Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katjanka
21. jún 2017
285 

Moje dieťa sa bojí vody. Ako ho naučím plávať?

S letom sú prirodzene spojené dlhé slnečné dni, letné dovolenky, návštevy kúpalísk, hrátky v bazénoch či rovno na pláži. Jednoducho relax pri vode.

Pred niektorými deťmi stačí spomenúť slovo voda a už sú celé bez seba. Nevedia sa dočkať, až skočia do bazéna a budú sa v ňom čľapkať do zbláznenia. Iné zas z rôznych dôvodov majú pred vodou rešpekt či dokonca strach. Naučiť sa plávať je pre deti dôležité, no niektorým to môže trvať dlhšie než iným. Ako ich v prípade, že majú z vody strach, motivovať, aby svoje zábrany prekonali a naučiť ich plávať?

Rešpektujte strach a netlačte na dieťa

Základ je nevyčkávať zbytočne, kým bude dieťa staršie. Strach vekom nevymizne, ak sa o to nebudete spoločne usilovať. Panika z plávania môže byť skutočná, no v rannom veku sa dá správnymi technikami prekonať. Pamätajte na to! Aj keď nemáte pocit, že by malo mať vaše dieťa z nejakého dôvodu strach z vody, ak sa už objaví, treba ho riešiť. Mohlo sa stať, že už dávnejšie sa omylom napilo vody v bazéne a doteraz ho to podvedome prenasleduje alebo má jednoducho strach z nového a neznámeho prostredia. Bez ohľadu na to, čo jeho strach spôsobuje, dôležité je dieťaťu pomôcť tento strach prekonať, a to v prvom rade postupne. Na začiatok úplne postačí, ak bude mať dieťa čo najčastejší kontakt s vodou. Nemusí sa hneď učiť plávať, postačí sa vo vode hrať.

Krok po kroku

Na začiatok si sadnite na okraj bazéna a spoločne si namáčajte vo vode iba nohy. Neskôr vojdite do vody, ale takisto postupne. Namočte sa po pás, boky a postupne až po krk. Skúšajte zábavné fúkanie do vody. Na suchu si spoločne trénujte zadržiavanie dychu "pod vodou" a správne dýchanie. Dieťa musí prekonať myšlienky, že voda je niečo hrozivé, nebezpečné. Spoločne si striekajte vodu do tváre, do uší, aby si zvyklo na ten pocit a na fakt, že mu voda neublíži. Až sa na to váš drobec bude cítiť, vyskúšať môžete aj prvé ponorenie pod vodu. Nezabúdajte - najdôležitejšia je dôvera a sebavedomie vášho dieťaťa v tom, že voda nie je jeho nepriateľ.

Sústreďte sa na zábavu, nie na strach

K dieťaťu, ktoré sa učí plávať, pristupujte jemne, vysvetľujte mu krok za krokom techniku a majte pozitívny prístup. Učenie pomocou zábavy, nie pomocou drezúry, je v tomto prípade rozhodne základom úspechu. Pomôžte si použitím rôznych hračiek do vody, fúkajte spolu bubliny z bublifuku... Využite pomôcky ako kruh, rukávniky či dosku na plávanie. Niektorí rodičia dokonca preferujú najprv dieťa naučiť ponárať sa či plutvovať. Následne ho môžete pod vodou pridržiavať vy a trénovať správnu techniku plávania. 

Buďte príkladom

Ak máte pred vodou ostych, je väčšia pravdepodobnosť, že sa rovnako bude cítiť aj vaše dieťa. Ak je jeden z vás dvoch, rodičov, vo vode suverénnejší, mal by sa zhostiť úlohy "vodného kouča" on. Práve od vás by malo dieťa vidieť, že plávanie je zábavné. Rovnako môžete do celého procesu zapojiť starších súrodencov či iných členov rodiny.

Rodičia alebo kurzy plávania?

Pre niektoré deti, ktoré majú z vody strach, môže byť stresujúce učiť sa plávať na skupinových tréningoch s ostatnými deckami. Potrebujú individuálny prístup a pocit bezpečia. Ten im dodá práve pre nich najbližšia osoba, teda rodič. Je to však individuálne. Iné deti zas naopak dokážu podať oveľa lepší výkon na kurzoch plávania či vedľa osobného trénera, pretože práve odborník im dokáže dodať pocit bezpečia. Deti sa tiež často správajú v prítomnosti inštruktora úplne inak ako v prítomnosti vlastného rodiča.

#vychova #plavanie
Zdroj foto: shutterstock