Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katkaastrapacik
29. nov 2021
1055 

Kto u vás nosí na Vianoce darčeky ?

Mali ste v tom od začiatku jasno, alebo ste aj vy riešili dilemu, či darčeky bude u vás nosiť Ježiško, Dedo Mráz,   alebo Santa Claus ? Alebo ste sa bez okolkov pred svojimi deťmi priznali, že nositeľmi ste vy sami?

Ja som dieťa osemdesiatych rokov a  spoločenské embargo na Ježiška ma ešte lizlo. Hoci rodičia neboli v komunistickej strane a politicky sa nijako neangažovali, neboli ani veriaci, a tak ku nám domov chodil Dedo Mráz. Chodil aj k starkej (otcovej mame), a k väčšine mojich kamarátok a spolužiačok. K babke (mame mojej mamy), ale chodil Ježiško. Pamätám si, že ako dieťa som nechápala tento nesúlad, ale nejako zvlášť som sa ním nezaťažovala. Bola som rada, že vôbec niekto chodí a čo je dôležité - nosí darčeky. S Dedom Mrázom som ale aj tak bola viac „zadobre“. Poznala som ho z knižiek, zo škôlky a školy, z telky. Ježiško ma, priznám sa, privádzal mierne do rozpakov. Nechápala som, ako môže chlapík, ktorý chodí bosí a vyzerá, že sa potrebuje súrne najesť, rozdávať darčeky ostatným. Mala som pocit, že má dosť vlastných problémov na to, aby pozornosť venoval ešte aj cudzím ľuďom. Navyše mi nebol veľmi sympatický. Netváril sa tak vysmiato, ako Dedo Mráz a nemal ani pekný kostým.

V súčasnosti do väčšiny domácností v mojom okolí nosí darčeky Ježiško. My, hoci nie sme nábožensky založená rodina, rozhodli sme sa pre Ježiška tiež. Jednak sme nechceli, aby naše deti zažívali podobnú schizofréniu Vianoc ako ja v detstve (dodnes s tým mám trochu problém), a tiež pre to, že tento variant bol prijateľný aj pre zvyšok rodiny, vrátane jej veriacich členov. Takže Ježiško chodí k nám, k starým rodičom, k ujom a tetám, proste všade. Po Dedovi Mrázovi neostal ani mastný fľak.

 Pamätám si, že v prvej triede, na chodbe pred našou triedou vznikla slovná hádka. Zúčastnili sa jej dva myšlienkové tábory. My, čo sme boli za Deda Mráza a tí druhí, čo boli za to, že darčeky nosia rodičia. Svoje presvedčenie som obhajovala náruživo, mandle som si skoro vykričala z hrdla. Bola som ochotná sa za Deda Mráza aj pobiť, ak by bolo treba. Doma som po tejto udalosti predsa len nenápadne prekutala skrine a zákutia, v štýle „dôveruj, ale preveruj“. Nič som nenašla. Vo svojom presvedčení som spokojne zotrvala ešte jeden celý rok.

 Moja dcéra prestala na Ježiška veriť, keď mala deväť rokov. Popravde, už nám to bolo doma aj trochu trápne, dávať jej stále za pravdu, keď v škole absolvovala podobnú slovnú prestrelku, ako ja v prvej triede. Jej skupina sa z roka na rok dramaticky zužovala, už som mala pocit, že v nej ostane celkom sama. Rozuzlenie prišlo 25. decembra u starej mamy. Našla si pod stromčekom také isté pastelky, aké už od nej v minulosti dostala a navyše také isté, ktoré pred Vianocami nechtiac objavila u nej v šuplíku. Nemalo zmysel zatĺkať. Plakala ako dážď. Farbičky potom ležali v stolíku nedotknuté až do jari.

