Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
pr_clanok
20. nov 2020
839 

Vyberte vhodnú hračku pre bábätko! Poradíme vám, ako na to

Nákup hračiek pre bábätká je často intuitívny. Mnoho ľudí má pocit, že s väčšinou hračiek sa bábätká ešte plnohodnotne zahrať nedokážu, a tak siahajú po takých, ktoré v detskej izbe dobre vyzerajú, alebo sa spoliehajú, že ich deti využijú neskôr. Potrebujú novorodenci vôbec hračky a ak áno, tak aké? 

Od narodenia do prvého pol roka života prebieha detský vývoj najrýchlejšie. Detské zmysly sa rozvíjajú postupne, rovnako ako ich jemná motorika či myslenie. K správnemu detskému vývoju môžu napomôcť aj hračky. Dieťatko ich nepotrebuje veľa, no mali by byť vybraté správne – to je aj filozofia siete hračkárstiev TOYETO, ktoré sa zaoberá výberom hračiek pre potreby detí všetkých vekových kategórií, vrátane tých najmenších.

Hračky môžu urýchliť rozvoj zmyslov

Bábätká v prvých mesiacoch napredujú naozaj veľmi rýchlo, a čím viac rôznym podnetom ich budete vystavovať, tým väčšmi im pomáhate rozvíjať ich zmysly.

Zrak novorodencov si stále privyká na denné svetlo, kvôli čomu vidia bábätká približne do jedného mesiaca stále rozmazane. Najlepšie vidia predmety, ktoré majú blízko očí (20-30 cm), a preto je najlepšie rozprávať sa s nimi v naozaj tesnej blízkosti ich tváričky. Už v tomto období môžete ich vnímanie stimulovať rôznymi podnetmi, napríklad hračkami vo výrazných farbách.

Takýmito hračkami môžu byť napríklad hrkálky, ktoré kombinujú zaujímavé farby so zvukovými efektmi. Tak ako zrak sa totiž po narodení vyvíja aj sluch dieťatka. Predstavujte dieťatku celú škálu rôznych zvukov, od tých veselých, ktoré ho pobavia až po pomalé monotónne, ktoré mu pomôžu upokojiť sa. Výskumy tiež ukazujú, že deti do jedného roka, ktoré sú pravidelné obklopované hudbou a melódiami dokážu rýchlejšie reagovať na podnety a často u nich prichádza rýchlejší nástup reči.

Od troch mesiacov sa u detí začína naplno prejavovať schopnosť pevne uchopiť predmety. Vyberajte preto po hrkálky či hračky, ktoré sú prispôsobené na úchop detskej rúčky, čo deťom pomáha pri rozvoji jemnej motoriky. Jemná motorika totiž tiež nie je vrodená, ale treba ju rozvíjať pomocou správnych stimulov (a vôbec nie len u bábätiek, ale aj starších detí!).

Asi od šiestich mesiacoch deti začínajú sedieť, čo im dáva novú perspektívu, ako pozerajú na svet okolo seba i na svoje hračky. Detský záujem si získajú tie, ktoré sa pohybujú alebo kývu.  

Prvé zúbky

V čase, keď deťom začínajú rásť zúbky, prichádza obdobie, kedy si deti strkajú hračky do úst, v snahe si od bolesti trochu uľaviť. Pomôcť im v tom môžete vhodnými hryzadlami. Silikónové korále či prívesky na cumlík sú nielen vkusným doplnkom, ale aj rýchlou záchranou na uľavenie od bolesti, ktorú budete mať stále poruke.

Viac ako kedykoľvek inokedy si v tomto období dajte záležať na bezpečných materiáloch, z ktorých sú hračky vyrobené. Siahajte preto najmä po hračkách z antibakteriálnych materiálov, kaučuku, silikónu či korku.  

Mojkáčikovia

Obľúbeným a vhodným typom hračiek sú mojkáčikovia. Ide o hračku, ktorá pripomína klasického plyšáka, nie je však vypchatá, a tak z plyšovej či textilnej hlavičky vychádza voľná časť s uzlíkmi na konci, ktorá pripomína jemnú deku menších rozmerov. A ako ich názov napovedá, práve táto časť je určená na mojkanie. Anglický názov hračky comforter zas pekne ukazuje účel, ktorý tento typ hračky plní, a teda ponúka bábätkám komfort, pohodlie.

Mojkáčikovia sú vhodní pre bábätká kvôli ich nižšej hmotnosti, ktorá minimalizuje riziko, že by si hračkou mohli deti akokoľvek ublížiť, ale aj kvôli ich emočnej hodnote. Často sa z tejto detskej hračky stáva symbol a detský kamarát, ktorý ho bude sprevádzať celé roky. „Takáto hračka má pre dieťa emočný zmysel, dieťaťu dáva pocit istoty, pripomína prítomnosť matky a pomáha mu tak zvládnuť separačnú úzkosť,“ potvrdzuje psychologička a psychoterapeutka PhDr. Eva Reichelová, CSc.

Zrkadielko, zrkadielko

Hovorí sa, že deň, kedy sa dieťa uvidí prvý raz v zrkadle je dôležitým medzníkom pri jeho vnímaní sveta. Dieťa si totiž začína uvedomovať samého seba a svoju podobu. Batoľatá sú vo všeobecnosti fascinované tvárami - aj svojich najbližších, ktoré sa stále učia spájať s jednotlivými hlasmi, ale aj svojou. Hračky so zrkadielkom sú preto v tomto období veľmi podnetné. Či to už bude zrkadlová strana v textilnej knižke, zrkadielko ako súčasť detskej hrazdičky alebo samostatná hračka v detskej postieľke.  

Práve tie hračky pre deti do 1 roka sa tak rýchlo menia, že keď nejaku hračku kúpim, o chvíľu nie je zaujímavá. Dokonca to, čo sestričku bavilo, druhu sestru nezaujíma

20. nov 2020

@basska_b kvoli tomu sme si doteraz hracky poziciavali od svagrovcov. Uz po 2 tyzdnoch ju nezaujimaju 🤦‍♀️ ale uz mi je trapne pytat, tak idem kupovat, stale ju treba dacim zabavat. A to som si myslela, ze jej postaci suchotavy papier 😁

20. nov 2020

@basska_b
@zenazaba
Jasom uz v takej faze, ze vytiahujem rozne kuchynske pomocky, samozrejme tie bezpecne 🙂 napr. momentalne u nas fici kefa na flase a samotna flaska bez zavitu. Chyti si ju a krici do nej 😂

20. nov 2020

U nas ficia hracky starsieho 3 rocneho brata, alebo veci ktore nas vidi používať.

20. nov 2020

@zenazaba hračky stačí odložiť a po týždni dvoch troch znovu vytiahnuť. Kam by sme došli, keby sa každý týždeň detom kupovali nové hračky? 😉

20. nov 2020

"Anglický názov hračky comforter zas pekne ukazuje účel, ktorý tento typ hračky plní, a teda ponúka bábätkám komfort, pohodlie"

Toto mate veľmi nesprávne preložené. Slovo Comforter nie je odvodené od podstatného mena comfort ako pohodlie, ale od slovesa comfort ako tisit.

20. nov 2020

Začni písať komentár...

Odošli