Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katarinka26
18. nov 2016
73 

Homocysteín versus Neplodnosť

Ak sa zdravému páru niekoľko mesiacov po vysadení hormonálnej antikoncepcie nepodarí splodiť dieťa, môže byť na príčine toxický homocysteín a zloženie jedálneho lístka.

Stáva sa, že aj mladé a zdravé páry, u ktorých neexistuje nijaká prekážka brániaca splodeniu dieťaťa, si musia na tehotenstvo partnerky počkať celé mesiace. Zvlášť, ak žena dlhodobejšie užívala hormonálnu antikoncepciu, alebo jej jedálny lístok (ako aj jedálny lístok partnera) nie je dostatočne rozmanitý a chýbajú v ňom niektoré dôležité látky.

Výskumy preukázali, že v takýchto prípadoch môžu zohrávať dôležitú úlohu vitamíny B6, B12 a kyselina listová. Tieto látky významným spôsobom zasahujú do metabolizmu aminokyselín, presnejšie aminokyseliny methioninu, meniacej sa na toxickú látku homocysteín. Bez kyseliny listovej nemôže prebehnúť premena homocysteinu na neškodnú látku, pričom vitamíny B6 a B12 sú kofaktormi enzýmov, ktoré túto premenu zabezpečujú.

Homocysteín je predmetom mnohých vedeckých diskusií. Existuje dokonca názor, podľa ktorého 90 percent všetkých ochorení vrátane neplodnosti má len jednu príčinu, a tou je homocysteín. Nikto však neodporuje názoru, že kvalitná výživa a dostatok všetkých látok, ktoré sú dôležité pre hladké fungovanie organizmu, významne ovplyvňujú plodnosť. A to platí nielen pre ženskú, ale aj mužskú plodnosť.

V jedálnom lístku budúcich rodičov by určite nemali chýbať:

-čerstvé ovocie a zelenina

-orechy, celozrnné pečivo

-morské ryby

-cesnak

Podľa viacerých štúdií je pre mužskú plodnosť (zdravé, životaschopné spermie) mimoriadne dôležitý vitamín C, ktorého významným zdrojom sú citrusové plody, a zinok, ktorý sa nachádza v chudom mäse, syroch a celozrnných výrobkoch.

Ženy by mali myslieť na to, že šesť mesiacov pred otehotnením a v priebehu prvých týždňov tehotenstva zložením svojej stravy zásadným spôsobom ovplyvňujú vývoj embrya. Minimálne v tomto období by sa mali vyhýbať alkoholu, pečeňovým výrobkom (vrátane paštét), presáľaniu, lahôdkovým jedlám, surovým a na mäkko uvareným vajíčkam, omáčkam a dresingom.

Do jedálneho lístka by budúce matky mali jednoznačne zaradiť:

-tmavú listovú zeleninu, strukoviny, orechy (dodávajú telu spomínanú kyselinu listovú, ktorá je zároveň mimoriadne dôležitá pre správny vývoj plodu)

-jogurty, syry, sardinky (zabezpečujú telu vápnik, dôležitý pre tvorbu kostí plodu)

-chudé mäso, celorznné výrobky (sú zdrojom zinku, ktorý zabezpečuje vývoj imunitného systému plodu)

-hydinu, vajcia, zelenú zeleninu (dodávajú telu železo a sú dôležité pre krvotvorbu plodu)

-ovocie a zeleninu sýtych farieb, ako mrkva a červená paprika (dodávajú telu beta-karotén, ktorý je dôležitý pre rast, vývoj buniek, zrak a imunitu plodu)

-lososa, makrelu, tuniaka, slede (sú zdrojom mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj mozgu a zraku plodu; pozor však na pričastú konzumáciu morských plodov, ktorá môže spôsobiť vysokú koncentráciu ortuti v krvi a poškodiť alebo usmrtiť plod.)

#neplodnost

Viac o tom čo je homocysteín sa dozviete 

https://www.youtube.com/watch?v=zJo0WhFGGX4

Alebo u nás v skupine pod #homocystein :

https://www.modrykonik.sk/group/7234/