 Syn má osem a stále na Ježiška verí. Paradoxne, vo všeobecnosti ho neuznáva, neverí na jeho zázraky zjavenia, či ozdravovania, ale na to, že nosí darčeky áno. Pomyslela som si, že čaro Vianoc v očiach detí je obrovské, schopné popierať akékoľvek rácio, skúsenosti a presvedčenia. Dokonca aj vtedy, keď sú už dôkazy neudržateľné. Akú veľkú hodnotu má túžba veriť! Ak by bol môj syn Galileom, slávna veta v jeho podaní by znela: „A predsa ich nosí!“. Je koniec novembra a hádky o Ježiškovi verzus rodičoch už v jeho triede začali. Som zvedavá, či môj syn tento rok ešte vydrží, alebo už prebehne na druhú stranu.

 Vianoce prídu tak či tak. Budeme spolu, dobre si navaríme a napečieme, zapálime sviečky, ozdobíme stromček, pozrieme rozprávky a pôjdeme sa spoločne pozrieť pod stromček, nech tam už bude čokoľvek a od kohokoľvek. Lebo ak sa aj aktéri menia, čaro Vianoc ostáva.

 Dcéra sa ma opýtala, ako sa budeme rozprávať doma o Vianociach, keď jej brat príde na to, ako je to s darčekmi naozaj. „Budeme to naďalej hrať?“, pozrela na mňa a zdalo sa mi, že by si to priala. „Jasné“, odpovedala som rozhodne. „Veď darčeky nenosím ja, ani otec, ale Ježiško!“. Spoločne sme sa zasmiali. Nakoniec, nie je to výmysel, keď vezmeme do úvahy, že si cez Vianoce darujeme to, čo Ježiško hlásal: porozumenie, pokoj a lásku. Najväčšie dary tohto čarovného sviatku.

Ježiško a inak to nebude❤

29. nov 2021

Haha, mne vždy prišlo divne, ze ich nosi babatko, keďže Ježiško, nikdy mi nenapadol už dospely. No a žijeme v UK takže tu bol jasný výber Santa, s tým ze zo začiatku som sa netajila tým ze ich kupuju aj rodicia, ale práve zo školy prišla so santom, ale v 7- 8 rokoch už jej to prišlo moc divne a podozrivé ale ze nechce kaziť radosť spolužiakom tak im to nepovie 😅

29. nov 2021

Jezisko na vecne casy a nikdy inak 😀

29. nov 2021

@domak2 vlastne máte pravdu, keď nad tým rozmýšľam, asi to mal byť malý Ježiško, ale ja som vždy myslela na toho dospelého, ktorého mala babka na obrázku v izbe. Mám kamošku v UK, ku ním tiež chodí Santa 🙂

29. nov 2021

@katkaastrapacik mne sa tu napríklad viac paci se darčeky sa dávajú až 25. ráno, logisticky je to oveľa jednoduchšie 😁

29. nov 2021

Ja a manžel sme vyrástli na Ježiškovi. Ja som zistila asi v prvom ročníku na základnej že to nieje Ježiško ale rodičia 😃 keď nás mama so sestrou poslala hrať sa do izby a zavrela za nami dvere 👍🏻 cez kľúčovú dierku som videla ako ťahá krabicu s darčekmi od susedov 😂😂😂..a došlo mi 😃. Obaja s manželom sme z veriacich rodín, tak to bude Ježiško, no viac by sa mi páčilo keby sme im povedali pravdu 🙂 a prezentovali to tak ze si dávame darčeky navzájom preto, lebo sa tešíme a oslavujeme že sa Ježiško narodil a poďakovali mu za to. No neviem 🤷🏽‍♀️, syn ma 3r. .. Dedo Mráz je super 🧡, no u nas je dedko Mráz môj otec 😂😂keby sme mali jeho, deti by si mysleli že darčeky nosí ich dedo😂 doslova.. ja som bola za slobodna Mrázová 😃 a keď sa doma bavíme o mojom otcovi tak ho voláme dedko Mráz 😃😃

29. nov 2021

Moje z toho boli zmatene,lebo v rozpravkach darceky nosil Santa.Boli sme na prechadzke,uvideli zahradneho trpaslika a vykrikli,ze aha Jezisko.Tak nejak sme zo Santu spravili Mikulasa,ktory sa zo zaciatku volal Gulas 😁,darceky nosi Jezisko.

