21. listopadu 1941 Němci dobyli sovětské město Rostov na Donu. Jakmile utichl hluk bojů a z ulic byla odstraněna mrtvá těla, němečtí okupanti všem chovatelům holubů nařídili, aby své ptáky zabili a všechny holubníky rozbili. Dnes se to může zdát šílené, ale tehdy představovali poštovní holubi pro armádu vážnou hrozbu. Byli používáni k posílání tajných zpráv, a Němci měli strach, že za pomocí holubů může sovětská armáda dostávat informace o počtech nebo rozmístění německých jednotek. Německé nařízení proto říkalo, že každý, kdo odmítne své holuby zlikvidovat, je potencionální špion a trestem byla smrt.
Mladý 15letý chovatel holubů Viktor Čerevičkin měl své holuby příliš rád, než aby jim ublížil a rozhodl se německé nařízení ignorovat. Skoro týden se mu dařilo své holuby ve staré stodole na zahradě domu jeho rodičů ukrývat a potají je krmil. Bohužel 28. listopadu ho štěstí opustilo. Několik ptáků ze stodoly ulétlo a němečtí vojáci si jich všimli. Němci v rychlosti provedli v okolí razii, ukryté holuby objevili a Viktora zatkli. Němci ho bili a snažili se z něj dostat, komu posílá tajné zprávy. Viktor Němců odpovídal, že nikomu žádné zprávy neposílal, a že jen se snažil ochránit své kamarády. Němci mu bohužel neuvěřili a nebo spíše jim to bylo jedno, a přestože byl Viktor ještě dítě, odvedli ho do nedalekého parku Frunze, kde ho zastřelili. Jako výstrahu ostatním ho tam jeho vrahové v uniformách Wehrmachtu nechali ležet a do rukou mu dali mrtvého holuba. Chtěl bych napsat, že ti vojáci byli horší než dobytek, ale tím bych urážel ušlechtilá zvířata.
O několik dní později podnikla 37. armáda pod velením generálporučíka Lopatina v rámci Rostovské strategické útočné operace protiútok a donutila Němce k ústupu z města. Byl to první významný německý ústup během války a sovětské vojáky doprovázel válečný reportér Max Alpert, který mrtvolu nebohého chlapce vyfotil. Tento smutný snímek byl po válce použit jako důkaz při Norimberském procesu a dnes je v tomto parku Viktorovi věnován památník, aby na něj lidé nikdy nezapomněli.
Ten vtak na fotke ale nie je mrtvy....🤔ale ano, vo vojne sa "nehra"🤐

Toto ma velmi rozosmutnilo 😔