Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katarinka26
30. jan 2017
132 

Kam nechodí slniečko, tam chodí lekár ! ...alebo keď nám chýba D

... hovorievala mi moja mamina.

... postupne prichádzam nato, koľko pravdy , je v tejto ľudovej múdrosti....

Doteraz odborníci predpokladali, že vitamín D ovplyvňuje najmä zdravie kostí a zubov, avšak neustále pribúdajú nové vedecké poznatky o podiele vitamínu D na základných pochodoch v organizme. Tie upozorňujú na súvis medzi nedostatkom vitamínu D a celým radom civilizačných ochorení, vrátane kardiovaskulárnych, osteoporózy, cukrovky, ochorení horných a dolných dýchacích ciest či riziko vzniku nádorových ochorení. Rovnako posilňujú teóriu, že dostatok vitamínu D pozitívne ovplyvňuje stratu telesného tuku.

Vitamín D je „pohonná” jednotka nášho organizmu. Lekári však čoraz viac upozorňujú na jeho rapídny pokles v organizme detí i dospelých. Je to daň za zmenu životného štýlu, každodenný dlhodobý pobyt v interiéri a často aj vyhýbanie sa pobytu na slnku vplyvom nie najšťastnejšej osvety. Všeobecne sme zabudli, že človeku je vlastný prirodzený pohyb vonku, na vzduchu, na slnku, nie posedávanie doma pri televízii či počítači.

Aktivátor imunity
V poslednom čase čoraz viac vystupujú do popredia účinky vitamínu D v súvislosti s jeho úlohou v boji proti vírusom. Zistenie, že vitamín D „vyzbrojuje” imunitný systém, bolo publikované v Nature Imunology. Výskum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitný systém neaktívny a poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S vitamínom D v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému, „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia vyžaduje teda prítomnosť vitamínu D! Výskum zároveň priniesol nové poznatky o účasti vitamínu D pri mnohých autoimunitných ochoreniach (reumatoidná artritída, zápalové choroby čreva, skleróza multiplex, psoriáza).
Vitamín D teda účinkuje tak trochu ako kľúč k „zapaľovaniu” nášho auta, ktoré nepôjde, pokým neotočíme kľúčom a nenaštartujeme motor. Podobne ani náš imunitný systém nebude pracovať, pokým nebude chemicky aktivovaný vitamínom D. Ak sa stretneme s chrípkou v stave nedostatku vitamínu D, náš imunitný systém bude voči nej v podstate bezbrannejší. Chrípka preto najčastejšie napáda ľudí ovplyvnených moderným životným štýlom, často vyčerpaných, ktorí žijú a pracujú v uzatvorených miestnostiach.

Alarmujúce fakty
Odhaduje sa, že nedostatok vitamínu D v jesenných a zimných mesiacoch sa vyskytuje celosvetovo najmenej u 1 miliardy ľudí. Údaje z Európy poukazujú na fakt, že koncentrácie déčka v krvi sú na konci zimy u 2/3 obyvateľov podstatne nižšie ako v lete. Na nízke koncentrácie vitamínu D u slovenských detí a adolescentov vo všetkých vekových skupinách poukázala štúdia z roku 2010 uskutočnená klinikou pre deti a dorast A. Getlíka SZU. Veľmi nepriaznivý je fakt, že jeho nedostatok má až 77,7 % detí, najmä v jesennom a zimnom období.

Dostupnejší ako lieky
Letné mesiace, keď je dostatok slnka, využime na zahájenie svojej vlastnej preventívnej liečby. Získajme vitamín D bez návštevy lekára, bez lekárskeho predpisu, úplne zdarma – iba za asistencie slnečného svetla. V mesiacoch chudobných na slnečné lúče si doplňme vitamín D výživovými doplnkami, najlepšie z prírodných zdrojov.V lekárňach sú dostupné prírodné výživové doplnky s vitamínom D, už aj vo forme vitamínu D3, ktorý je pre organizmus biologicky dostupný a za prirodzených okolností sa v ňom dokáže syntetizovať len s pomocou UV žiarenia. Zabrániť ochoreniam dodaním prírodného vitamínu D je veľmi nenáročná investícia do zdravia, ktorá sa nám niekoľkonásobne vráti na ušetrených nákladoch za zdravotnú starostlivosť. Zaktivizujme svoj imunitný systém slnkom či v prípade jeho nedostatočného príjmu doplnkami výživy a umožnime mu, aby fungoval agresívnejšie pri obrane proti napadnutiu vírusmi. Vynikajúci spôsob ako zvýšiť hladinu vitamínu D v krvi, je dnes podľa lekárov príjem 2000 IU vitamínu D3 denne a pri vysokom deficite vitamínu D i niekoľkonásobne viac.

#vitamin_d

  vit D a C sa u nas uziva celu zimu, ked je toho slnka pomenej 🙂 a to vo forme rybieho oleja a rakytnikovych plodov. dakujem za clanok 🙂

  30. jan 2017

  mozes prosim Ta este dolozit zdroje k clanku? dakujem

  30. jan 2017

  no mne napr. tento rok zistili riadny nedostatok vit.D, aj minuly rok. ale min.rok som to podcenila. a vraj ludia vo velkych mestach maju nedostatok aj v letnych mesiacok kvoli smogu, cez ktory ten luc tak neprenikne..

  30. jan 2017

  @soldi
  @soldi ja som tento článok písala, ešte keď som bola ambasádorka a vtedy som povytahovala všetko čo bolo pre mňa zaujímavé z odborných článkov o vitamíne D na www.jamieson.sk

  30. jan 2017

  @noname26 je to preto, lebo aj keď vyjdeme von tak sa ponatierame v strachu z uva a uvb ziarenia a ked si natreta kremom nema sa ti ako tvorit D, lebo to sa tvori vo vrchnej casti koze vdaka uv ziareniu ale krem , sklo ... ti robia filte a tak sa D netvori. Ako ho doplnas ?

  30. jan 2017

  @katarinka26 momentalne len vigantol ale chystam sa kupit rybi olej

  31. jan 2017