2. dec 2021

U nás vždy chodil, chodí a bude chodiť len a len Ježiško 😊

2. dec 2021

U nás len Ježiško ♥️🌲

2. dec 2021

U nás chodil Ježiško a aj naše dievčatká budeme učiť že chodí Ježiško. My sme sa vždy ráno 24. zobudili a bežali ku stromčeku, pod ním nás vždy čakali darčeky ale museli sme vydržať až do večera a otvoriť si darčeky až po večeri. Pamätám sa ako som každý jeden rok bola netrpazlivá čo je pod stromčekom a obzerala som darčeky a rozmýšľala celý deň čo je v tých krabiciach aj keď som už vedela že darčeky nosia rodičia. 🙂 Preto som sa rozhodla že aj my dovolíme deťom otvoriť si darčeky až večer po večeri nech môžem celý deň počúvať: ,,mami prosím môžeme si otvoriť darčeky?,, 😃😃😃

2. dec 2021

Darčeky nosíme "my" rodičia, dávame si ich z Lásky, žiadny zázračný Ježiško, ktorý nosí darčeky, s mužom sme vyrástli na Ježiškovi (ako 5 ročná som videla mamu vyťahovať zo skrine darčeky, takže tým to u mňa padlo), ale veríme v Ježiša, jeho učenie o láske k ľuďom, a tak to interpretujeme a budeme odovzdávať deťom.

2. dec 2021

@nurielka podobne u nás. Keď sa syna pýtajú, čo mu priniesol ježiško, odpovedal: Veď Ježiško má narodky, On darčeky nenosí. A ešte dodám, táto pravda nijako neuberá na tajomnosti Štedrého večera, nekazim mu tym detsvo, práve naopak...

2. dec 2021

U nas chodil jezisko Aj ked mi bolo Jasne ze to Mamina hra zatvorila nas v kuchyni a nenapadne nanosila darceky zo skrine. Jeden aj zabudla a ja som jej pripomenula ze sak som ho videla v skrini 😆u nas chodi Santa. Ale vie ze darceky nosia rodicia Santa nosi len jeden dva. Tak teraz uz 3rok dufa ze jej donesie poopsie surprise za $100 dostane mensiu verziu z Ali Lebo je to strasna blbost 🤣a uz vymysla ze Santa jej donesie psika. Som jej povedala ze nic zive nemoze doniest Lebo by to zmrzlo hore v sankach . 😎

2. dec 2021

Vyrástli sme na Dedovi Mrazovi. Bolo to super, lebo sa podobal na Santu, takže rozkol nehrozil, len sa inak volal, čo bolo normálne. O Ježiškovi sme celé svoje detstvo ani nechyrovali a musím povedať, že to tak bolo fajn. Teraz k nášmu synovi chodí Ježiško, ale mne akosi chyba Dedo Mráz. Aj ten Santa je taký kamoš a sympaťák. Ježiško je taký utrápený. Nikdy žiaden úsmev, vtip, či volovinka. Syn vníma všetky tie rozkoly. Farebný Santa v telke je samá sranda, má lietajúce soby, sane. Ježiško je taký abstraktný. Synova obľúbená rozprávka je Polárny expres, má veľmi rád vlaky a chcel by ísť takým na Severný pól do fabriky na hračky. Chápe, že Santa nosí darčeky deťom za oceánom, lebo Ježiško by to sám nestíhal. Tento rok dostane model Polárneho expresu, to bude radosti.

