redakcia
3. apr 2019
1127 

Nenahraditeľná úloha premazávania pokožky v liečbe atopického ekzému

Prečo je koža drsná a napnutá, pokrytá drobnými šupinkami, často svrbí alebo má silné sklony k zápalom? Hlavnou príčinou je porušená ochranná kožná bariéra.

Image title

Ochranný "múr" pokožky

Prirodzená ochranná bariéra pokožky sa skladá z:

 • lipidov (tukov), bohatých na nenasýtené mastné kyseliny (najmä kyselinu linolovú), ktoré vytvárajú pružné spoje medzi bunkami rohovej vrstvy,
 • tzv. prirodzeného hydratačného faktoru, tvoreného ureou a kyselinou mliečnou, ktoré stabilizujú obsah vody v koži.

Za normálnych okolností táto vrstva chráni pokožku pred zvýšeným odparovaním vody a tiež pred škodlivými látkami zvonku, ktoré môžu pokožku podráždiť a často bývajú impulzom k novému zápalu alebo zhoršeniu atopického ekzému.

Ochranná kožná bariéra môže byť oslabovaná napríklad:

 • nadmerným opaľovaním,
 • častým kúpaním,
 • používaním bežných mydiel a peny do kúpeľa,
 • opakovaným kontaktom pokožky so saponátmi a ďalšími chemikáliami, ktoré bežne používame v domácnosti.

Trpezlivé premazávanie je veľmi dôležité

Atopický ekzém je, bohužiaľ, ochorenie, ktorého podstatou je vrodená dispozícia, a preto nie je v súčasnosti možné jeho úplné vyliečenie. Je však možné dostať priebeh ekzému úplne alebo aspoň čiastočne pod kontrolu. Základným predpokladom úspešnej liečby atopického ekzému je okrem výberu optimálneho lieku tiež úprava životosprávy a každodenná citlivá starostlivosť o pokožku, ktorá by nemala poľaviť ani v prípade upokojenie stavu pokožky. Patrí sem pravidelné používanie emoliencií (zvláčňujúce, zmäkčujúce, premasťujúce krémy a masti) a ďalej miestne použitie kortikosteroidov a imunomodulátorov v prípade vážneho zhoršenia stavu ekzému.

Image title

"Zmäkčovadlá" pokožky ako každodenný pomocník

Už naši predkovia prišli na to, že použitím mastných látok je možné zmäkčiť zhrubnutú kožu a chrániť ju pred vonkajšími vplyvmi. Dodnes používaný názov emolienciá pochádza z latinského "emollire", čo znamená zmäkčiť. Ide o historicky najstaršie dermatologické prípravky, ktorých úlohou je premastenie, hydratácia a zvláčnenie suchej kože. V ideálnom prípade by tento prípravok mal mať čo najmenej konzervačných látok, a byť teda minimálne alergénne. Koži by mal dodávať esenciálne látky, ktoré obnovujú ochrannú kožnú bariéru. Podporná liečba premazávacími aj kúpeľovými emolienciami je nevyhnutnou súčasťou liečby a prevencie ochorení spojených so suchou kožou, vrátane atopického ekzému.

Emolienciá možno rozdeliť podľa aplikačnej formy na:

 • masti
 • krémy
 • lotiá
 • kúpeľové oleje

Masti silne premasťujú a majú okluzívny účinok. Nie sú odporúčané na akútne zápalové prejavy, do zaparených oblastí a v teplom ročnom období.

Viac používanou skupinou emoliencií sú krémy. Pacienti s veľmi citlivou kožou veľmi dobre znášajú Linola Fett, pretože neobsahuje žiadne konzervačné prísady. Hlavnou účinnou látkou tohto krému je kyselina linolová, ktorá pôsobí protizápalovo a pomáha pri obnovení ochrannej kožnej bariéry. Pomáha zlepšiť aj úporné vyrážky okolo úst, ktoré si deti spôsobujú častým olizovaním pier, a funguje ako ochrana pokožky tváre dojčiat a malých detí v zimnom období.

Ďalšou skupinou prípravkov starostlivosti o suchú pokožku sú lotiá - telové emulzie (Linola Lotion) pre starostlivosť o veľké plochy tela, ktoré môžeme vzhľadom na množstvo tuku zaradiť medzi skupinu mastných krémov a hydrokrémov. Často sú vhodnou alternatívou mastných krémov pre obdobie, keď pokožka nepotrebuje toľko tuku, napríklad v lete - Linola Lotion light.

Image title

Zvláštne skupinou emoliencií sú kúpeľové oleje - môžu sa používať ako prísada do kúpeľa alebo ako sprchová emulzia. Olej sa ukladá vo forme jemne rozptýlených kvapôčok na povrchu pokožky, kde sa tak vytvára jemný olejový film a dochádza k regenerácii a zlepšeniu bariérovej funkcie pokožky. Vzhľadom na tieto priaznivé účinky sa pacientom často odporúča napr. kúpeľový olej Linola Fett Ölbad, ktorý obsahuje tekutý parafín a nenasýtené mastné kyseliny s veľmi jemným rozptýlením. Neobsahuje žiadne konzervačné prísady, a je preto vhodný aj pre starostlivosť o suchú pokožku veľmi malých detí.

Nenahraditeľnou súčasťou každodennej starostlivosti o pleť je ochrana pred slnkom. Linola Sun Lotion patrí k najmodernejším širokospektrálnym opaľovacím prípravkom a svojím určením (pre atopickú a detskú pokožku) dopĺňa celý rad produktov Linola. Poskytuje vyváženú ochranu proti UVB aj UVA žiareniu, ochranný faktor SPF 50 a účinkuje ihneď po aplikácii. Samozrejmosťou je opäť vysoká kvalita a vynikajúca znášanlivosť lieku.

Emolienciá patria medzi základné stavebné kamene v liečbe atopického ekzému a ostatných kožných ochorení, ktoré sprevádza suchosť kože. Ich pravidelná aplikácia môže významne oddialiť nutnosť používania iných liečiv, napr. s obsahom kortikoidov, a tým znížiť aj výskyt nežiaducich účinkov.

Image title

Viac o emolienciách značky Linola nájdete na stránkach www.linola.com/sk-sk/.

Zdroje:

MUDr. Lenka Paralova, Atopická dermatitída - so zamerením na emolienciá

MUDr. Štěpánka Čapková, Možnosti liečby atopickej dermatitídy v roku 2008

  Mam velmi dobre skusenosti s produktami Linola 🙂 Pouzivame ich stale 🙂 kozna nam ich prvotne predpisala pre nasu 10-mesacnu dcerku, ale ked mam nejaky problem pouzivam aj ja 🙂 a viem ze vzdy zaucinkuje

  17. apr 2019