Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
mickazebra
26. júl 2017
973 

Kde sú naše včely?

Neberte to v zlom, ale všetkým nám tak trochu uleteli včely. Ba čo je horšie, zmizli nám. A čo je najhoršie, miznú aj naďalej. Mnoho ľudí si to neuvedomuje, ale tak isto si neuvedomujú, aký obrovský význam včely v našich životoch zohrávajú.

Nižší výskyt včiel zbadáme ťažko. Tak isto ako aj iného hmyzu. V podstate skôr platí, že čím menej s hmyzom prichádzame do styku, tým lepšie. Určite by sme si však všimli keby sme zrazu nemali kávu, bavlnu, či mnoho rozličných druhov ovocia a zeleniny. Totižto, okrem toho, že produkty včiel ako med, propolis, vosk, materská kašička a včelí jed majú nezastupiteľné miesto v lekárstve, kozmetike a aj v našich kuchyniach, včely sú  najdôležitejším opeľovačom až 86% rastlinných druhov na Zemi. A to už za zamyslenie skutočne stojí.

 

Momentálne mestské prostredie vyhovuje včelám viac. Znie to paradoxne, ale v mestách je menej vetra, vyššie teploty a hlavne menej pesticídov. Tiež tu rastie viac druhov kvetov. Včely sa teda vracajú do miest, no treba im pripraviť vhodné podmienky. A preto vznikol projekt Mestské včely. Na svedomí ho má Centrum Živica a v rámci iniciatív Zodpovednosť voči komunite a Zodpovednosť voči životnému prostrediu sa na ňom spolupodieľa aj dm.

Budujú sa plochy priateľské opeľovačom, hmyzie hotely, vytvorilo a rozdistribuovalo sa množstvo informačného materiálu, prebiehajú mnohé vzdelávania. Po školách putuje interaktívna hra „Kráľovstvo včiel“, hraním ktorej sa žiaci dozvedia ako včely žijú, čo sa deje v úli, ako prebieha včelí rok, čo včelám pomáha, škodí a mnohé iné informácie. Žiaci základných a materských škôl majú možnosť absolvovať aj zážitkové vzdelávania priamo na včelniciach v 5 mestách na Slovensku. Deti sú oboznámené so včelárskymi pomôckami, niektoré si môžu aj vyskúšať. Pozorujú včely, hrajú sa, spoznávajú rastliny a ochutnajú mestský med. Ak by sa vám páčilo, keby niečo podobné zažili aj vaše deti, môžete vašej MŠ alebo ZŠ odporučiť tento vzdelávací program (viac informácií získate na stránke: www.mestske-vcely.sk).

V roku 2017 sa v týchto aktivitách stále pokračuje a projekt čaká rozšírenie aj o nové témy.

Zapojiť sa a pomôcť prinavrátiť včely do miest, a k nám, môžete však aj vy. Každý z nás. Informujme sa a posúvajme informácie ďalej. V našom okolí môžeme začať tým, že našim opeľovačom dáme v lete do malej nádobky napiť. Tiež im môžeme postaviť hmyzí domček, popr. čmelín. Ak máme na to dosah, nekosme lúky. Nechajme ich zakvitnúť. Ak je to možné, uprednostnime živý plot. Je to pastva pre oko aj pre opeľovačov. Pestujme. Ale bez jedov, ktoré sú pravdepodobne hlavnou príčinou úbytku včiel.

A nakoniec - urobme radosť sebe aj včelám a vysaďme si záhradku. Ak máme priestor na stromy, vysaďme ich. Ak nie, tak rôzne bylinky, paradajky, jahody, kvety na balkóne. Krásne vyzerajú, chutia dvojnásobne, a navyše pomôžu niečomu, čo sa navonok zdá maličké, ale v skutočnosti je naozaj obrovské.

 

Neničme. Tvorme. Buďme tvorcami nášho prostredia. Máme na to dosah. Tak si teda pomáhajme navzájom. Tvor tvorovi. Pomôžeme tým zachrániť existenciu nás všetkých. A navyše to aj dobre vyzerá.

Maťa

-------

Viac informácií o projekte Mestské včely nájdete na tejto stránke.

Tento článok vyšiel s podporou dm drogerie markt.

  Ked vymru včely,ľudstvu ostavaju len štyri roky života.
  Albert Einstein

  17. júl 2017

  vcely uz teraz umieraju lebo ludia su sprosti

  17. júl 2017

  citala som clanok,ze v nasom okoli nasli 4 nakazene vcelstva ☹

  17. júl 2017

  Je veľa faktorov, ktoré ničia včelstvo. Poznám vo svojom okolí dvoch včelárov a veľmi dobrých. Keby som mala pozemok, tiež by som chovala včielky. Občas im vypomáham a čo to som sa už naučila.

  17. júl 2017

  @larsen prave si ma inspirovala! 👍 my pozemok mame, musim draheho spracovat

  17. júl 2017

  @larsen u nas na pozemku kopec včiel v aprili mi jedna vletela do topanky a 3dni brutalna bolest štipalo to nehorazne na zblaznenie chudera kamoška akurat po cisarskom ma mala dost co som sa jej vyplakavala no ale tak musela som skackat na jednej nohe Teraz to znie smiešne ale ta bolest bola jak Hamilton hmat ibaze vystrelovala zo šlapi

  17. júl 2017

  @miadi Musíš si to potrieť hlinou. Ale najprv vybrať žihadlo. Keď potrieš hlinou tak aj odpuchne a nebolí hlavne.