2. dec 2021

U nas nenosi jezisko , ale my. Caro nezmizlo pretoze kazdy ma dat pod stromcek darcek tak nenapadne aby ho druhy nevidel je to tazke ale zabavne ;) mame sa radi je to pravdive, a to dcera zije v svete fantazie ale vie jasne rozlisit co je rozpravka ...a co realita. Podla mna najhorsie je ked sa ludia drzia krcovite tradicie v ktorej ani sami nevidia zmysel ci hlbku....pretoze nad tym neuvazovali.
Smutne je ze vacsina deti co im nosi darceky jezisko je pokrstena..jezis je dar a bodka. Jezis a darceky....to im do zivota vnasa vacsi chaos...vnimaju ho ako niekoho kto im ma dat co chcu.

2. dec 2021

Aj u nas ich nosi Ježiško.
Minuly rok to uz najstarsiemu nedalo, mal vtedy 9r, a so 7r uz viedli debaty aj o Mikulašovi...ako toto, hento...uz na spadnutie. ...Potom raz prisiel za mnou....ze to davate vy darceky? Aj na Mikulasa, ani zubkova vila nenosi peniaze?!...tak som musela s pravdou von, ...ale....ze Jezisko je pre nas najvacsim darom a aj my si preto davame darceky....pochopil, prijal to, mladsim surodencom neprezradil toto "tajomstvo" a tak dalej nosi darceky Jezisko
...v mojej rodine ich stale nosil, aj ked sme uz boli velki...
...inak moje deti mudro rozmyslaju...ze to my by sme mali dat darcek jemu ked ma narodeniny 🤔
...a nemam rada, ze sa vsetko brebera z Ameriky, ale ked sa narodil v noci, logickejsie by bolo aby si nasli darceky rano 25.12...aj lahsie, ako ked ich musime nejako potajomky dat pod stromcek 24....niekedy tam veru stoja uz od rana 24. prikryte dekou...ale v tomto su nasi poslusni...pockaju az do vecera 😁

2. dec 2021

Moja 3r. dcérka volá Santa Clausa trpaslík. Má červenú čiapku, tak je to pre ňu trpaslík. Mikuláš nosí balíčky na Mikuláša. Mrázik je iba postava z rozprávky. Darčeky starším deťom nosil Ježiško, lebo sme veriaci. Kamaratkinim deťom rodičia už od mala. Sú veriaci a brali to ako klamstvo, tak deťom už od mala vysvetlili, že Ježiško nám dáva tie duchovné dary a rodičia darčeky pod stromček. Tento posledný druh dávania darčekov sa mi páči a tiež uvažujem, či ho pri najmladšej dcére nepoužijem.

2. dec 2021

U nás Dedo Mráz. Aj keď deti už vedia. Dcéra písala list: Milý Dedko Mráz (tatinko) :D

3. dec 2021

u nas na to prišiel nas skoro 8rocny syn pred par dňami...resp vecer mi len tak polozil otazku, ze on ma pocit ze tie darceky kupujeme my. Priznam sa neviem klamat a synovi do oci uz vôbec nie, najma ked viem aky je mudry, ale tomuto kuzlu dlho veril, tak som chcela byt fer. Vysvetlila som mu ale, ze v podstate Jezisko darceky nosi. Lebo kazdy dobry clovek ma v sebe kusok Jeziska, kedze ten ucil ludi aby sa k sebe spravali s laskou a pekne. Cize na Vianoce sa v nas ozve toto posolstvo a my obdaruvame ľudí, ktorych mame radi. Bol trošku smutny, ale povedala som mu, ze sa mu tym odkryla druha cast kuzla Vianoc a to je moznost obdarovať blizkych. napr ja milujem zhananie vianocnych darcekov a balenie. Uzavreli sme to tak, ze darceky stale nosi Jezisko a ze to tak bude stale. Jednak preto ze mame este dcerku ktora ma len 8mesiacov a jednak preto aby zostalo kuzlo zachované

3. dec 2021

@euka210 nemate rada, ked sa vsetko prebera z Ameriky, a zubkovu vilu ste odkial zobrali? 😃

3. dec 2021

@didlik6 deti poculi u znamych...

