Zaokruhlovanie- len taka uvaha,lebo mi to pride teraz ako hlupost. Ked som robila v potravinach,musela nam kasa sediet s paskou z pokladne. No teraz to ako riesia? Lebo napr mam platit 5,52 a zaokruhli na 5,50. Ak by mala len taky zisk tak musi ta predavacka tie 2 centy doplatit? Kedze uzavierka jej vyjde na 5,52. Alebo dnes,mala som platit 9,98 opytala 10,platila som vsak kartou a tam sa nezaokruhlilo,ak by bola hotovost,tak ma zas navyse,co by mat nemala. Len rozmyslam,ze mi to pride ako blbost
@viestta no praveze nie, aj na blocku som mala 9,98 a predavacka pytala 10
@viestta alebo aj ked zaokruhlila smerom dole,ale doklad bol vyssi. Preto mi to pride cudne
No peniaze realne sedia 😁Nikdy nevyjde uzavierka v centoch teraz. 😁
@ninkaemka1316 ako sedia? Podla mna nie
Vždy všetko sedí, nikto nič nedoplaca
Keď tukne do kasy, že hotovosť, tak jej to kasa automaticky zaokrúhli, som účtovníčka, na denných uzavierkach je to zaokrúhľovanie normálne odratane /priratane z hotovosti a vždy to sedí
Ak platíte kartou,tak musí pýtať presne napr.9,98,ak hotovosťou tak 10 a na bločku napíše zaokrúhlenie 10 eur.
@klarissa25 ale ako to moze sediet? Ak by mala kazdy nakup taky,ze doklad 5,52 a ona opyta 5,50 tak nemoze
@lahela tak potom to v nasich potravinach maju blbo,pretoze doklad mam na inu sumu,nez aku opyta
@petulda333 Pracujem tiež v potravinach a peniaze nam sedia...nevychadza nam v centoch nikdy vždy na cele alebo 0,5
@ninkaemka1316 aha,uz chapem
@petulda333 A to co ty hovoris podla mna nemaju dobre nastavenu pokladnu 🤷
Pri platbe kartou platis nezaokruhlenu sumu.
@ninkaemka1316 asi ano,lebo nikdy to nesedi.
@petulda333 - u nas sedia. My mame napr. kasu, kde pri hotovosti ani blok napr. 23,22 nevytlaci. Napise, ze je to chybna suma
@pecatica tak ocividne to u nas maju blbo,sa spytam zajtra 😀
@petulda333 ukaz blok ... Tam musi byt to zaokruhlenie.
@martinkatinka nemam,ked vylozim nakup tak vyhadzujem 😬,zajtra ak mi da,tak ho sem sfotim
A kého nápad bol zaokrúhlovať a načo to začali robiť?
@martinkatinka platila kartou, nezaokruhlilo jej. Predavačka jej povedala zaokrúhlenú, lebo si myslela, že zaplatí cash .
@stellarstar neviem koho,ale preto,ze chcu zrusit 1 a 2 centovky
@stellarstar lebo rusia 1 a 2 centove mince
@ixayxa dnes ano,kartou. Ale minule hotovost a nesedela ta suma
@petulda333
@suzitok tak by mali cenu na tovare zaokrúhliť nie? 😅😂 som bola minulý týždeň na SK a som bola prekvapená že to čo za zmenu 🙈
@petulda333 Som pokladnička, kasa zaokruhluje automaticky, na bločku je aj pod výslednou sumou napísané napr.
Zaokrúhlenie -0.02 €
Uzávierka stále sedí, lebo zaokrúhľuje automaticky na celé alebo 5cent a vykáže mi celkové denné zaokruhlenie bud + alebo - sumu.
Ak platíš kartou, nezaokruhluje sa to.
@stellarstar tak este tie centovky pouzivat mozes. Co mi pride blbe,som myslela,ze v obchode tie centovky vezmu a nebudu vydavat,kedze ich chcu stiahnut z obehu. A oni ich vydavaju dalej
@lu_cya ano,to uz pisala kocka vyssie,ale v nasich dedinskych potravinach asi maju blbu kasu,lebo to nesedi
@petulda333 jedno lepšie než to druhé 😂🙈
@stellarstar asi tak
@stellarstar zaokruhluju len výslednú sumu pri platení..ceny su ako boli 😂
Blbost je to, ze pôvodný zamer bol zaokrúhliť pri plateni a uz nedavat do obehu, iba prijmat..a mne bezne normálne vydaju aj 1 a 2 centovky 😂
@suzitok ved prave,to nedava zmysel.
