pr_clanok
28. nov 2024
758 

RSV vírus: bežný, ale nebezpečný

Počuli ste už o RSV víruse? Ide o respiračný syncyciálny vírus (RSV), ktorý sa na Slovensku vyskytuje bežne. Prejavy infekcie týmto vírusom sú podobné iným respiračným ochoreniam ako je chrípka alebo Covid – 19. Tento vírus je však mimoriadne nebezpečný najmä pre  predčasne narodené deti, deti mladšie ako šesť mesiacov, starších ľudí nad 65 rokov alebo ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém či iné ochorenia ako je cukrovka, ochorenia srdca a pľúc.

RSV môže postihnúť ľudí v každom veku a takmer všetky deti do dvoch rokov sú infikované týmto vírusom. Zatiaľ čo väčšina prípadov infikovaných týmto vírusom má mierne príznaky, u ohrozenej skupiny pacientov RSV môže spôsobiť vážne, život ohrozujúce zdravotné komplikácie

Príznaky podobné nachladnutiu

Ľudia, ktorí sa nakazia RSV, že sa zvyčajne zotavia približne za týždeň bez potreby lekárskeho ošetrenia. Avšak u dojčiat mladších ako šesť mesiacov, ľudí starších ako 65 rokov a ľudí s oslabeným imunitným systémom môže RSV spôsobiť vážne ochorenie a smrť.

Ak ste sa nakazili RSV vírusom, ktorý je typický pre jesenné a zimné mesiace, môžete  mať príznaky v podobe výtoku z nosa, kašľa, môžete kýchať, prejaviť sa však u vás môžu aj bolesti hlavy či hrdla. Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú dva až osem dní po infikovaní. Dospelí môžu pociťovať dezorientáciu a dýchavičnosť. U dojčiat je potrebné si všímať podráždenosť, nechutenstvo, zmeny v dýchaní, problémy s prehĺtaním a dokonca aj dočasné zastavenia dýchania najmä počas spánku. Krátky plytký dych, sťažené alebo zrýchlené dýchanie, zaťahovanie medzirebrových priestorov, pískanie pri výdychu, nechutenstvo, bledosť, prípadne horúčka (môže, nemusí byť). Tieto príznaky znamenajú potrebu naliehavej lekárskej starostlivosti. Modré alebo sivé sfarbenie pier, úst alebo nechtov je znak kriticky nízkej hladiny kyslíka v krvi.  V takýchto prípadoch je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, nakoľko tento zdravotný stav si vyžaduje hospitalizáciu dieťaťa.

Ako sa RSV vírus šíri? 

RSV sa šíri z človeka na človeka prostredníctvom častíc a kvapôčok uvoľnených do vzduchu, keď infikovaná osoba dýcha, hovorí, kašle alebo kýchne.
Blízky kontakt, ako sú bozky medzi rodičmi, starými rodičmi a deťmi, môže tiež pomôcť k šíreniu RSV vírusu. Ten sa môže šíriť aj prostredníctvom povrchov infikovaných chorými ľuďmi. Ide o bežný spôsob prenosu u dojčiat a malých detí, ktoré sa dotýkajú infikovaných povrchov a hračiek a vkladajú si ich do úst. 

Najlepšou ochranou je prevencia

Keďže v prípade RSV ide o vírusové ochorenie, nezaberajú naň antibiotiká. Mierne prípady RSV ochorenia zvyčajne nevyžadujú žiadnu liečbu. Dojčatá mladšie ako šesť mesiacov môžu vyžadovať pobyt v nemocnici na monitorovanie ich dýchania a hladiny kyslíka. V závažných prípadoch môže nemocničná liečba zahŕňať podpornú starostlivosť, podporu dýchania a antivírusové lieky spolu so špecifickou liečbou komplikácií, ktoré môžu vzniknúť.

Najlepšou ochranou je však dodržiavanie preventívnych opatrení. Tie spočívajú v častom umývaní rúk, vyhýbaniu sa dotyku očí, nosa a úst, dodržiavaní správnej hygieny dýchacích ciest, ale predovšetkým vyhýbaniu sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi. 

Okrem týchto opatrení je v Európe už dostupná aj ochrana vo forme očkovania. Tá pomáha chrániť dojčatá hneď od narodenia pred závažnými komplikáciami RSV vírusu. Očkovanie prebieha ešte počas tehotenstva, po očkovaní sú ochranné látky (protilátky) prenesené z matky na dieťa. Očkovanie je dostupné aj pre starších dospelých.


Sponzorovaný príspevok

Podporené spoločnosťou Pfizer, schválené November 2024, PP-A1G-SVK-0007