Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
redakcia
23. mar 2020
755 

Pomôžte vdýchnuť starým miestam nový život aj vy!

„A bylo jaro. Všechno, všechno kvetlo, ale pravšechno — tráva po pás, rosa jako granáty — a ty včely tolik bzučely a ti cvrčci tolik cvrčeli, a tam dole u potoka slavík v křoví klokotal.“ Česká rozprávka Jana Karafiáta Broučci, v slovenskom preklade Chrobáčikovia, je pre viacerých neodmysliteľnou súčasťou detstva. Usilovné a nápomocné svätojánske mušky zažívajúce rôzne dobrodružstvá a každý rok úpenlivo očakávajúce príchod jari – času farieb, času rozkvetu, času nových možností a príležitostí. Pri týchto rozprávkových vetách sa bezstarostným deťom premietajú pred očami obrazy malebnej, čistej, voňavej prírody. Avšak dospievaním sa ružové okuliare začínajú kĺzať dole z očí a začíname vnímať i tú odvrátenú, menej prívetivú stránku jari.

Krásne zelené, voňavé lúky sú pre detskú fantáziu labyrinty plné nekonečných možností, hádanky číhajúce pod každým kameňom a more plné pirátskych pokladov. Po pár rokoch sa z tohto poľa dobrodružstiev vykľuje mínové pole alergénov, resp. nepokosenej trávy schovávajúcej odpadky, hrdzavé kovy či iné nočné mory dospelých a rodičov.

Spevavé vtáky, ktoré v detstve ohlasovali porazenú noc so všetkými so sebou prinášajúcimi strašidlami, v dospelosti svojím čvirikaním budia práve zaspatých novorodencov po ďalšej prebdenej noci. Alebo oznamujú blížiaci sa začiatok ďalšieho stresujúceho pracovného dňa. Rovnako ako pilní chrobáčikovia, musíme aj my začať deň a vstať z príjemne vyhriatej postele. Neporovnateľne príjemnejší štart je rozhodne popri rannej šálke kávy či čaju pohľad z okna na čistú terasu bytovky s čerstvo nasadenými kvetmi. Ihneď naleje energiu do tela a dodá motiváciu na skorú rannú prechádzku po udržiavanom parku pred začiatkom denného kolotoča.

Hrejivé slnečné lúče vnášajú novú energiu a optimizmus do nového dňa ako aj v detstve, tak i v dospelosti. Momentálne sú, žiaľ, často spomienkovým optimizmom, z ktorého človeka preberie nepríjemný zápach skrytých a zabudnutých prehreškov zimy, pomaly odhaľovaných jarným slnkom. Vzbudzuje v nás potrebu veľkého upratovania, renovácie či záchrany spomienok miznúcimi v chátrajúcich objektoch, na ktoré upozorňuje slnečná žiara.

Našťastie si ale na zanedbané miesta v našom okolí už po druhýkrát posvieti aj úspešný projekt Ahoj krásne Slovensko, vďaka ktorému je čistota a zeleň nie len v reklamách či v katalógoch, ale aj priamo pod našimi oknami. Po minuloročnej rekonštrukcii troch vami zvolených kútov našej krajiny je záchrana ďalších nominovaných lokalít opäť vzdialená len jeden klik.

A ako vniesol nový život starším miestam projekt Ahoj krásne Slovensko? Z altánku a jazierka v parku v Leviciach sa stalo miesto na príjemné posedenie a relax. Rodinné chvíľky a výlety môžu byť odteraz o niečo krajšie 🙂

Z najzložitejšieho, nevľúdneho podchodu na Slovensku v Prievidzi spravil miesto, ktoré už nenaháňa strach. Naopak, vďaka maľbám na stenách, ktoré vyobrazujú významné stavby Prievidze, je prechádzanie cez podchod pastvou pre oči.

Ďalší podchod, ktorý dostal novú šancu, sa nachádza v Liptovskom Mikuláši. Okrem vyčistenia, rekonštrukcie a skrášlenia dostal aj oplotenie, aby ochránil prechádzajúcich ľudí pred dažďom. Navyše, tento rok by mala v jeho vnútri vzniknúť aj galéria moderného umenia!

Príjemný pocit po jarnom upratovaní môže pokračovať aj po prekročení prahu vášho domova, pokiaľ zahlasujete či už za nové možnosti trávenia voľného času pre rôzne vekové kategórie, alebo umožníte ďalším generáciám podieľať sa na spomienkach a tradíciách momentálne chátrajúcich s múrmi pamiatok. Spoločnými silami sa i vďaka projektu Ahoj krásne Slovensko môžeme opäť pozerať na vybrané miesta ružovými okuliarmi.

--------

Tento článok vyšiel s podporou Cif

    Začni písať komentár...

    Odošli