@suzitok ale toto nedáva zmysel 😂🤣🙈🤦♀️
@petulda333 Možno majú len nastavenú inú tlač bločkov, ale zaokrúhliť im pokladňa v systéme musí určite
A 1 a 2 centy sa nevydávajú, ak ich niektorá vydá, je to len neznalosť danej pokladničky alebo sa jej ich na konci smeny nechce spočítavať tak radšej sa toho zbavuje ... 1 a 2 centy sa vracajú späť bankám.
@petulda333 mne sa zda, ze u nas v dedine tiez nezaokruhluju na bloku, iba " z hlavy" ...musim v pondelok pozriet, nie som si ista
@lu_cya mne vydavaju bezne,aj v meste. Sme odniesli drobne,nech sa zbavime a aj tak sa nam vratili. No moze byt,ze len na blocku to tak maju. Spytam sa zajtra,zvedavost nepusti 🤣
@suzitok no u nas tiez tak z hlavy
@stellarstar chapes, na poste mi horkotazko vezme 10centov v centovkach , tesim sa, že som sa nejakych zbavila, pridem do obchodu, zaplatim, ma mi vydat 20centov a bum..v 2 centovkach, lebo ine nemá v pokladni 😂😂
@petulda333 Ak sa ti to stane znova, upozorni predavačku a odmietni zobrať mince .. Prijímať ich musíme, vydávať nesmieme.
@petulda333 teraz si mi dala chrobaka do hlavy, lebo u nas tiez len z hlavy, musim v pondelok pozriet blok a vsetci, cela dedina tu funguje normálne, vydávajú centy a neradi beru 😂
@suzitok 🤣🤣🤣 nemám slov 🤣🤣
@lu_cya ja sa pripnem k vydavaniu centov, robim v obchode,a nam prislo mailom,ze mozeme vydavat centovky. Ale viem ,ze v bille ich uz vydavat nemaju. Tak asi zavisi od firmy,ako si dala podmenky,lebo centy nadalej platia ako platne platidlo. Podla mna tiez blbost,lebo su nadalej zbytocne v obehu.
@elanor Ok nehadam sa.. Ja som informovaná tak, že sa majú postupne stiahnuť z obehu a nie len obmedziť ich používanie...
Ale zase neverím ze obchodník v dnešnej dobe keď už vela ľudí nemá 1 a 2 centovky v peňaženke aby nimi platili, že nemá v kase žiadnu 5 centovku ale zato 2 a 1 na vydanie áno... 🤷🏻♀️ Skôr je to o tom, že prijatím od zákazníka práca s tymito mincami nekončí... Dalej ich treba zrátať, nasačkovat pre banku, odovzdať a to sa veľa predavačkam už nechce tak radšej vydajú alebo ani neprijmú ako bolo vyššie spomenuté..
@lu_cya neide o to,ci sa to chce predavackam pocitat,ale o to, ze do odvodu v banke mozes dat 50 kusov zadarmo. V tom su 2 eurovky 1eurovky,5-2-1 centovky. Ak je to viac ,je to za poplatok banke. To nechce nikto(priznajme si, ani my by sme neboli ochotny platit) preto aj my postupne zamiename,ale stale je toho vela,kedze sa to iba prijima ☹
@lu_cya je to stale zakonne platidlo, prijat 1/2 centovky predavacka musi
https://nbs.sk/aktuality/fakty-k-zaokruhlovaniu...
Učivo na ZS, zaokrúhľovanie.
Ja som bola v tom, ze sa chcu zrusit celkom tie drobaky a ono to len na Slovensku perlia. V inych krajinach stale funguju normalne
@janulka2631 Obmedzenie používania 1- a 2- centových euromincí v hotovostnom peňažnom obehu zavedením princípov zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny: Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko.
@akbara77 a? Ja viem ako sa zaokruhluje,pointa prispevku je ina. Treba citat
@suzitok to je zle pochopene... Vydavat mozu len tie samoobsluzne.... Lenze to je tak sprosto bud napisane alebo pochopene.... My napriklad nevydavame, ved to by nemal ten zakon vobec zmysel.
@petulda333 tak maju zle nastaveny softver
Však kasa vyhadzuje automaticky koľko zákazník platí ak platí hotovosťou, takže to sedi