Používame cookies. Viac informácií tu. OK
katarinka26
31. mar 2015
0 

Čo je oxidatívny stres ? Na čo slúžia antioxidanty ?

Pri vývoji viacerých ochorení ako sú napr.kardiovaskulárne choroby, rakovina a neurodegeneratívne ochorenia bol zistený nadmerný oxidatívny stres a následne poškodenia voľnými radikálmi. Oxidatívny stres je normálny fyziologický dôsledok metabolizmu. Ľudské telo je vybavené tak, aby sa vysporiadalo s oxidatívnym stresom prostrednícvom pôsobenia antioxidantov, ktorésú normálnou súčasťou organizmu. Avšak pri nadmernej tvorbe voľných radikálov vzniká zvýšený oxidatívny stres, s ktorým si obrannýsystém organizmu nedokáže poradiť.Mnoho voľných radikálov vzniká v každodenných metabolických reakciách napr.metabolizmom prijatej potravy, liekov,pôsobením toxínov zo životného prostredia(slnečné žiarenie, chemické jedy, znečistenie,cigaretový dym) a cvičením.

Antioxidanty pôsobia s prirodzenou telesnou obranou, ničia voľné radikály a chránia pred ich tvorbou.Voľné radikály sú atómy alebo skupiny atómov.Môžu byť veľmi škodlivé a majú potenciál spúšťať malígne premeny v bunkách poškodzovaním a mutovaním DNA. Poškodenie buniek zapríčinené voľnými radikálmi potenciálne oslabuje imunitný systém a je príčinou infekcií a rôznych degeneratívnych ochorení.Zdravý organizmus si prirodzene vytvára antioxidačné enzýmy napr. glutation peroxidáza,ktoré zbierajú a neutralizujú voľné radikály.

Selén je stopový minerál, , ktorý tiež nepriamo chráni vitamín E pred oxidáciou. Tento proces sa považuje za prvú líniu obrany. V druhej línii sú vitamíny A, C, E a betakarotén. Každýz týchto vitamínov má špecifickú antioxidačnú funkciu a v tele pôsobia spoločne a chránia pred oxidatívnymi poškodeniami bunkových membrán, LDL cholesterolu, bunkových proteínov a DNA. Luteín a lykopén sú fytochemické karotenoidné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v krvnej plazme. Antioxidačný účinok luteínu je špecifický pre zdravý zrak,zatiaľ čo lykopén podporuje zdravie prostaty.Zelený čaj a hroznové zrniečka obsahujú antioxidanty nazývané polyfenolové flavonoidy,ktoré neutralizujú voľné radikály pôsobiace na tuky .

#jamieson #nt_ox #antioxidanty