Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
    petruldo
    26. jan 2018    Čítané 2344x

    Dusičnany a dusitany v zelenine na prvé príkrmy

        Cieľom tohto článku je aspoň trocha priblížiť/vysvetliť prečo je dôležité dodržiavať odporúčania na vek, od ktorého je vhodné zaraďovať do príkrmov určité druhy zeleniny.

    Chcem upozorniť hlavne na červenú repu – cviklu a špenát. Veľa mamičiek ich zaraďuje hneď medzi prvou zeleninou. Odporúčajú sa najskôr od 10. mesiaca.

    Prečo je tomu tak, popisujem nižšie.

        Dusičnany sú v rastlinách prirodzenou zložkou a nie sú sami o sebe toxické. Dusičnany sa stávajú problémom vtedy, keď sú redukované na dusitany. Nadmerný obsah dusičnanov v potravinách môže znamenať pre človeka riziko, najmä pre novorodencov a malé deti.

    Rozdelenie zeleniny z pohľadu akumulácie dusičnanov:

    • Vysoký obsah – hlávkový šalát, špenát, červená repa, reďkovka, kaleráb
    • Stredný obsah – kapusta, karfiol, mrkva, tekvica, cesnak, zemiaky
    • Najnižší obsah – cibuľa, paradajky, paprika, hrach, uhorky, kukurica
    petruldo
    29. máj 2014    Čítané 0x

    Látkové plienky pre začiatočníčky

    Tento článok som napísala pre švagrinú, ktorá chcela svoju dcérku baliť do látkových plienok. Nič o týchto nových látkových plienkach nevedela. Tak dúfam, že poslúži aj pre ostatné maminky.

    Látkové plienky

    Na začiatok a vlastne pokiaľ ti budú vyhovovať na malej:

    Klasické bavlnené štvorce 30-40 ks - Ja mám Libštátske plienky (Maxiland.sk), mne pre malé bábo viac vyhovuje rozmer 70x70 (cca do 6 mes.), potom 80x80 cm. Teraz som objavila aj extra kvalitu (Maxiland.sk). V podstate sa jedná o gramáž plienky. Čím je vyššia, tak je plienka viac savá a aj kvalitnejšia. S eshopom Maxiland.sk ale nemám skúsenosti.

    Vo fóre o látkových plienkach veľmi chvália a odporúčajú MaM štvorce (Ekoplienky.sk). Doteraz neboli k zohnaniu, tak nemám odskúšané, ale už som si objednala na skúšku, tak dám potom vedieť. Eshop je overený.

    Bambusové štvorce moc neodporúčam, aj keď majú výbornú savosť, ale praním sa veľmi zrážajú.

    petruldo
    5. júl 2013    Čítané 0x

    Začíname prikrmovať. 2. diel

    Tento článok vznikol ako moja snaha pomôcť maminkám zorientovať sa v problematike prikrmovania. Obsahuje manuál na zavádzanie potravín na jeden mesiac.

    V tejto časti sa budem venovať imunologickému oknu a zavádzaniu lepku do výživy.

    Imunologické okno

    Jednou z funkcií imunitného systému je reakcia proti cudzorodým bielkovinám, jeho porucha môže viesť k alergii. Rovnako dôležitá je i schopnosť na cudzorodé látky nereagovať - funkcia aktívnej imunitnej tolerancie. Podľa najnovších poznatkov môže byť navodenie tolerancie kľúčové k prevencii alergie.

    Popôrodný vývoj imunitnej reaktivity vymedzuje optimálne obdobie pre stretnutie sa s potravinovými antigénmi. Toto obdobie je nazývané imunitné okno a je v ňom pri kontaktu s alergénmi pravdepodobnejší vývoj tolerancie než senzibilizácie. Pre potravinové alergény je to rozmedzie medzi 4. – 6. mesiacom života. Vek 17 až 26 týždňov je k zavádzaniu nemliečnej stravy u zdravých detí podľa doterajších poznatkov najvhodnejší.

    Prídavky kojenia majú postupne obsahovať múku z obilnín s lepkom, zemiaky, ryžu a mäso vrátane rýb, slepačích vajec, ovocie, zeleninu, výrobky z mlieka, arašidov, vlašských orechov a sóje  (niesú zoradené podľa poradia pri zavádzaní).

    petruldo
    12. máj 2013    Čítané 0x

    Začíname prikrmovať. 1. diel

    Tento článok vznikol ako moja snaha pomôcť maminkám zorientovať sa v problematike prikrmovania. Obsahuje manuál na zavádzanie potravín a príklad odstavovania vždy na jeden mesiac.

    Odstavovanie bábätka je pre každého rodiča významný moment. Stravovacie návyky, či už dobré alebo zlé, ktoré budú Vaše dieťa sprevádzať celý život, sa vytvárajú práve v tomto najútlejšom veku. Toto je ten „správny čas“, kedy môžete svoje dieťatko zoznámiť so širokou škálou nových chutí.

    Článok vznikol vďaka našej skupine, do ktorej sa môžete pridať aj vy: Navarme im zdravie, zdravé stravovanie pre detičky už od príkrmov.

    Kedy začať prikrmovať?

    Odporúčania odborníkov sa málokedy zhodujú. Na týchto dvoch veciach sa ale zhodli skoro všetci:

    • výlučné dojčenie by malo trvať najmenej do konca 4. mesiaca bábätka
    • kravské mlieko nie je vhodné zaradiť pred koncom 1. roka dieťaťa