3. dec 2021

U nás ježiško.

3. dec 2021

Rodičia a ludia medzi sebou si davaju darčeky. Ježis im dava zdravie aby mohli pracovat potom si ich kupit. A tak su to dary nepriamo od Jeziska. Deti nikdy neklamem. Pravdu im treba pekne vysvetlit. Deti nie su hlupe, preco by som im mala klamat. 🥰

3. dec 2021

hovorime o jeziskovi, ale deti odjakziva vedia pravdu... Presne preto, aby sme sa vyhli sklamaniu, ani nie tak z toho, ze ziadny jezisko, ale z toho, ze sme ich klamali..
O caro vianoc sme neprisli 🙂

3. dec 2021

My si hovorime, ze v kazdej krajine nosi darceky niekto iny. V USA Santa, v Rusku dedo Mraz, u nas Jezisko. MM ako odchovanec deda Mraza sa snazil o nom presvedcit nasu malu, ale ta ho zrusila: Dedo Mraz neexistuje, ale Jezisko ano, vsak preto su vsade jeho sochy. Tak ked tomu chce verit, tak ju necham.

3. dec 2021

Jezisko;) stale mame z detstva ten pocit vynimocnosti...aj ked si rozbalujeme darceky podakujeme jeziskovi...ale nas 7.5 rocny syn uz nieco tusi...opytal sa to...ale skusila som.este uhrat na jeziska...usmial sa a povedal ze super....tak to vyzera uz na posledny rok s jeziskom...ale urcite bude jezisko aj nadalej...len taky priznany;)

3. dec 2021

Jezisko jasna vec 🎄☺️

3. dec 2021

@natasha1988 hovoriť pravdu? Vo veci Ježiša/ Ježiška je to skôr viera ako pravda, nemyslite?

3. dec 2021

Rodicia ziadny Jezisko, Dedo Mraz ani Santa Claus

3. dec 2021

U nas tiez odjakziva rodicia. Tiez ideme cestou pravdy,neklameme dcerke o nicom,vsetko na rovinu primerane veku vysvetlujeme. Vianoce su pre nas kuzelne aj bez Jeziska.
Ja akurat nechapem ked nekrestanske rodiny co ani deti pokrstene nemaju, ale na vianoce darceky nosi jezisko,len preto lebo ,,sa to patri a robi to tak vacsina,, toto mi pride riadne odveci.

3. dec 2021

U nás ježiško, Santa aj dedo mráz.... vysvetlili sme jej že to jedna a tá istá osoba, no v každej krajine ho inak volajú, a tým že je bilingválna tak jej to prišlo úplne logické a prirodzené

3. dec 2021

Vyrastala som ako ty, tiez domov chodil Dedo Mraz a k babke Jezisko, nejak som to v tom case tiez neriesila😁 potom v telke pribudol v zahranicnych filmoch Santa, ale ponala som to pragmaticky, svet je velky, vyzaduje si cely team nosicov darcekov😂
Ale naj bola dcerka, ked mala 4 roky, nejak sa jej spojil jezko a Jezisko, na plysoveho jezka v obchode skrikla, ze to je Jezisko a aj mi nakreslila neskor jezka s darcekmi na pichliacoch, take rozkosne to bolo, krasny detsky svet😊

3. dec 2021

ani jeden 😂 ked bol syn maly,jednoducho sa darceky v zazracny vecer objavili ❤...a podakovali sme tajomnym bytostiam a mohli si vymyslat pribehy o nich..robim to tak doteraz aj sama pre seba 😂...malo to tak este viac magickejsi nadych...jezisko je zalezitost pre cirkevnikov..santa claus je coca-colova bytost a dedo mraz mi vzdy pripadal ako brat perinbaby-cize niekto,kto je panom zimy,ale darceky nenosi...

4. dec 2021

Začni písať komentár...

Odošli