rebeka
  4. feb 2017    Čítané 2293x

  Prečo máš TOĽKO detí??

  S takýmto údivom sa stretávajú mamičky, ktoré majú tri a viac detí. V mojom prípade ide o syna (9rokov) a tri dcérky (7, 3 a 1 rok). 

  Len rodičia sami vedia, prečo majú toľko detí, koľko majú - aj keby boli bezdetní. A každý si musí so svojou situáciou nejako poradiť.

  No, ale aké to teda máme my, "blázni" s kopou detí?

  Často sa stretávame s otázkami a hodnoteniami ako: To ste ich fakt toľko chceli? A ako to chcete zvládať? Ty asi moc nespíš, čo? Musí to byť náročné. Ale toto je už posledné, však? Jáj, to preto, že si katolíčka?

  Jednoduché to teda nie je. Na druhej strane, niekedy je jedno dieťa náročnejšie než tri deti bez alergií a podobných "radostí". Mať viac detí má ale mnoho svetlých stránok.

  Spánok - nespánok

  Ak máte nespiace deti, vstávate k nim asi 3 roky. Ak teda máte tri deti s odstupom dvoch rokov, tak nespíte len 6 rokov 🙂 

  Dokážem uvariť mrkvu?

  Ak  pri prvom finančne krvácate, pretože pri prechode na normálnu stravu musí mať sunar a kašičky a detskú stravu v sklenených fľaškách... (lebo vy určite neuvaríte tú jednu mrkvu tak dobre ako v továrni- aj keď nepopierateľne majú svoje výhody), každým ďalším dieťaťom z týchto nárokov zľavujete. Nakoniec zistíte, že v jednom roku vlastne dieťa môže papať cestoviny z vášho taniera, a polievku zo spoločného hrnca, pretože pri stále prítomnom dieťatku aj tak príliš nesolíte a nekoreníte.

  Neopovážte do toho blata skočiť obidve!

  Na dovolenku, tábor a výlet stačí jedno náhradné oblečenie pre dve deti. Keby a ušpinili obe, budeme vyberať a kombinovať to najčistejšie.

  Zábava a večerné čítanie

  Keď má najmenší člen rodiny ohromnú radosť zo zábavy "Není - kuk", pri ktorej sa po dvoch minútach cítite ako úplný mimoň, posuniete dieťatko k súrodencom, ktorých táto zábava baví asi 10 minút. ...Každého zvlášť. 😉

  Keď večer už nevládzete čítať, môžu vás deti vystriedať a ešte to máte v rámci krásnej rodinnej aktivity a ich tréningu čítania.

  Vyhliadky do budúcnosti

  Čím viac detí máte, tým je väčšia šanca, že jedno z nich sa buď stane zubárom, alebo si zubára/ku vezme za muža/ženu. A to sa pri dnešných cenách skutočne oplatí! 

  Náruč mamy pre všetkých

  Ale teraz to najdôležitejšie ... Kedysi som od jednej známej počula, že keď má matka viac ako jedno dieťa, nemôže im dať dosť lásky. 

  Odpoveď som hmatateľne poznala počas jednej omše, keď a mi v 5 minútových intervaloch striedali na kolenách všetky dievčatá. Každú z nich som si vždy pritúlila a pohladila. Jedným okom som sledovala najmenšiu, ktorá mi práve "utiekla" z kolien ...prišla k ďalšej sestričke, začala ju hladiť po vlasoch a silno ju objala. Sestra si ju posadila k sebe a túlila si ju, kým neprišla ďalšia výmena.

  Svoju lásku som každej vštepila a oni si ju vedia medzi sebou posúvať ďalej.

  A tieto momenty vynahradia všetky zložitosti výchovy a bežných dní.

  Nezáleží na počte detí, ale na množstve lásky, ktorú vieme poslať ďalej. 😉

  Rebeka

  rebeka
  19. dec 2016    Čítané 65x

  Šťastné a Veselé! ... Ako na ne?

  5 dní do Vianoc. A mňa stále ešte nechytila tá správna vianočná nálada. Manžel chorý, deti choré ... samozrejme postupne, a aj ja som ľahla. Nenapečené, nenachystané, nenaladené.

  Jediné, čo u nás trošku pripomína, že sa závratne blížia Vianoce je adventný veniec na stole so 4 spálenými knôntmi, vyjedené adventné kalendáre detí a pár zabalených darčekov. 

  Tak som sa teda rozhodla vziať si na pomoc knižku: Pripravujeme si Vianoce z vydavateľstva Svojtka, ktorú dostala moja 7 ročná dcérka na Mikuláša.

  Najprv som ju skepticky prelistovala.

  Klasické zimno-vianočné obrázky, jednoduché, krátke texty, veľmi príjemné grafické spracovanie a červená krúžková väzba. (Tá sa mi na prvý pohľad páčila najviac.)

  Potom som si knižku prelistovala stránku po stránke. Santa Klausa a sobov tam nie je zbytočne veľa. Striedajú sa s anjelikmi, tučniakmi a vianočnými stromčekmi. 

  Čo sa teda dá v knižke nájsť? Objavila som pár skutočne krásnych a jednoduchých papierových dekorácií, ktoré s deťmi zvládneme vyrobiť a potešiť sa s nimi aj "na poslednú chvíľu". Pekné papierové hviezdičky a reťaze na niekoľko spôsobov. Dokonca návod na vytvorenie snehovej gule s glitrami.

  Rôzne papierové fotorámiky, menovky a dekorácie sa striedajú s hrami a receptami na jednoduché vianočné koláčiky. Podľa návodu a pod dohľadom ich spravia deti aj samé. Mne ale spravil radosť hlavne návod, ako zo starých CD spraviť vianočné ozdoby. To bude upratané a ozdobené zároveň 😀
  Tak nám držte palce, ideme VYRÁBAŤ vianočnú atmosféru.

  Beky

  Pripravujeme si Vianoce
  vyavateľstvo Svojtka