána... Za 30 sekúnd tá moja raketa stratí záujem a ide ďalej, doslova ju trhá a to jej výrazne zasahuje do správania a hry. Takže, let´s go, ideme si pre teba trpezlivosť...

  Drzim palce 😊✊

  12. apr 2019

  Strašne ma pobavil opis syna a navigácie 😂. Presne toto mám doma len v dievčenskej verzii 🙈.

  12. apr 2019

  Kazdopadne je to sikulka 😊😚 ked neprsi aspon kvapne ☺

  12. apr 2019
  12. máj 2019

  Presne takto som ucila vsetko aj mojho syna. Teraz ma 3,5 a konecne chape pojmy ako ideme k doktorke, k babke, do skolky, do obchodu, idu smetiari a pod. Mladsia dcera nema este ani dva a ma to zmaknute uz davno. Ste sikovna mamina. Mna by zaujimalo kolko cca trva funkcna hra u bezneho dietata.

  12. máj 2019

  Tento clanok mi pripomenul prihodu z detstva. Mama mojej 12rocnej sestre vravi: dones mi z povala lavor. A ona sa na mamu pozrie a pyta sa jej: a to co je lavor? A my mame poval?
  Potom mama zistila ze sestra ani netusila, kde v dome je kotolna a ze v zahrade je kompost 🙊🙊🙊

  12. máj 2019

  @stelahalasova To neviem, ale u mojej malej rakety to trvá tak 30 sekúnd, a to nie je celkom "ok" dĺžka..

  12. máj 2019

Odporúčame