icon
avatar
nesvadbovo
12. jún 2018
1414 

Základné recepty - Vanilkové cupcakes

Ako som už minulý týždeň naznačila, čaká vás séria tých základných receptov, vďaka ktorým si vyčarujete príjemnú oslavu aj vlastnými silami. Sú to recepty nenáročné na čas i suroviny, za ktoré ručím 🙂 Otestované sú na nejednom ochutnávačovi a ak dodržíte postup, mali by ste zožať úspech.

Dnes to budú cupcakes, konkrétne ich základná vanilková verzia. Toto množstvo vám vytastačí na 9 koláčikov štandardných muffinkových rozmerov. Tak smelo do toho!

P.S. Prvý zo série základných receptov, vanilkový korpus, nájdete tu: https://www.modrykonik.sk/blog/nesvadbovo/article/zakladne-recepty-vanilkovy-korpus-rsen74/

Na pracovnú dosku si vytiahnite:

  • 1 vajce
  • 100g kryštálového cukru od #korunny
  • 1 vanilkový struk
  • 130g hladkej múky
  • 2 lyžičky kypriaceho prášku
  • štipka soli
  • 100 ml oleja
  • 200ml mlieka

Vajce miešajte s cukrom a semiačkami z vanilkového struku niekoľko minút. Postupne prilievajte na striedačku suchú (múka, kypriaci prášok a soľ) zmes s mokrou (olej a mlieko). Miešajte iba do momentu, kým sa všetky suroviny spoja.

Cestom naplňte pripravené formičky do približne 2/3.

Čo sa týka teploty a času pečenia, tu mám tento trik: 

  • ak pečiem muffinky (teda neplánujem ich zdobiť krémom), pečiem ich 5 minút pri teplote 250°C, aby poriadne narástli, potom znížte teplotu na 160°C a dopekám cca 10 minút.
  • ak pečiem cupcakes, je vhodné, aby som nemala vysoké "čiapky". V takomto prípade ich pečiem pri teplote 160°C približne 20 minút. Čím menej podrastú, tým je zdobenie pravidelnejšie.
avatar

Super, teším sa na ďalšie hlavne na makrónky ;)

Odpovedz
10. jún 2018
avatar

@lienkaam16 ahoj, moj overeny recept na makronky je uz nejaky cas na blogu: https://www.modrykonik.sk/blog/nesvadbovo/article/makronky-a-jeden-maly-trik-aby-sa-podar-na3xda/

Otestovane na desiatkach plechov 🙂 Odkedy postupujem podla tohto postupu, nepraskla mi ani jedna (teraz klopem na drevo, nech to nezakriknem :D ).

Odpovedz
10. jún 2018
avatar

@nesvadbovo ahoj, prosim ta, kde kupujes vanilkovy struk?

Odpovedz
12. jún 2018
avatar

@egas ahoj, spravidla kupujem v Lidli. Ked maju deluxe tyzdne, tak mavaju struky s velmi prijemnym pomerom cena/kvalita. Nakupim do zasoby a potom cerpam cely rok 😊

Odpovedz
12. jún 2018
avatar

@nesvadbovo Jej, dakujem, tak budem sledovat 😉

Odpovedz
12. jún 2018
avatar

Ahoj. Máš niekde ak recept na krém na zdobenie cupcakou 😊?

Odpovedz
12. jún 2018
avatar

Aj mňa zaujíma recept na krém

Odpovedz
14. jún 2018
avatar

@julia1993
@popoluska35 ahojte. Na cupcakes sa tradicne pouziva maslovy krem - vyslaha sa maslo s praskovym cukrom a prida sa trocha vanilky (pripadne rozpustena cokolada). Ja osobne ho velmi nemusim, je pre mna prilis tazky a sladky. Pouzivam spravidla krem z mascarpone - zmiesam 250g mascarpone s cca 100g praskoveho/pudroveho cukru. Do takto zmiesanej hmoty za staleho slahania prilievam slahackovu smotanu (nevyslahanu), kym nedosiahnem idealnu konzistenciu (priblizne 75-100ml). Ochutnam, ak je potrebne dosladim a necham priblizne hodinku chladit a zdobim. Pripadne mascarpone vymenim za creamcheese, len vtedy pridam trochu viac cukru, kedze je trochu kyselkavy...

Odpovedz
14. jún 2018

Začni písať komentár...

sticker
Odošli