  17. júl 2017

  @norikk Držím palce. Nie je to ľahká práca a ani lacná. A ešte aj štát podkopáva nohy. Mám namysli politikov. Oni si nič neuvedomujú. Vidia iba peniaze.

  17. júl 2017

  @larsen to sme pochopili uz pri kupe tohto pozemku...uplne des!!! aj moji bratranci v cechach chovaju....uz davno ma nieco tak nenadchlo 😀

  17. júl 2017

  @norikk Tak hor sa do toho! Držím palce! 🐝

  17. júl 2017

  inak, skusene baby, a co su teda osi??? tie sa nam nasackovali na balkon,do mojej slapky :D ..... tie sa mozu likvidovat??

  17. júl 2017

  @larsen muz mi rypal v nohe do krvy vyberal žihadlo na zlom mieste ani tam nebolo možno to bola osa ale tu je ta priroda ina kazdu jar vyhadzujem z domu kopec lienok naprsi a mam na dvore dive husy na pozemkoch mame vselico od svišta zatulane jelene v zime Teraz najnovšie vlka 🙈

  17. júl 2017

  @miadi vlkaaaa, aaaa 😀

  17. júl 2017

  @norikk tu sú také základné rozdiely + nejaké mýty o včelách. http://ciernalabut.sk/4046/desat-faktov-a-mytov...

  17. júl 2017

  @norikk Osy môžu byť pre človeka užitočné. 60 ôs môže za hodinu uloviť až 227 múch 🙂 Ale to aj lastovičky a dažďovníky.

  17. júl 2017

  @norikk ano vlka 😞zamestnanec ho videl povedal ze ako liška ale vacsie a sive nevedel ako sa to povie po anglicky ..vlka nechcem mam doma karkulku

  17. júl 2017

  @miadi U nás tu pobehovala líška. Taká malinká. Asi ešte mladá, ale trošku som sa bála, že či neni besná, lebo keď tak prišla do mesta a prechádzala sa tu.

  17. júl 2017

  @larsen preto žiadne nemáme. Ale máme aj lastovičky 😝

  17. júl 2017

  @larsen v londyne sa bezne pohybuju raz jedna šla predomnou po ulici ja ze to je opusteny pes a čumim že liška 😍krasne zvieratko tam kusok bol oploteny prasdny pozemok tak asi tam žila a v noci som ich počula škriekat ked mali ruju horsie ako mačky aj tu bola mm vravel ale to bolo este som tu nebola ..vlka sa skor bojim on nemusi byt besny aby napadol cloveka/dieta

  17. júl 2017

  @larsen za mna radsej 227much ako 60os 😆😆

  17. júl 2017

  @miadi To dáva logiku.

  17. júl 2017

  @sofik19 Mne nevadia ani osy. Dedo má svoje vycvičené 😀 On tvrdí, že jeho osy nepichajú.

  17. júl 2017

  my mame 5 ulov, pysna som! 😍

  17. júl 2017

  @mucilienka skvelé!

  17. júl 2017

  my sme si dali obrásť dom paviničom a teraz nám to tam bzučí celé dni ako v úli 🙂

  21. júl 2017

  Môj ocino má 30rodín, začínal s 3 pred 8 rokmi, starať sa o včely je riadna makacka, ale ten výsledok stojí za to. Podpora od štátu minimálna, nie je to lacny koníček.

  21. júl 2017

  @jahodka1411 verím, škoda, že podpora od štátu v takejto prospešnej veci je taká mizerná. ale skvelé, že sa tomu venujete!

  21. júl 2017

  Mám záhradu ,stromy,kvety,vcely,sršne,..ale žijeme v prostredí ,kde miznú lesy,zväčšujú sa kameňolomy. Žijeme v prašnom ,hroznom prostredí ,kde nie je ani meracia stanica,ak štátu a zeleným ,
  Ľuďom nezáleží na Tom ,kde žijeme ,kde vyrastajú nase deti,,vnuci ako im môže záležať na včelách? Zložila som ružové okuliare,Aj samotné samosprávy na to s.e.,, bohužiaľ

  22. júl 2017

  @barcelona94901 máš pravdu, obrovská.

  22. júl 2017

  ...bez vciel ludstvo neprezije, vedeli to nasi predkovia, vieme to aj my - snad vacsina, nemyslim ludi len na Slovensku, ale tak celkovo (Slovensko je este celkom fajn). No ale tvarime sa ze sa nas to netyka, vlastne sa nas nic netyka, co tam po vcelach ☹ co tam po zajtrajsku, hlavne ze sa mame dobre dnes 😢

  24. júl 2017

  Ahoj, my mame 30 vcelstiev...neskutocna makacka, ale i relax zaroven...najhorsie je (bohuzial coraz castejsie) pozorovat ako sa tie chudatka doslova "plazia" domov, priotravene, nevladzu ani vzlietnut....pri svojej praci stretavam vcelarov a "vcelarov"...ti prvi svoje vcielky (ako aj celu prirodu) miluju ...a ta druha skupina v nich vidi iba zisk a kvoli vyssej produkcii neberu na ne ziaden ohlad ☹

  24. júl 2017

  Dnes je v mode namiesto ovocnych stromcekov sadit tuje...namiesto zeliny,skorocelu ci pupav travnikove koberce co je skoda..

  16. júl 2018